Türkiye'deki En Büyük Depremler

Türkiye’nin En Büyük Depremleri

Türkiye bir deprem ülkesi ve bugüne dek yaşanan çok sayıda büyük deprem nedeniyle dönem dönem büyük acılar yaşandı. Biz de tüm bu acıları unutmamak için Türkiye’nin en büyük depremleri listesi hazırladık.

Anadolu coğrafyası sismik açıdan oldukça aktif. Türkiye bulunduğu konum itibariyle Akdeniz-Himalaya deprem kuşağında yer almaktadır. Ülke Avrasya, Afrika ve Arap levhalarının etkisi altında.

Türkiye'nin En Büyük Depremleri 1
Türkiye’nin Deprem Haritası

Afrika levhası, Akdeniz’de Avrasya levhasının altına dalar. Arap levhası ise Kızıldeniz’deki açılma nedeniyle kuzeye doğru harekete eder ve Anadolu levhasını sıkıştırır. Bu nedenle Anadolu coğrafyasında tarih boyunca sık sık depremler meydana gelir. Sınırlarımız içerisinde Kuzey Anadolu, Doğu Anadolu ve Batı Anadolu olarak üçe ayrılan fay hatları bulunuyor.

Türkiye, 1500’lü yıllardan itibaren farklı zamanlarda büyük depremlere sahne oldu. Türkiye’nin en büyük depremleri nelerdir, hangi tarihlerde yaşandı? Bu soruların cevabını araştırdık, sizler için liste haline getirdik.

1509 İstanbul Depremi

Türkiye'nin En Büyük Depremleri

Osmanlı dönemindeki ilk büyük deprem Marmara Denizi‘nin Adalar fayında meydana geldi. 10 Eylül 1509 tarihinde yaşanan deprem, büyüklüğü ve meydana getirdiği yıkımla halk arasında Küçük Kıyamet olarak adlandırıldı. İstanbul ve civar kentlerin 40 gün boyunca sallandığı rivayet edilir. Bu süre zarfında halk kapalı mekanlarda değil, bağ bahçe ve sokak gibi açık yerlerde konakladı.

Deprem öncesinde 160 bin nüfusu ve 35 bin yerleşim yeri olan İstanbul’da yaklaşık 130 bin kişi öldü bin 70 ev tamamen yıkıldı.

1719 İstanbul Depremi

Türkiye'nin En Büyük Depremleri

İstanbul ve çevresinde meydana gelen deprem nedeniyle büyük hasarlar yaşandı. Çok sayıda bina yıkıldı. Mihrimah Sultan Camii‘nin ve çok sayıda medresenin kubbelerinde çökmeler yaşandı. Camiler ve hamamlar yıkıldı. Yedikule ve Ahırkapı arasındaki tarihi surda hasarlar meydana geldi. Deprem İzmit’i de büyük ölçüde etkiledi.

1766 İstanbul Depremi

Türkiye'nin En Büyük Depremleri

Osmanlı tarihinde en ağır hasar yaratan depremlerden biridir. Tarihler 22 Mayıs 1766‘yı gösterdiğinde iki dakika boyunca süren deprem meydana geldi. Ahşap ve kargî pek çok yapı yıkıldı. Çok sayıda insan hayatını kaybetti. Artçı depremler tam olarak 3 ay boyunca devam etti. Ünlü hükümdar Fatih Sultan Mehmet‘in yaptırdığı Fatih Camii ise tamamen yıkıldı.

Yaşanılan deprem İstanbul’un en yıkıcı depremlerinden biri olarak tarihe geçti. Kapalıçarşı, Baruthane, Saraçhane, Tophane, Yeniçeri kışlaları ve çok sayıda yapı yıkıldı. Topkapı Sarayı‘nda büyük zaiyat meydana geldi.

1894 İstanbul Depremi

Türkiye'nin En Büyük Depremleri

Osmanlı‘da meydana gelen son büyük deprem olarak bilinir. 10 Temmuz 1894‘de İstanbul‘da gerçekleşti. Geniş bir alanda hissedilen deprem büyük zararlara yol açtı. Deprem kayıtlara Büyük Hareket-i Arz adıyla geçti. Tarihi yarımada viraneye döndü, camiler ve minareler yıkıldı. En büyük zarar Kapalıçarşı‘da yaşandı, tüm yapı yıkıldı. Depremden Yalova ve Adapazarı da etkilendi.

