2017 yılı Hollywood için çalkantılı olaylara sahne oldu. Taciz skandalları ve online platformların öngörülemez yükselişi işleri değiştirdi. 2018 Oscar, işte bu durum altında gerçekleşecek.

Yaşanan olaylara rağmen, bu sene de Oscar adayı olarak çok güçlü hikayeler var. Elbette kalite açısından belki de tarihinin en iyi senelerinden biri değildi ama heyecan yaratan filmlerin varlığı, 2018 Oscar törenini merak edilir kılıyor.

Biz de sizler için “En İyi Film” adayı olan Oscar filmlerini, -bize göre- kötüden iyiye doğru sıralayıp, inceledik.

9. The Post

2018 Oscar Adayları
The Post – 2018 Oscar Adayları

The Post, usta yönetmen Steven Spielberg‘in yönetmenliğini üstlendiği bir film. Oyuncu kadrosunda Oscarların vazgeçilmezi Meryl Streep ve başarılı oyuncu Tom Hanks bulunuyor.

Film 1971 yılında ABD‘de  ve dünyada büyük ses getiren ‘Pentagon Belgeleri‘ skandalını konu alıyor. Bunu gazetenin genel müdürü Katherine Graham ve yayın yönetmeni Ben Bradlee‘nin hayatı üzerinden işliyor.

Biyografik ve tarihi bir film, The Post. Dönemin araştırmacı gazetecileri, ABD‘nin Vietnam’a yaptığı müdahaleleri gösteren gizli belgeleri ele geçirir. Dünya çapında sansasyon yaratacak belgeleri yayınlayıp yayınlamama kararı Katherine Graham ve Ben Bradlee‘ye kalmıştır. İkilinin kararı üzerine belgeler yayınlanır fakat dünyayı ayağa kaldıran bu belgeler, ikiliyi Amerikan devletiyle karşı karşıya getirir.

Hukuk, medya ve basın konularında çarpıcı mesajlarıyla, usta oyunculuklarıyla The Post, 2018 Oscar adayları arasında dikkat çeken yapımlardan.

8. Call Me By Your Name

2018 Oscar Adayları
Call Me By Your Name – 2018 Oscar Adayları

Call Me By Your Name, daha öncesinde Io Sono L’amore, A Bigger Splash gibi filmlerden tanıdığımız italyan yönetmen Luca Gauadagnino. 2018 yılının en dikkat çeken yapımlarından biri olan Call Me By Your Name, konusu itibariyle bir aşk filmi. Film, 17 yaşındaki Elio Pertlman ile babasına yardım etmek için yaz stajyeri olarak gelen Amerikalı bilim insanı Oliver‘ın hikayesine odaklanıyor.

Elio günlerini klasik müzik yaparak ve okuyarak geçirir. Babası Greko-Roman kültüründe uzmanlaşmış seçkin bir profesör, annesi de çevirmendir. Elio entelektüel birikimiyle bir yetişkin gibi gösteriyor olsa da kalbiyle alakalı konularda hala masum ve şekillenmemiş bir karaktere sahiptir. Oliver ile tanışmasıyla, 1983 yılı yazı, hayatını sonsuza dek değiştirecektir.

Armie Hammer ve Timothée Chalamet oyunculuklarıyla, filmi yükselten bir performans ortaya koyuyorlar. İlginç bir konu ve etkileyici bir anlatıma sahip film, izlenmeyi hak eden yapımlardan.

7. Darkest Hour

Darkest Hour, Pride & Prejudice ve Atonement gibi kalburüstü filmlerin yönetmeni Joe Wright tarafından çekildi. Film, Gary Oldman gibi usta bir oyuncu tarafından canlandırılan Winston Churchill‘in hayatının küçük bir kısmına odaklanıyor.

2. Dünya Savaşı’nın başlangıcı ve Nazi Almanyası’nın korkunç bir şekilde tüm Avrupa’yı ele geçirmeye çalıştığı döneme odaklanan film, o zamana kadar savaşta başarısız kabul edilen Büyük Britanya başbakanı Neville Chamberlain‘in görevden ayrılmasıyla başlıyor.

Bu gelişme üzerine fikirleriyle dikkat çeken Churchill‘in başbakanlığa getirilir. Artık onu zor kararlar beklemektedir. Savaşın kaderini değiştiren bir isim olan Churchill, Hitler‘le barış mı yapmalı yoksa topyekün bir savaşta ülkesine liderlik mi etmelidir?

