Sovyet Rusya’nın İcat Ettiği Uçan Tank: Antonov A-40

Sovyet Rusya II. Dünya Savaşı sırasında ilginç bir buluşa imza attı: Uçan Tank

II. Dünya Savaşı tarihin gördüğü en büyük kitlesel ölümlere sahne oldu. Milyonlarca insan hayatını kaybetti. Her savaşta olduğu gibi II. Dünya Savaşı‘nda da kazanan ülkeler değil silah tüccarlarıydı. Silah üretme ihtiyacı birçok teknolojik gelişmenin de önünü açtı.

Uçan Tank Antonov A40

Sovyet Rusya bombardıman uçaklarında tank toplarını kullanabilmek için bir yol arıyordu. Bunun için uçak tasarımcısı Oleg Antonov ile anlaşıldı. Antonov‘un bulduğu çözüm ise oldukça ilginçti: Uçan Tank. Bu projeye için tam teşekküllü bir tank bir uçağa monte edildi.

Aslında oldukça basit bir fikirdi. Ancak tank ağırdı, nasıl uçacağı bilinmiyordu. Tankı daha hafif hale getirmek için silahlardan bazılarını kaldırdılar, cephaneyi ve hatta yakıtı boşalttılar. Bu durum başlangıç fikrinden oldukça uzaklaşmalarını sağladı.

Tüm bu çalışmalar meyvesini verdi ve “Antonov A-40” adlı bir bombardıman uçağı tankı havaya kaldırmayı başardı. Tankın ağırlığından dolayı kısa süre havada kalabildiler. Pilotun ustalığı sayesinde güvenli bir şekilde yere inebildiler. Ancak fikrin uygulamadaki ciddi eksikleri ve Sovyetlerin tankı taşıyabilecek kadar güçlü uçaklarının olmaması projenin kaldırılmasına yol açtı.

Bu ilginç buluş tarihin tozlu sayfalarında yerini almakla kaldı.

Antonov A-40

Uçan Tank Antonov A40
Antonov A-40

You may also like