1. Pop-Kültür

Vintage Parçalar Almak İçin 9 Neden

Vintage parçalar ikinci el  ve zarar görmüş anlamına gelmez, yaşanmışlıklardan ötürü üzerinde izler taşısa da modanın eski zamanlara geri dönüş hareketi nedeniyle son zamanlarda oldukça popüler.

İşte vintage parçalar almak için 9 neden:

1. Çevre dostudur

vintage

Doğa için oldukça iyi bir şey. Kim buna karşı çıkabilir ki! Eski ürünleri satın almak ve giymek şu anda geri dönüşümün en kolay  yollarından biridir. Yılda yaklaşık olarak 1-2 milyon ton tüketim sonrası tekstil atığı ortaya çıkar ve bunlar çöp depolama sahalarında birikir. Vintage ürün seçerken, geri dönüşüme katkıda bulunarak ve modanın yaratmış olduğu gereksiz harcamalardan kaçınırsınız, hem de paranız cebinizde kalır.

2. Öyküsü vardır

Vintage Parçalar Almak İçin 9 Neden 1

Eski giysilerin yaşanmışlıkları ve öykülerinin olduğunu düşünüyoruz ve bunu seviyoruz. Eski bir elbise satın aldığınızda, yalnızca binlerce kilometreyi aşmış bir şey satın almakla kalmaz ve geçmişten gelen birçok sevimli sahiplerini bulabilirsiniz. Her parçanın sizin bir parçanız haline gelmeden önce kimin hayatının bir parçası olduğunu merak etmek büyüleyicidir.

3. Benzersizdir

Vintage Parçalar Almak İçin 9 Neden 2

Hiç partiye gidip, başka birisiyle aynı kıyafeti giydiğinizi fark ettin mi? Bu çok yaygın bir talihsizliktir ve hepimiz bundan nefret ederiz. Vintage ürünlere sahip olduğunda, aynı elbiseyi giyen başka birisini görmeyeceğimizden emin olabiliriz. Her parça, “nadir” bulunan bir giysidir.

4. İlham Kaynağıdır

Vintage Parçalar Almak İçin 9 Neden 3

Örnek almak için klasiklerden daha iyi bir seçenek yok! Dünyadaki  en iyi moda tasarımcılarının çoğu geçtiğimiz yıllardan etkileniyor. Bazıları, stillerinin birçoğunu doğrudan vintage parçaları üzerine kurarlar. Bir tasarımcının eski bir elbise bulması, onu değiştirmesi ve kendi tasarımı olarak satması oldukça yaygındır. Bu yüzden endüstrinin içindeki tasarımcılar her zaman vintage parçaları takip etmektedir.

5. Kalitelidir

Vintage Parçalar Almak İçin 9 Neden 4

Seri üretim çağında yaşıyoruz. Çoğu zaman 3. dünya ülkelerinde bulunan giyim fabrikaları, mümkün olan en kısa sürede en çok üretimi yaparlar. Onların felsefesi:  Kalitede nicelik.  Şu an ki durum “fast food modası gibidir”. Vintage modası ise böyle değil. O zamanlarda, kıyafetler üstün uzmanlık ve özveriyle yapılırdı. Çoğu vintage parçasını incelerseniz, tekstil, desen, dikiş vb. detaylara daha fazla dikkat gösterildiğini, daha sağlam olduklarını göreceksiniz. Modası uzun süre dayanacak şekilde tasarlanmış ve genellikle elle dikilmiştir. Biz ise neden bu kadar ucuz kaliteli mallara yüksek para ödüyoruz?

6. Yatırımdır

Vintage Parçalar Almak İçin 9 Neden 5

1950’lerin wiggle elbiseleri,  1970’lerin yüksek bel İspanyol paça kot pantolonları veya 1980’lerin renkli şifon gömlekleri bir daha asla olmayacak. Çünkü zamanla bulmak zorlaşır ve nadir bulunduklarında daha değerli olurlar. Bu basit bir ekonomi bilgisidir. Vintage’a harcanan para iyi ki harcanmıştır!

7. Nostalji yaşatır

Vintage Parçalar Almak İçin 9 Neden 6

Nostaljiyi üzerinde neden yaşatmayasın ki? Kıyafetlerle oynamak hala eğlenceli! Eski ve kült filmlerdeki benzersiz klasik görünüme sahip yeni bir karakter yaratabilir, bir diyalog yazabilir, sokakta yağmurda yürüyüp kendinizi o filmin başkarakteriymiş gibi görebilirsiniz. Kendinizi şımartın, Rita Hayworth veya Twiggy, Brigitte Bardot, Jean Seberg veya Grace Kelly olabilirsiniz!

8. Koleksiyon yapabilirsiniz

Vintage Parçalar Almak İçin 9 Neden 7

Eski kıyafetlerin güzelliği, benzersiz olmasından ve yeniden üretilmemesinden gelir. Haute Couture’a küçük bir servet harcadığınızda kıyafetleriniz etiketini çıkardığınız andan itibaren değerini yitirir. Kaç tane yeni kıyafet satın alabilir ve değerlerini korumalarını bekleyebilirsiniz ki? Şimdi, evet, her vintage parçayı elde edemezsiniz, fakat birçoğunu neden olmasın?  Bazen kendinizi şımartabilir ve herhangi bir tasarımcı, stil veya çağlardan ürünler toplayabilirsin.

9. Ünlüler Vintage’a bayılıyor

Vintage Parçalar Almak İçin 9 Neden 8

Kalabalıktan farklı olmak ve kendi tarzlarında bir stil yapmak istiyorlar! Ünlü vintage hayranları arasında Dita Von Teese, Kate Moss, Chloe Sevigny, Peaches Geldof, Agyness Deyn, Alexa Chung ve Sienna Miller bulunmaktadır.

İşte! Vintage parçalar giymek için çok cool nedenlerin var!

Moda dünyası bir kısırdöngüdür, zamanlararası dolanır, bu nedenle eski her şey tekrar yeni haline gelir! Vintage her yerde, herhangi bir vesileyle giyilebilir, bu vintage’in güzelliğidir. Yeni ve eskiyi, klasik ile funky’i eşleştirebiliriz. Moda eğlenmek için vardır!

Vintage parçalardan ilham al! Hala ne bekliyorsun? En güzel vintage parçalar için Alavere Vintage’ı takip etmeyi unutma!

Vintage Parçalar Almak İçin 9 Neden 9