Gary Oldman’ın oyunculuğu ve işlenişi itibariyle 2018’in başarılı filmlerinden olmaya aday Darkest Hour, yer yer İngiliz propangadası sayılabilecek bayağılıklarına rağmen izlenmeye değer bir film.

6. Lady Bird

Lady Bird, Frances Ha filmiyle Golden Globe adaylığı bulunan Amerikalı yönetmen Greta Gerwig‘in yazıp yönettiği film olarak karşımıza çıkıyor. Konusu itibariyle bir gençlik filmi diyebiliriz.

Lakabı “Lady Bird” olan Chirstine, son derece sevecen, dik kafalı ve iradeli annesi gibi olmamak için elinden geleni yapsa da aynı onun gibidir. Annesi hemşire olan “Lady Bird“, 2002 yılında hızla değişen Amerikan ekonomisinin ortasında, bizi şekillerden ilişkilere, bizi tanımlayan inançlara ve yuva adını verdiğimiz yerin güzelliğine etkileyici bir bakış sunuyor.

Filmin başrolünde, 2015 yılında Brooklyn filmindeki başarılı performansıyla kendinden söz ettiren genç oyuncu Saoirse Ronan bulunuyor.

Açıklandığı günden itibaren ilgiyle beklenen film, Oscar adaylığıyla beraber izlenmesi gereken filmler arasında yerini aldı. Tarzı itibariyle herkese hitap etmese de, yönetmenin önceki filmi Frances Ha‘yı beğenenlerin ilgisini çekebilecek bir yapım olduğunu söyleyebiliriz.

5. Phantom Thread

There Will be Blood ve Boogie Nights gibi unutulmaz filmlerin yönetmeni Paul Thomas Anderson yeni bir başucu filmine imza atmış. Phantom Thread, aynı zamanda Anderson ve usta oyuncu Daniel Day-Lewis‘i tekrar bir araya getiren film olarak dikkat çekiyor.

2. Dünya Savaşı’ndan sonra 1950’leri büyüleyici Londra’sında, ünlü terzi Reynolds Woodcock ve kardeşi Cyril Woodcock‘u konu alıyor. Film yıldızlarından, sosyeteye ve hatta kraliyet ailesine kadar ülkenin önde gelen isimlerini giydiren kardeşler, modanın merkezinde yer alır. Woodcock‘un yolu kısa zamanda esin perisi olarak hayatının bir parçası olacak genç ve güçlü bir kadın olan Alma ile kesişir. Woodcock‘un kontrollü ve planlı olan özenle işlenmiş hayatı aşkla birlikte alt üst olur.

Daniel Day-Lewis oyunculuğuyla neden büyük bir sanatçı olduğunu bize tekrar tekrar kanıtlarken, filmin çok da ilginç sayılmayacak konusunu ilgi çekici bir hale getirmeyi başarmış. Paul Thomas Anderson‘ın yönetmenlik becerisiyle Phantom Thread, 2018’in en iyi filmlerinden biri olarak anılmayı hak ediyor. Mutlaka izlemelisiniz.

4. Dunkirk

Christopher Nolan‘ın 3 yıl aradan sonra yazıp yönettiği film olarak karşımıza çıkan Dunkirk, ilginç tarzıyla dikkat çekiyor. Film adını aynı zamanda konusu olan Dunkirk Tahliyesi‘nden alıyor.

2. Dünya Savaşı’nın kaderini belirleyen olaylardan biri olan Dunkirk Tahliyesi öncesinde, yüzbinlerce İngiliz askerinin, düşman askerleri tarafından etrafı sarılır. Arkasında uçsuz bucaksız deniz olan askerler, düşman saldırısına karşı çaresiz bir durumda kalır.

Üç farklı karakter üzerinden oluşturduğu hikaye örgüsünü üç paralel akışta –hava, deniz ve kara-, üç eşit parçaya bölerek anlatmayı seçen Nolan, teknik kusursuzluğuyla filmin etkileyiciliğini üst seviyelerde tutmayı başarmış.

Klasik bir savaş filmi olmanın çok ötesinde olan Dunkirk, aslında pek de tanınmamış Mark Rylance, Kenneth Branagh gibi oyunculara başarılı oyuncu Tom Hardy’nin eşlik ettiği bir kadroya sahip. Filmografisinde The Prestige, Interstellar, Inception ve Memento gibi filmler bulunan Christopher Nolan‘ın belki en iyi filmi değil ancak kesinlikle kalburüstü bir film Dunkirk.

