Jökulsárlón

Görüp Görebileceğiniz En Sıradışı 10 Plaj

Portekiz’den Hindistan’a en ilgi çekici plajlar.

Sahilde yürüyüş yapmayı sevmeyen insan azdır. Güneşin cildinizdeki sıcaklığı, denizden çıkan taze hava, parmaklarınız arasındaki yumuşak kum, parlayan dalgalar sizin kendinizi güzel hissetmeniz için gerekli ortamı sağlar.

Ancak bütün sahiller aynı değildir. Bazıları diğerlerinden çok farklı özelliklere sahip. Bir sonraki tatilinizi planlamak için dünyadaki en sıra dışı plajların görüntülerini sizler için listeledik.

Algar de Benagil, Portekiz

Mağaranın kubbe şeklindeki tavanından süzülen gün ışığı ile birlikte sahil tarafından mağaranın içine giren okyanus dalgaları öyle hoş bir atmosfer yaratır ki orada durup manzaraya bakmak insana dünya üzerinde var olmanın, yaşama tanıklık etmenin muazzam duygularını hissettirir.

Jökulsárlón Sahili, İzlanda

İzlanda, Kuzey Atlantik’teki volkanik bir adadır. Volkanik kaya olduğundan, giydikleri kaya rengini yansıtan pek çok kumsala sahiptir. Birçok yerde siyah kum bulunur. Jokulsarlon Glacier Lagünü farklıdır; burada siyah kumlar buzul parçaları ile kaplıdır.

Hot Water Plajı, Yeni Zelanda

Hot Water dünyanın en gerçekçi coğrafik isimlerinden birine sahiptir. Gelgit çıktığında sıcak sular kabarcıklar halinde kumdan fırlar. Gelgit çıktığı anda ziyaretçiler kuma akın eder, bazıları yerel bir kafeden kiralanabilen küreklerle küçük havuzlar kazmaya başlar. Soğuk deniz suyu çekilirken kazılan çukurlar, sahile adını veren sıcak suyla dolar.

Biyolüminesan Plajlar

Bazı planktonlar ve yosunlar, kendi ışığıyla, yani biyolüminesans ile parlayabilir. Işık vermeleri için enerji alır çünkü sadece belli koşullarda ışık üretebilirler. Bu koşullar sağlandığında, tüm bir plajı aydınlatabilirler.

Doğal harikaları görmek isterseniz, bazı kumsallarda öngörülebilir zamanlarda oldukça düzenli biolüminesans vardır. Bazı yosunlar ve planktonlar baskı altına alındığında ışıklarını üretirler. Bu yüzden bu maddeyle kaplı bazı kumsallarda yürümek, ayak izlerinizin parlamasına yol açabilir.

Gulpiyuri Plajı, İspanya

https://www.youtube.com/watch?v=NVV7mvjM8DQ

Plaj nedir diye sorulduğunda en azından konum olarak denizin yanında bulunan bir şey olduğunu söyleyebiliriz. İspanya’daki Gulpiyuri plajı, bu eğilimi içten içe dolarak karşılıyor. Denizden sadece 100 metre uzaklıktadır ancak yüksek kayalıklarla önü kesilmiş haldedir. Yine de gelgit denize uzanır, bu gizli sahilin kumları da su ile kaplıdır.

Gulpiyuri’ye dünyanın en küçük plajı denilebilir. Yeşil alanın ortasında bir kumsal bulmak kesinlikle şaşırtıcı bir durum. Yüksek gelgitte, Gulpiyuri’de yüzmek neredeyse imkânsız, ancak kumun tadını çıkarmak istiyorsanız, buraya mutlaka uğramalısınız.

Hide and Seek Denizi, Hindistan

Gelgit çıktığında plajlar; kumda yürümek, koşmak veya spor yapmak için harika bir yer haline gelir. Hindistan’daki Chandipur’da, günde iki kez düşük gelgit ile deniz tamamen kaybolur.

Deniz kıyısına gelen alışılmadık düzlükteki deniz yatağı nedeniyle, deniz 5 kilometreye kadar geriler. Kumun büyük alanı, yerli halk ve turistler tarafından yürüyüşler, bisiklet sürmek ve hatta uzaktaki okyanusa kadar araba yolculuğu için kullanılmaktadır.

Shell Plajı, Batı Avusturalya

Sahilde deniz kabuklarını aramak, çocukken sık sık yaptığımız şeylerden biriydi. Avustralya’daki Shell Beach’te deniz kabuklarından istemediğiniz kadar var. Sahildeki 70 kilometrelik bir bölüm, 10 metre derinliğe kadar deniz kabuğu tabakasıyla kaplı.

Fort Bragg, ABD

Genellikle sahilde görmek istediğiniz en son şey kırık cam parçalarıdır. Ancak bazı yerler, benzersizliklerini insanın düşüncesizliğine borçludur. Fort Bragg sahili pırıl pırıl camdan çakıl taşlarıyla kaplıdır. On yıllar boyunca, yerel topluluklar denizin yanında istenmeyen mallarını bırakmış. Organik şeyler çürümüş, metal paslanmış ve kırık camlar da dalgalar tarafından yumuşatılmıştı.

Fort Bragg şimdi özel bir yasayla korunuyor ve ikonik camlar ziyaretçiler için ilgi kaynağı oluyor.

Hawaii Plajları

Pırıl pırıl beyaz, kumlu bir plajın üstünde sevdiğinizle el ele yürümekten daha romantik ne olabilir? Çevredeki göz kamaştıran kumların balık pisliğinin ürünü olduğunu düşünen kimse yoktur herhalde.

Parrotfish isimli bir balık türü, her yıl 360 kilograma kadar kum üretiyor. Bunu binlerce balık ve binlerce yılla çarparsanız bu beyaz kumsalları elde edebilirsiniz.

Koekohe Plajı, Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’nın şaşırtıcı doğal manzarasını biliyoruz. Dünyada hiçbir yerde bulunmayan doğası sayesinde, fantastik filmler için doğal bir plato olmuştur.

Koekohe Plajı’nda gerçeküstü bir filmden fırlamışcasına, ejderha yumurtasına benzer kaya yapılar bulunuyor. Yerel Maori efsanesine göre, yerel halkın kanolarından biri tahrip oldu ve battı. Sepet ve kabakullar denize atıldı. Kano gövdesi plajı çevreleyen resif haline geldi, atılan ürünlerse Moeraki kayaları oldu.
Total
0
Shares
Önceki
Ağlayan Çocuk Tablosunun Laneti
Ağlayan Çocuk Tablosunun Laneti

Ağlayan Çocuk Tablosunun Laneti

1985'te tablonun yakılması için gösteri bile düzenlendi

Sonraki
Atatürk’ün Renkli Çekilen İlk Fotoğrafları
Atatürk’ün Renkli Çekilen İlk Fotoğrafları

Atatürk’ün Renkli Çekilen İlk Fotoğrafları

Bir gün şehre bir fotoğrafçı gelir

Bunları da Beğenebilirsin