Bürgerbräukeller: Darbe, Hitler'e Suikast ve George Elser

Bürgerbräukeller: Darbe, Hitler’e Suikast ve George Elser

Her şeyin başladığı birahanenin hikayesi.

Sayısız sinema filmine, romanlara ve tarih kitaplarına konu olmuş bir hayat. Milyonlarca insanı katleden acımasız bir katil. Son yüzyılın en büyük diktatörü, Nazi Almanyası‘nın lideri Adolf HitlerHitler ve Almanya‘nın kaderinde bir kırılma noktası olan birahane. Nazi darbesi, Hitler’e suikast ve komünist Georg Elser‘in ortak noktası Bürgerbräukeller‘in hikayesine odaklanıyoruz.

Bürgerbräukeller, Almanya’nın Münih kentinde bulunan büyük bir bira salonuydu. 1920-1923 yılları arasında Nazilerin toplanmak için sıklıkla tercih ettikleri bir yerdi.

Hatta öyle ki takvimler 8 Kasım 1923’ü gösterdiğinde Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi lideri Adolf Hitler burada, daha sonra adı Birahane Darbesi olarak tarihe geçecek, darbeyi başlattı.

Dünyanın kaderini değiştirebilecek suikast girişimi de bu birahanede düzenlendi. Darbe girişiminde başarısız olan Hitler, 16 yıl sonra yalnızca 13 dakikayla suikastten kurtulmayı başardı.

Bürgerbräukeller ve Birahane Darbesi

Bürgerbräukeller: Darbe, Hitler'e Suikast ve George Elser

Hitler üye sayısı artmasına rağmen Bavyera dışında fazla tanınmayan Nazi Partisi‘nin başına geçeli henüz 2 yıl olmuştu. Hitler‘in aklında I. Dünya Savaşı sonrası yıkılan imparatorluğun yerine kurulan Weimar Cumhuriyeti‘ni yıkmak vardı. Bavyera‘daki silahlı cumhuriyet karşıtlarını kendi önderliği altında toplayarak, imparatorluk ordusunun da desteğiyle yerel hükümeti ele geçirmek istiyordu. Daha sonra Berlin‘e yürüyüp Weimar Cumhuriyeti‘ni yıkabileceğini düşünüyordu.

Nazi liderini bu düşüncelerinde cesaretlendiren ise İtalya‘da faşist lider Benito Mussolini tarafından düzenlenip, başarıya ulaşan Marcia su Roma yani Roma’ya Yürüyüş adlı gösteriydi. Ekim 1922’de Mussolini beraberindeki faşistlerle Napoli‘den başkent Roma‘ya düzenlediği yürüyüşün sonunda İtalya‘da iktidarı ele geçirmişti. Ancak Hitler için işler pek de yolunda gitmedi.

Adolf Hitler‘in sonucunda hapis cezasına çarptırılacağı başarısız darbe girişimi, Gustav von Kahr ve ticaret örgütleri liderlerinin Bürgerbräukeller birahanesinde düzenlediği gecede başladı. Hitler ve kendisine bağlı 600 kadar silahlı milis söz konusu liderleri rehin aldı. Von Kahr ve diğer iki liderden iş birliği talep eden Hitler dirençle karşılaştı. Uzun uğraşlar sonunda, Almanların I. Dünya Savaşı‘ndaki meşhur komutanı Erich Ludendorff‘un da yardımıyla Hitler üçlüyle uzlaşmayı başardı.

Bürgerbräukeller: Darbe, Hitler'e Suikast ve George Elser

Birahane çıkışındaki kargaşadan yararlanan üçlü bir şekilde kaçmayı başardı. Adolf Hitler ise Ludendorff ile birlikte Münih şehir merkezine doğru yürüyüşe geçti. Şehir merkezinde yolları kapatan polislerle girilen çatışmada başarısız olan faşist liderin milisleri dağıldı. 3 polis ve 16 Nazi’nin öldüğü olaylar sonucunda Ludendorff olay yerinde tutuklandı. Bölgeden kaçan Hitler ise iki gün sonra yakalandı.

Bavyera hükümeti tarafından düzenli orduya karşı paramiliter birlikler oluşturmak ve meşru yönetimi yıkmak suçlamalarıyla yargılanan Hitler, 1 Nisan 1924’te 5 yıllık hapis cezasına çarptırıldı ancak 9 ay hapis yattıktan sonra Aralık 1924’te serbest kaldı. Hitler‘in tutsak yıllarından kalan en büyük eser ise hapishanede kaleme aldığı Mein Kampf yani Kavgam adlı kitaptı.

Hitler’e Suikast ve Komünist George Elser

Bürgerbräukeller: Darbe, Hitler'e Suikast ve George Elser

Ailesi apolitik ve protestan olan kendisi küçük bir kasabada yaşayan bir marangoz olan George Elser, tarihin akışını değiştirmeye herhangi bir kişiden daha fazla yaklaşacaktı.

