Perşembe, Eylül 29, 2022

Güzel bir gün olsun!

Afife Jale: Türk Tiyatrosunda...

Azimle neler yapılabileceğini bize gösteren, Türk tiyatrosunda kadın devriminin meşalesini yakan kadın Afife...

Bir Garip Gezginler: Henry...

Onlar birbirlerinin en iyi dostu. Sahipleri kampa gittiğinde bile birlikte gidip, birlikte yatıp...

Gerçek Hayatta Kardeş Olan...

Ben Affleck / Batman v Superman: Dawn of Justice (2016) Hollywood'un en yetenekli ailelerini...

Halen Bilmeyenler için: Kötü...

Oldukça başarılı imza atan Çizgi Roman Yolculuğu isimli Youtube kanalı, ilgi çekici bir...
Ana SayfaYolculukSpreewald: Almanya'nın Venedik'i

Spreewald: Almanya’nın Venedik’i

Google News

Orta Avrupa’da, Berlin‘in güney doğusunda bir doğa harikası bulunuyor: Spreewald Biyosfer Rezervi. Bölge yüzyıllardır insanlar tarafından kullanılan ama buna rağmen doğal dokusunu korumayı büyük ölçüde başarmış çayırlık bir alan.

Bölgenin çekiciliği içinde çok sayıda akarsuyun aktığı kırsal bir bölge olmasında yatıyor. Biyosfer Rezervi insanların biçimlendirdiği ancak oldukça doğal bir çayırlık.

Reklam
Spreewald Almanya’nın Venedik’i

Spreewald: Almanya’nın Venedik’i

Yüzyıllardır işlenen meralar, tarlalar ve ormanlardan oluşan bir mozaik haline gelmiştir.

Bölge yaklaşık olarak 1000 km’den daha uzun akarsulardan oluşması itibariyle de oldukça önemlidir. Yaşam alanlarında oluşan çeşitlilik sayesinde, zengin bir hayvan ve bitki dünyasına ev sahipliği yapmaktadır.

Spreewald Almanya’nın Venedik’i

Spreewald‘da hala siyah leylek, su samuru ve kunduz gibi başka yerlerde türü tehlikede olan veya tükenen hayvanlar yaşamaktadır.

Bu doğal güzelliğin korunması için 1991 yılında UNESCO bölgeyi biyosfer rezervi olarak tescil etmiştir.

Spreewald Almanya’nın Venedik’i

Bölgesde Slav ırkından Sorblar ve Wendler halen kadim gelenekleri ve yöresel kıyafetleriyle yaşamaktadır. Bölgenin köyleri de geleneksel kütükten evleri ve köylü bahçeleri ile dikkat çekmektedir.

Biyosfer Rezervi kesinlikle görmeniz gereken bir doğa harikası!

Okumaya devam edin

WD’nin Muazzam Sokak Çizimleri

Atina'da yaşayan Endonezyalı sanatçı sokakları tuval olarak kullanıyor. Wild Drawing yani Vahşi Çizim anlamına gelen kelimenin kısaltması olan WD adını kullanan sanatçı, göz alıcı sokak çizimleriyle renklendiriyor. WD, modern metropollerin sokaklarında, boş duvarlarında yenilikçi kompozisyonlar yaratıyor. Endonezyalı olan sanatçı, şu...

Michael Pederson’ın Sahte Sokak Tabelaları

Sidneyli sanatçı Michael Pederson, küçük sokak tabelarıyla esprili mesajlar veriyor. Şehrin en beklenmedik yerlerinde karşınıza çıkıyor. Pederson, halka açık bir alanda "Lütfen burada bekle. Gelecekteki benliğiniz yakında sizinle buluşacak." tabelasıyla karşınıza çıkabiliyor. Ya da halka açık bir telefon kulübesinin içine...

Julius Neubronner: Fotoğrafçı Güvercinlerin Hikayesi

Geçen yüzyılın başında, havacılığın henüz emekleme döneminde, Julius Neubronner adlı bir Alman yeni bir fikir ortaya attı. Bir güvercin göğsüne bağlanabilecek minyatür bir kamerayla havadan fotoğraflar çekebilirdi. Julius Neubronner, Frankfurt yakınlarındaki memleketi Kronberg'in yakınında bulunan bir sanatoryuma ilaç yollamak için...