Perşembe, Eylül 29, 2022

Güzel bir gün olsun!

Uygulama Geliştirmeyi Kolaylaştıran Google...

Google, hem Android hem de iOS uygulamalarının kolayca geliştirilebileceği Flutter platformunu tanıttı. Açık...

Bir Bakanın Tekrar Baktığı...

Bakanların tekrar bakacağı türden, birbirinden komik düzenlenmiş masaüstü ekranlarını(wallpaper) sizler için derledik. ...

100 Yıllık Serüven: Artemis...

Yunanistan’ın Eğriboz Adası’nda, antik coğrafyacı Strabon’un yanlış yönlendirmesiyle 100 yıldır bulunamayan Artemis Tapınağı...

Mussolini’yi Dolandıran Türk: Eyüplü...

Türkiye'nin en ünlü dolandırıcılarından biri olan Eyüplü Halit kimdir, hayatı ve Mussolini ile...
Ana SayfaİnsanTürkiye'de İlkleri Başaran...

Türkiye’de İlkleri Başaran Kadınlar

Google News

8 Mart Dünya Kadınlar günü kutlu olsun! Günün anlam ve önemine binaen Türkiye’de İlkleri Başaran Kadınlar hakkında bir liste hazırladık.

Türkiye Cumhuriyeti tarihine adını altın harflerle yazdıran gururumuz kadınlar, geçmişten günümüze başarılarıyla kendilerinden söz ettiriyor.

Siyasetten bilime, müzikten spora, başarılarıyla Türkiye’de ilkleri başaran kadınlar hakkında kısa bilgileri sizler için derledik.

Canan Dağdeviren

Canan Dağdeviren

Dünyaca ünlü eğitim kurumu Harvard Üniversitesi‘nde Genç Akademi üyeliğine seçilen ilk Türk olarak tarihe geçti. Ayrıca Forbes dergisinin 30 yaş altı önemli bilim insanları listesinde yer alma başarısı gösterdi.

Semiha Es

Semiha Es

Türkiye’nin ilk kadın savaş muhabiri ve ilk Türk kadın fotoğrafçısı gibi ünvanların sahibi olan Semiha Es, Türkiye’de ilkleri başaran kadınlar arasında yer alıyor.

Semiha Berksoy

Semiha Berksoy

Türkiye’nin ilk kadın opera sanatçısı olan Berksoy, 1939’da Ariadne Auf Naxos adlı oyunda rol alarak Avrupa’da sahne alan ilk Türk opera sanatçısı olmuştur.

Afife Jale

Afife Jale

Türkiye’de ilkleri başaran kadınlar arasında yer alanlardan biri Afife Jale. Türkiye’nin ilk Müslüman kadın tiyatro oyuncusu. Afife Jale ile ilgili yazılmış Afife Jale: Türk Tiyatrosunda Kadın Devrimi yazısına göz atabilirsiniz.

Türkan Akyol

Türkan Akyol

Türkiye’nin ilk kadın bakanı. 1928 doğumlu Akyol, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Dahiliye ve Göğüs Hastalıkları uzmanlığını aldı. Kısa bir süre fakülte öğretim üyeliği ve rektörlüğü yaptı.

Bedriye Tahir Gökmen

Bedriye Tahir Gökmen

Sanılanın aksine ilk Türk kadın pilotumuz Sabiha Gökçen değil Gökmen Bacı adıyla da bilinen Bedriye Tahir Gökmen‘dir.

Sabiha Gökçen

Sabiha Gökçen

Türkiye’nin ilk kadın pilotlarından birisi ve dünyanın ilk kadın savaş uçağı pilotudur. Uçuş kariyeri boyunca 8.000 saat civarı uçuş gerçekleştirdi, bunlardan otuz ikisi muharebe göreviydi.

Lale Aytaman

Lale Aytaman

Türkiye’nin ilk kadın valisi olma özelliğini taşıyan Lale Aytaman, Türkiye’de ilkleri başaran kadınlar arasında yer alıyor.

Jale İnan

Jale İnan

İlk Türk kadın arkeolog. İnan uzun yıllar devam eden programlı kazılarla Perge ve Side antik kentlerinin gün ışığına çıkarılmasına emek vermiş; çıkarılan eserlerin sergilenmesi için Antalya ve Side müzelerinin kurulmasını sağlamıştır.

Filiz Dinçmen

Filiz Dinçmen

İlk kadın büyükelçi. 1982 yılında Hollanda Lahey Büyükelçisi görevine getirilerek Türkiye’nin ilk kadın büyükelçisi ünvanını almış ve 1984 yılında Strasbourg‘da Avrupa Konseyi Türkiye Daimi Temsilcisi görevine getirilmiştir.

Tansu Çiller

Tansu Çiller

Türkiye’nin ilk ve tek kadın başbakanı, dışişleri bakanı, başbakan yardımcısı ve ekonomiden sorumlu devlet bakanı.

Nesrin Olgun Arslan

Nesrin Olgun Arslan

Manş Denizi‘ni yüzerek geçen ilk ve tek Türk kadını.

Lale Orta

Lale Orta

FIFA kokartlı ilk Türk kadın hakem.

Refet Angın

Refet Angın

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk kadın öğretmeni.

Okumaya devam edin

Dünyanın En Genç Google Ürün Uzmanı KEZZAP KS Oldu

Dünyanın En Genç Uzmanı KEZZAP KS oldu! Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google, aynı zamanda Dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan Google'ın programlarından olan Google ürün uzmanları programı'nın en genç ürün uzmanı 18 Yaşındaki Mersinli içerik...

Oyuncu Mustafa Tunahan Bodur (Tunbdr) : Oyunculukta Tamamen Duygular ve Düşünceler Konu Alınıyor

Mustafa Tunahan Bodur kimdir? Sevgilisi kim? Hangi diziden teklif aldı? Siyah saçlı ve esmer oluşuyla dikkat çeken Mustafa Tunahan Bodur nereli? Mustafa Tunahan Bodur nerede yaşıyor? Mustafa Tunahan Bodur sevgilisi var mı? Mustafa Tunahan Bodur ile keyifli bir röportaj yaptık. Yakışıklı...

Epic Games GTA 5 Hesabı Alma

Son zamanların vazgeçilmezlerinden biri olan GTA 5 oyunu artık çoluk çocuk demeden herkesin diline dolanmış durumda. Özellikle oyun dünyasının inanılmaz geniş bir şekilde yaşandığı bu dönemde herkesin bir GTA 5 ile macerası olduğunu söyleyebiliriz. Oyun Dünyasının En Uygunu Özellikle pandemi sürecinde...