Solcu bir örgüt olan Ağaç İşçileri Sendikaları Federasyonu üyesi olan Elser, Nazi rejimi karşıtıydı. Hitler selamı vermeyi, radyoda yayınlanan propagandaları dinlemeyi ve seçimlerde oy kullanmayı reddetti. Hitler‘i “çingene” olarak adlandırdığı arkadaşları tarafından sık sık dile getirildi.

Elser‘in adını tarih sahnesine yazan yol 8 Kasım 1938’de trenle Münih’e geçmesiyle başladı. O gün Hitler‘in Beer Hall Putsch‘un yıldönümü konulu yıllık konuşması vardı. Elser kalabalığın dağıldığı saat olan 22: 30’a kadar Bürgerbräukeller‘e giremedi. Gece yarısına kadar orada kaldı. Ertesi sabah, Königsbronn‘a döndü. Suikast planının en iyi nasıl uygulanacağı artık kafasında belirmişti.

Bir süre daha kendi işinde çalışmaya devam eden Elser, fabrikadan patlayıcıları azar azar çalıp biriktirdi. Bombayı ustalıkla tasarlamak için sütun boyutlarına ihtiyaç duyduğu için Münih‘e geri dönüp, binayı fotoğrafladı.

Daha sonra topladığı cephanesiyle suikast planı için birçok konsept hazırladı. Temmuz ayında tehna bir binada bombasının prototiplerini test etti. Ardından harekete geçti. 5 Ağustos 1939’da Münih’e gelen Elser gerçek ismiyle bir oda kiraladı. Bir gün gece Bürgerbräukeller kapanmadan salona girmeyi başardı.

Önündeki iki ay boyunca 30 ila 35 kez bütün gece birahanede kaldı. Geceleri bomba düzeneğini üzerinde çalışan Elser, kapılar açılmadan oradan ayrıldı. İncelikli plan saat gibi işliyordu.

Elser 2 Kasım gecesinde patlayıcıları yerleştirdi. Çalışmasının tamamlanmasını kutlamak için bir kafede iki fincan kahve içti. 6 Kasım’da Stuttgart’a giden Elser alet kutularını bırakarak ertesi gün Münih’e nihai kontrol için tekrar döndü. İşlerin yolunda gittiğini gördükten sonra tıraş oldu, hazırlandı.

Adolf Hitler 8 Kasım 1939’da yanındaki üst düzey Nazi partisi üyeleriyle -ki bunlar Joseph Goebbels, Reinhard Heydrich, Rudolf Hess, Robert Ley, Alfred Rosenberg, Julius Streicher, August Frank, Hermann Esser ve Heinrich Himmler‘di- birahaneye geldi.

Bürgerbräukeller: Darbe, Hitler'e Suikast ve George Elser

Konuşmasına başladı. Ancak Elser‘in planlarını suya düşüren hava durumu oldu. Berlin’e dönüş planında hava durumu nedeniyle yapılan ani değişiklik sebebiyle iki saat sürmesi gereken konuşmasını bir saat olarak yapmaya karar verdi.

George Elser zaman ayarlı patlayıcıyı 21:20’ye kurmuştu. Ancak Hitler 3 bin kişi önünde yaptığı konuşmasını 21:07’de bitirdi ve Bürgerbräukeller‘den ayrıldı. 13 dakika sonra patlayıcı infilak etti. Tavan ve çatının bir kısmı yere indi. Salondaki 8 kişi hayatını kaybetti. 60’tan fazla kişi de yaralandı.

Hitler suikasttan 13 dakika daha az konuştuğu için kurtuldu. Yakalanan George Elser Nazi subayları tarafından türlü işkenceyle eziyet gördü. 1945 yılında Davhau toplama kampında idam edildi.

Bürgerbräukeller: Darbe, Hitler'e Suikast ve George Elser

Komünist George Elser faşizme karşı direnişin sembolü, mütevazi ancak esaslı bir hikaye olarak tarih sayfalarında yerini aldı.
Nazi Almanyası: Almanya’nın 1933 ile 1945 yılları arasında, Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi idaresi altında, tek parti rejimine dayalı yönetim sistemiyle Führer unvanlı hükümet ve devlet başkanı Adolf Hitler’in liderliğinde egemenlik sürdüğü döneme verilen isim.

Total
0
Shares
Önceki
Koronavirüs Salgını: Sosyal Mesafeye Yaratıcı Çözümler
Koronavirüs (Covid-19) Salgını: Sosyal Mesafeye Yaratıcı Çözümler

Koronavirüs Salgını: Sosyal Mesafeye Yaratıcı Çözümler

Arındırma şapkasından şişme lastiklere

Sonraki
Epic Games GTA 5 Hesabı Alma
Epic Games GTA 5 Hesabı Alma 1

Epic Games GTA 5 Hesabı Alma

Bu içerik ücretli ortaklık içermektedir

Bunları da Beğenebilirsin