Dünyanın Gözünden Atatürk 1

Dünyanın Gözünden Atatürk

Churchill ve Lenin’in benzer düşüncelerine nail olan belki de tek isim.

Bugüne kadar Atatürk‘ü onun bıraktığı Türk gençliğinden, Atatürk‘ü görenlerden, öğretmenlerden, siyasetçilerden ve daha bir çok kişiden dinledik. Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ü bu kez dünyanın gözünden dinleyelim istedik.

Atatürk, uluslar arası anlayış, iş birliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir devrimci, sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, yaşamı boyunca insanlar arasında renk, dil, din, ırk ayrımı gözetmeyen, eşi olmayan devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusudur.

UNESCO

D. Lloyd George, İngiltere Başbakanı

Dünyanın Gözünden Atatürk

“Savaşta Türkiye’yi kurtaran, savaştan sonra da Türk Ulusu’nu yeniden dirilten Atatürk’ün ölümü, yalnız yurdu için değil, Avrupa için de en büyük kayıptır. Her sınıf halkın O’nun ardından döktükleri içten gözyaşları bu büyük kahramana ve modern Türkiye’nin Ata’sına layık bir tezahürden başka birşey değildir.”

Winston Churchill, İngiltere Başbakanı

Dünyanın Gözünden Atatürk

“Mustafa Kemal sosyalist değildi. Fakat görülüyor ki iyi bir teşkilatçı, yüksek anlayışlı, ilerici, iyi düşünceli ve akıllı bir önderdir. O, soygunculara karşı bir kurtuluş savaşı yapıyor. Emperyalistlerin gururunu kıracağına ve Sultanı da yaranıyla birlikte alt edeceğine inanıyorum.”

V. İlyiç Lenin, Rus Devrimi Lideri

Dünyanın Gözünden Atatürk

“Paşa, size nasıl hayran olmayayım? Ben Fransa’da laik bir hükümet kurmuştum. Bu hükümeti Papa’nın Paris’teki temsilcisinin yardımı ile papazlar devirdi. Sizse bir Halifeyi kovdunuz ve gerçek anlamıyla laik bir devlet kurdunuz. Siz, bu taassup içinde laikliği bu topluma nasıl kabul ettirdiniz? Dehanızın büyük eseri laik bir Türkiye yaratmak olmuştur.”

Edouard Herriot, Fransa Başbakanı

Dünyanın Gözünden Atatürk

“Bir ulusun hayatında bu kadar az sürede bu denli kökten değişiklik pek seyrek gerçekleşir… Bu olağanüstü işleri yapanlar, hiç kuşkusuz kelimenin tam anlamıyla büyük adam niteliğine hak kazanmışlardır. Ve bundan dolayı Türkiye övünebilir.”

Franklin Roosevelt, ABD Başkanı

Dünyanın Gözünden Atatürk

” Yüzyıllar nadir olarak dahî yetiştirir. Şu talihsizliğimize bakın ki, o büyük dahî çağımızda Türk Milleti’ne nasip oldu. “
Total
0
Shares
Önceki
Atatürk’ün Renkli Çekilen İlk Fotoğrafları
Atatürk’ün Renkli Çekilen İlk Fotoğrafları

Atatürk’ün Renkli Çekilen İlk Fotoğrafları

Bir gün şehre bir fotoğrafçı gelir

Sonraki
Tartışılan Chernobyl Dizisindeki Doğru ve Yanlışlar
Chernobyl Dizisindeki Doğru ve Yanlışlar

Tartışılan Chernobyl Dizisindeki Doğru ve Yanlışlar

Büyük bir felaketten başarılı bir diziye

Bunları da Beğenebilirsin