Cumartesi, Ekim 1, 2022

Güzel bir gün olsun!

Hasan Kartal: Bir Öğretmen...

Hasan Kartal Diyarbakır'ın Sur ilçesinde görev yapan bir öğretmen. Onu diğer öğretmenlerden ayıran...

Kendi Ülkesinde Yasaklanan 10...

Sansür tarih boyunca gelişerek, bazen cisim ve boyut değiştirerek, zaman zaman artan ve...

2018 Oscar Adaylarının Muazzam...

Oscar 2018 Ödülleri'ne kısa bir süre kaldı. Sinemaseverlerin sabırsızlıkla beklediği, dünyanın en prestijli...

WhatsApp Artık Bilinmeyen Numaraları...

WhatsApp, BETA test sürecine girdiği çalışmayla, kullanıcılarının yeni vCard ile bilinmeyen numaradan gelen...
Ana SayfaDoğaGerçek Olduğuna İnanamayacağınız...

Gerçek Olduğuna İnanamayacağınız Doğa Harikaları

Google News

Bize yuva olan dünyayı her ne kadar hor kullansak da dünya üzerinde hala umudumuzun olmasını sağlayacak birçok doğa harikaları var.

Gerçekten var olduğuna inanamayacağınız doğa harikaları görülmeyi bekliyor.

Salar de Uyuni Gölü’nden The Dark Hedges’a kadar birçok doğal güzelliği sizler için derledik.

İçinizi ferahlatacak ve bir sırt çantasıyla yola düşme hissi yaşatacak doğa harikalarını görmek isteyeceksiniz.

Antelope Kanyonu, ABD

Gerçek Olduğuna İnanamayacağınız Doğa Harikaları 1

Antelope Kanyonu erozyon sonucu oluşmuş. ABD’nin güneybatısındaki Arizona’da bulunuyor. Kanyonun Navajo dilindeki adı Tse’ bighanilini‘dir ve “suyun taşların arasından aktığı yer” anlamına gelir.

Salar de Uyuni, Bolivya

Gerçek Olduğuna İnanamayacağınız Doğa Harikaları 2

10.582 kilometrekare alanıyla Dünya’nın en büyük tuz göllerinden biri olan Salar de Uyuni, Bolivya‘nın güneyinde yaklaşık 4 bin rakımda yer alıyor. Gündüz ışıldayan göl, geceleri sert ayazdan dolayı buz tutmuş bir göle benziyor. Ancak yürüdüğünüzde ayaklarınızın altında hissettiğiniz şey buz değil, tuz kristalleridir. Salar de Uyuni kesinlikle görmeniz gereken doğa harikaları arasında yer alıyor.

Kuang Si Şelalesi, Laos

Doğa Harikaları

Kuang Si Şelalesi, Laos‘un Luang Prabang şehrinde yer alıyor. Şelalenin pek çok katmanı var ve her katman farklı küçük şelaleler oluşturuyor.

Torres del Paine Ulusal Parkı, Şili

Doğa Harikaları

Şili Patagonyası sınırları içinde kalan bir milli park. Milli park ismini gökyüzüne kule gibi uzanan masif 3 kayadan alır. İçinde yaşayan yaklaşık 60 pumaya, kanat genişliği 3 metreyi bulan kondorlara, And Dağları‘na özgü bir hayvan olan guanakolara ve gri patagonya tilkisi gibi hayvanlara ev sahipliği yapar.

Grand Prismatik Spring, ABD

Doğa Harikaları

Grand Prismatik Springs, Yellowstone Ulusal Parkı’nda bulunan ve ABD’nin en büyük, Dünya’nın ise en büyük üçüncü kaplıcasıdır.

Grand Prismatik Springs 1871’deki Hayden Geological Survey jeologlar tarafından incelendiğinde ünlenmiştir. Kaplıcada mavi, yeşil, sarı, turuncu, altın sarısı, kırmızı ve kahverengi renkler bulunur. Bu renkler prizmadan geçen ışığın oluşturduğu gökkuşağını anımsattığı için, kaplıcaya bu isim verilmiştir.

Huacachina, Peru

Doğa Harikaları

Peru‘nun güneybatısındaki Ica Region‘da bulunan bir köy. Huacachina, çölde küçük doğal bir göl etrafında kurulmuştur.

Dark Hedges, Kuzey İrlanda

Doğa Harikaları

Dark Hedges, Kuzey İrlanda‘da bulunan kayın ağaçlarıyla dolu bir yoldur. Burası, HBO‘nun popüler televizyon dizisi Game of Thrones‘da kullanıldıktan sonra popüler bir turistik mekan haline gelmiştir.

Game of Thrones mekanlarını anlattığımız yazıyı okumak için tıklayınız.

Rinjani Dağı, Endonezya

Doğa Harikaları

Rinjani Dağı, Endonezya‘nın aktif volkanlarından biri. Hem Hindular hem de Müslümanlar tarafından kutsal kabul edilen bu dağın çevresinde yer alan krater gölü Son of the Sea olarak adlandırılıyor. Kökenleri 18. yüzyıla dayanan, beyaz giyinmiş yüzlerce hacının, yağmur sezonu öncesinde Mulang Pakelem seremonileri gerçekleştiriliyor.

Okumaya devam edin

Dinozorlar Bugün Yaşasaydı

BBC’den John Pickrell "Dinozorların nesli tükenmemiş olsaydı, dinozorlar bugün yaşasaydı ne olurdu?" yazısında dinozorların bugün yaşasalardı hayatımızda ne gibi değişiklikler olacağını kaleme aldı. Hepimizin dinozorların nasıl yok oldukları konusunda bilgisi vardır. Ancak tekrardan hatırlatmakta fayda var. Bundan tam 66 milyon yıl...

Ünlü Tabloları Yeniden Canlandıran Kadın: Laura Hofstadter

66 yaşındaki Amerikalı fotoğrafçı Laura Hofstadter, klasik başyapıt resimleri siyah beyaz portre serisinde kendisi yeniden canlandırdı. Laura, ünlü sanat eserlerini yeniden yaratma projesiyle sadece eğlenmekle kalmayıp aynı zamanda sanat için yaş sınırı olmadığını kanıtladı. Esperanza-George Frederick Watts İnci Küpeli Kız-Johannes Vermeer Dante Alighieri-Sandro...

Gezip Görülmeye Değer 10 Şehir

Şehir hayatı günümüzde çok büyük öneme sahipler. Bizler için kimi zaman şehirde yaşamak bir eziyet haline gelse de bizi buralarda tutan hep bir şeyler var. Şimdi sizleri dünyanın en yaşanası gidip görülesi 10 şehri ile baş başa bırakıyoruz. Brugge, Belçika Brugge,...