1. Bilim

Nobel Tıp Ödülü Açıklandı: Biyolojik Saatimizin Detayları Ortaya Çıktı

2017 Nobel Tıp Ödülü sahiplerini buldu: Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash, Michael W. Young.

Üç tıp uzmanı, biyolojik saat olarak da bilinen sirkadiyen ritmini kontrol eden moleküler mekanizmaları keşfetti. Nobel ödülü, bu üç kişi arasında paylaştırıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yeryüzünde hayat, gezegenimizin dönüşüyle uyumludur. İnsanlar da dahil yaşayan organizmaların bir iç, biyolojik saati olduğunu ve bu saatin organizmanın günün doğal ritmine uyum sağlamasına yardımcı olduğunu biliyorduk. Ancak bu saatin nasıl çalıştığını Hall, Rosbash ve Young’ın çalışmaları sayesinde öğrendik. Bu bilim insanlarının çalışmaları, bitkilerin, hayvanların ve insanların biyolojik ritimlerini Dünya’nın devinimiyle nasıl uyumlu hale getirdiğini anlamamıza yardımcı oldu.”

Hall, Rosbash ve Young, örnek olarak meyve sineklerini kullanıp, günlük biyolojik ritmi kontrol eden genleri buldular. Bu genin gece artan ve gün içinde de azalan bir protein ürettiği keşfedildi.

Sirkadiyen ritminde etkili protein unsurlarını da bulan Hall, Rosbash ve Young, hücrenin içinde, kendiliğinden ilerleyen biyolojik saati de ortaya çıkarmış oldular. Aynı zamanda bütün çok hücreli canlılarda ‘ buna insanlar da dahil ‘ aynı ilkere bağlı olarak gelişen bir biyolojik saat olduğunu da ortaya koydular.

Bu üç bilim insanı, 3.4 milyon lira ödülün sahibi oldu. 10 Aralık’ta düzenlenecek olan ödül töreninde hem diploma hem de altın madalya alacaklar. İsterseniz biraz da bu üç bilim insanını tanıyalım.

Jeffrey C. Hall

Jeffrey C. Hall
Jeffrey C. Hall

New York’ta 1945’te dünyaya gelen Jeffrey C. Hall, 1971’de Seattle’daki Washington Üniversitesinden mezun oldu. Hall, Maine Üniversitesinde görev yapıyor.

Michael Rosbash

Michael Rosbash
Michael Rosbash

Kansas City’de 1944’te doğan Michael Rosbash, 1970’te Massachusetts Institute of Technology’den mezun oldu. Rosbash, çalışmalarını Waltham Üniversitesinde sürdürüyor.

Michael W. Young

Michael W. Young
Michael W. Young

Miami’de 1949’da dünyaya gelen Michael W. Young, 1975’te Teksas’taki Austin Üniversitesinden mezun oldu. Young, 1978’ten bu yara New York’taki Rockefeller Üniversitesinde öğretim üyesi olarak görev yapıyor.