Ağlayan Çocuk Tablosunun Laneti

Ağlayan Çocuk Tablosunun Laneti

1985’te tablonun yakılması için gösteri bile düzenlendi.

Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada ciddi bir üne sahip Ağlayan Çocuk Çiko resmi. İtalyan Bruno Amadio tarafından yapılan Çiko, tüm dünyada ticari bir amaç olarak kullanıldı.

Hiçbir sanatsal değeri olmayan bu tablo kitlesel tüketim için seri halde üretilmeye başlandı ve tüm dünyada yayıldı. Ticari amaçla çoğaltılan tablonun yüzlerce farklı versiyonu yapıldı; aslında ela gözlü ve kumral olan Çiko, kültürden kültüre değişerek mavi gözlü oldu, ceketinin modeli defalarca değişti, yamalı, yırtık pırtık, fularlı, oldukça sık hatta cinsiyetinin bile değiştiği oldu.

Ancak tüm değişimlere rağmen Çiko‘nun değişmeyen tek şeyi bakışları ve gözyaşları oldu. Herhalde ressam Bruno Amadio, telif almış olsaydı şu an en zengin ressamdı. 1981 yılında ressam Amadio yemek borusu kanserinden öldü. Dört yıl sonraysa The Sun yazılarıyla birlikte Ağlayan Çocuk tablosunun kaderini değiştirdi.

Tarih: 4 Eylül 1985

Ağlayan Çocuk Tablosunun Laneti

Ron ve May Hall Çifti’nin Güney Yorkshire’daki evleri yandı. Ron Hall‘ın itfaiye görevlisi kardeşi Peter Hall, gazeteye açıklama yaparak, enkaza dönen evde hasar görmemiş tek şeyin Çiko tablosu olduğunu bildirdi.

Tarih: 9 Eylül 1985

The Sun, evinde çıkan yangın sonrası ciddi yanıklar yüzünden ölen Grace Murray‘ın sahip olduğu Ağlayan Çocuk resminin hiçbir zarar görmediğini yazdı.

Tarih: 21 Ekim 1985

Ağlayan Çocuk Tablosunun Laneti

The Sun, Parillo Pizza Sarayı‘nın yangınla tahrip olduğunu ancak Ağlayan Çocuk tablosunun kurtulduğu haberini yayınladı. Ayrıca, artık hiçbir itfaiye görevlisinin bu resimleri kendi evlerine sokmak istemedikleri iddia edildi.

Bu gibi olayların ardı arkası kesilmedi. İngiliz gazetelerinde bahsedilen hikayeler artık özümsenebilecek durumu aştı. İnsanlar Ağlayan Çocuk Çiko tablosundan geceleri ağlama sesleri geldiğini ve gözyaşının kan rengine döndüğünü iddia etmeye başladılar.

Resim durduk yere sallanıyor ve titriyordu. 50 bin kopyası yapılan tablonun ünü gittikçe yayılıyor  ve İngiltere’nin yoksul mahallelerinde ünü gittikçe artıyordu. Artık hal tarafından Ağlayan Çocuk tablosunun lanetli olduğu onanmıştı.

Bu endişe o kadar büyüdü ki Güney Yorkshire İtfaiye Müdürlüğü basın açıklaması yapmak zorunda kaldı. Yangınlar elektirk kontağı gibi sebeplerle çıkıyor. Bazı evlerde resmin yanmamasının sebebi, üzerine basıldığı malzemenin özelliklerinden kaynaklıyordu.

The Sun, 1985 yılında Ağlayan Çocuk tablosunun yakılması için bir gösteri düzenledi. Yüzlerce The Sun okuyucusu, 2 bin 500 adet Çiko tablosunu yaktı.
Total
0
Shares
Önceki
WD’nin Muazzam Sokak Çizimleri
WD’nin Muazzam Sokak Çizimleri

WD’nin Muazzam Sokak Çizimleri

Yunanistan'dan Kanada'ya bir sanat yolculuğu

Sonraki
Görüp Görebileceğiniz En Sıradışı 10 Plaj
Jökulsárlón

Görüp Görebileceğiniz En Sıradışı 10 Plaj

Portekiz'den Hindistan'a en ilgi çekici plajlar

Bunları da Beğenebilirsin