3. The Shape of Water

2018 Oscar Adayları
The Shape of Water – 2018 Oscar Adayları

75. Altın Küre Ödülleri‘nde en iyi yönetmen dahil 2 ödül kazanan The Shape of Water, ünlü yönetmen Guillermo del Toro‘nun filmi. Öncesinde Pan’s Labyrinth, Hellboy gibi usta işi filmler yapmış del Toro başlı başına filmi önemli yapan unsurlardan biri.

Soğuk savaş döneminin Amerika’sında yaşayan Elisa yalnız bir kızdır. Sessiz, rutin bir hayatı olan Elisa, gizli ve yüksek güvenlikli bir devlet laboratuvarında temizlikçi olarak çalışır. Ancak günün birinde Elisa‘nın hayatı, iş arkadaşı Zelda ile devletin yaptığı gizli bir deneyi keşfetmesi ile değişir.

Suda hapsedilen insansı bir yaratığın acımasız bir deneyde kullanıldığını fark eden Elisa, onunla iletişim kurmaya başlar. Aynı dili bilmeyen, aynı hayatlara sahip olmayan, hatta aynı genetikleri bile olmayan bu ikili, aralarında kurdukları tarifsiz bağ ile birbirlerinin hayatını değiştirecektir.

Filmin oyuncu kadrosunda Sally Hawkins, Michael Shannon, Richard Jenkins gibi isimler yer alıyor. 13 Oscar adaylığı bulunan filmin “En İyi Film” kategorisinde şansını sonuna kadar zorlayacağına ve birçok kategoride ödüle uzanacağına inanıyoruz. Bu filmi mutlaka izlemelisiniz.

2. Get Out

Get Out, bu filme kadar çok da parlak bir filmografisi olmayan Jordan Peele‘nin en iyi filmi olarak karşımıza çıkıyor. Korku gerilim türündeki film, 2018 Oscar Ödülleri’ne éEn İyi Film” dahil tam 4 dalda aday.

Chris sıradan bir siyahi gençtir. Sevgilisi Rose ile mutlu bir ilişkisi vardır. Rose bir gün Chris‘i ailesinin mülküne davet eder. Avrupalı Amerikalı sevgilisinin ailesinde bir tuhaflık olduğunu sezen Chris bir süre sonra mülkte kalmakta olan siyahi kişilerin bir bir kaybolduğunu öğrenir. Bunun üzerine tuz biber olan şey ise başka bir siyahi adamın kendisine iş işten geçmeden gitmesi yönündeki uyarısı olur. Chris bir şeylerin ters gittiğini sezmeye başladığında kurtulması sandığından çok daha zor olacaktır.

Filmin başrolünde Black Mirror hayranlarının yakından tanıdığı Danile Kaluuya yer alıyor. Allison Williams ve Bradley Whitford ise ona eşlik eden oyuncular.

Get Out, ırkçılığı dram türünden sıyırıp bir korku filmi yapmayı başarabilmiş bir yapım olarak sonuna kadar izlenmeyi hak eden bir film.

1. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2018 Oscar Adayları
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – 2018 Oscar Adayları

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri! Kesinlikle bir başyapıt diyebileceğimiz bir film. In Bruges, Seven Psychopaths filmleriyle dikkat çeken Martin McDonagh yönetmenlik hayatının zirvesinde yer alan bir filme imza atmış.

Tecavüz edilip vahşice öldürülen kızı Angela‘nın üzüntüsünü atlatmaya çalışan Mildred Hayes, kasabanın şerifi Bill Willoughby ve kanun kuvvetlerinin bu konuda gerekli adımları atmadığına inanmaktadır. Cinayetin üzerinden aylar geçmesine rağmen katille ilgili somut bir delile ulaşılmaması, sonunda acılı anneyi oldukça farklı bir çözüme iter. Kasabanın çıkışındaki 3 büyük reklam panosunu kiralayan ve bunlara cinayetle ilgili şerifi suçlayan mesajlar yazdıran Hayes, vazgeçmesini isteyen herkese tek başına meydan okuyacaktır.

Başrolünde Coen filmlerinden aşina olduğumuz Frances McDormand tam anlamıyla oyunculuk kariyerindeki belki de en iyi performansını sergilemiş. Deneyimli oyuncu Woody Harrelson da oyunculuğuyla filmi yükselten isimlerden.

2018 Oscar Ödülleri’nde 7 dalda aday gösterilen film, bize göre “En İyi Film” ve “En İyi Kadın Oyuncu” ödüllerini şimdiden kucaklamış durumda. İzlerseniz bir şey kaybetmeyeceğiniz ama izlemediğiniz takdirde çok şey kaçıracağınızbir film Three Billboards Outside Ebbing, Missouri.

Şiddetle tavsiye ediyoruz!