1939 Erzincan Depremi

Türkiye'nin En Büyük Depremleri

Türkiye tarihinin en ciddi depremi olarak tarihe geçti. Yaklaşık 33 bin kişi depremde hayatını kaybetti. 100 binden fazla kişi yaralandı. Erzincan ve çevresinde yaklaşık 116 bin civarında bina yıkıldı. Deprem, dünyada meydana gelen büyük depremlerden biri olarak sayılır.

1943 Ladik Depremi

Türkiye'nin En Büyük Depremleri

Samsun‘un Ladik ilçesi yakınlarında 26 Kasım 1943‘te meydana geldi. 7,6 büyüklüğündeki deprem geniş bir alanı etkiledi. İlçenin doğusunda yer alan Taşova‘dan, batısında yer alan Ilgaz‘a kadar uzanan tüm kasaba ve köylerde hissedildi. Yaklaşık 2 bin 300 insan hayatını kaybetti, 5 bin kişi yaralandı. Bölgedeki binaların yüzde 75’i yıkıldı.

1966 Varto Depremi

Türkiye'nin En Büyük Depremleri

19 Ağustos 1966‘da Muş‘un Varto ilçesinde meydana geldi. Türkiye tarihinde büyük hasarlara yol açan depremlerden biridir. Aynı yıl içinde Varto‘da iki ayrı deprem meydana geldi. İlk deprem 7 Mart’ta yaşandı. Bu depremde 14 kişi hayatını kaybetti, 75 kişi de yaralandı. Büyük hasar ve yıkım bırakan ikinci deprem ise 19 Ağustos’ta yaşandı. 2 bin 400’e yakın ölü, bin 500’e yakın yaralı olduğu biliniyor.

1976 Çaldıran Depremi

Türkiye'nin En Büyük Depremleri

Van‘ın Muradiye ilçesi Çaldıran bucağında gerçekleşti. Muradiye Depremi olarak da bilinir. Depremde enkaz altında ölenlerin yanı sıra -17 dereceyi bulan sıcaklık nedeniyle donarak ölümler de gerçekleşti. Hava şartlarının kötü olması yardım çalışmalarını da etkiledi. Depremde yaklaşık 4 bin insan hayatını kaybetti, 500’e yakın insan da yaralandı. 10 bin bina hasar aldı.

1999 Gölcük Depremi

Türkiye'nin En Büyük Depremleri

17 Ağustos 1999 sabahı saat 03:02‘de gerçekleşti. Büyük çapta can ve mal kaybı yaşandı. Türkiye’nin son yıllarında yaşanan en şiddetli depremdir. Deprem tüm Marmara bölgesinin yanı sıra Ankara‘dan İzmir‘e kadar geniş bir alanda hissedildi.

Resmi raporlara göre yaklaşık 18 bin kişi hayatını kaybetti, 25 bin kişi de yaralandı. Deprem gerek büyüklük gerekse verdiği zarar göz önüne alındığında son yüzyılın en büyük depremlerinden biri olarak kayıtlara geçti.

2011 Van Depremi

Türkiye'nin En Büyük Depremleri 2

Depremin merkez üssü Van‘ın Tabanlı ilçesiydi. Depremden yaklaşık iki hafta sonra Edremit merkezli bir deprem de yaşandı. Van ve ilçelerinde hissedildi. İki depremde toplam 700’e yakın insan hayatını kaybetti. 2 bin kişi de yaralandı. Deprem sonrasında panik yaşayan bölge halkı kenti terk etti. Çevre okullarda eğitime ara verildi. Yaklaşık iki buçuk ay sonra açılan okulların ardından yerel halkın yaşamı normale döndü.

Van Depremi ile ilgili yazdığımız yazıyı okumak için tıklayın.
Total
0
Shares
Önceki
Gerçek Olduğuna İnanamayacağınız Doğa Harikaları
Doğa Harikaları

Gerçek Olduğuna İnanamayacağınız Doğa Harikaları

Volkanik dağlar daha mı güzel?

Sonraki
Timur’un Mezarındaki Sır
Timur

Timur’un Mezarındaki Sır

Bu içerik ilk olarak 9 Şubat 2020 tarihinde yayınlandı

Bunları da Beğenebilirsin