Perşembe, Eylül 29, 2022

Güzel bir gün olsun!

Dünyanın En Uzun Kesintisiz...

United Airlines'a ait Boeing 787-9 Dreamliner uçağı yaklaşık 14 bin kilometrelik Singapur rotasını...

Avengers Kahramanları Çizgi Romanlardaki...

2008 yılında Iron Man filminin yayınlanmasının ardından sürekli büyüyen ve her geçen gün...

Uzayda Bir Gün Nasıl...

Yer çekimsiz ortamda birçok şey yapmak gerçekten zor. İnsanlar yıllarca 'Nasıl oluyor?' sorusunu...

Yeni Nesil Bağımlılık: Bilgisayar...

Eğlenmek, hoşça vakit geçirmek için kullandığımız bilgisayar oyunları, hayatımızı ciddi şekilde tehdit...
Ana SayfaGeçmişİngilizlerin İlgisini Çeken...

İngilizlerin İlgisini Çeken Osmanlı Eseri: Şahi

Google News

Fatih Sultan Mehmed çizimlerini bizzat kendisinin yaptığı devrin en büyük topunu evvelce Bizans hizmetinde bulunan Urbain isimli bir Macar yahut Ulah mühendisine, döktürmüştü. Şahi adı verilen topun Edirne’de dökülmesinde Mimar Muslihiddin Ağa, Saruca Paşa ve Urbain beraber çalışmışlardı.

Üç ayda dökülen bu topun büyüklüğü ve çapı hakkında muasır tarihçiler muhtelif bilgiler vermektedirler. Françes; uzunluğu 5,5 metre,  dış çevresi 2 metre 74 cm,  yarı çapı 92 cm ağırlığı 18 ton kadardır demektedir.

Top 544 kg (1200 libre) bazılarına göre de 680 kg (1500 libre)  gülleler atıyor, bu gülleler 1,883 km (1 mil) mesafeye kadar giderek 1 metre 83 cm (6 kadem) derinliğinde toprağa gömülüyordu.  Topun sesi 24 km ( 13 mil) mesafeden duyulmaktaydı.

Şahi Topu
Şahi Topu

Gürültü Önceden Haber Verildi

Şahî adı verilen bu topların Edirne’de atış denemeleri öncesi, halkın heyecan ve korkuya kapılmamaları için şehre tellallar salınmış çıkacak dehşetli gürültünün sebebi önceden haber verilmişti.

Urbain’in döktüğü top ve diğer toplar 1452 senesi Ocak ayının sonlarında Edirne’den yola çıkarılmış ve ancak iki ay sonra İstanbul önlerine getirilebilmişti.

Şahi Topu
Şahi Topu

Büyük topun önünde Kıraç Bey kumandasında on bin akıncı süvarisinden mürekkep bir kol gidiyor topu otuz, bazılarına göre elli veya atmış çift öküz müşkülatla çekiyordu.

Şahi Topu Nerede?

Fatihin toplarından birisi Kırım Savaşı sırasında Çanakkale’de bulunmaktaydı. İngilizlerin alakasını çeken bu top General Sir John Lafroy’un yoğun girişimleri ve birçok müracaatları sonunda 1868’de Sultan Abdülaziz zamanında İngiltere’ye Kraliçe Victoria adına hediye edilmiş ve Londra kulesinin avlusunda teşhire konulmuştur.

Bugün kraliyet silah koleksiyonunun bir parçası olan top Portsmouth şehrinde Fort Nelson top sergisinde ziyaret edilmektedir.

Kaynak: Tarih ve Medeniyet

Okumaya devam edin

Katip Hüsnü: Cumhurbaşkanlığı Forsu’nu Tasarlayan Adam

Cumhuriyet`in ilk yıllarında, Atatürk bir devlet başkanını ağırlayacaktır. Resmi törenler için her şey hazırdır. Ancak bir ayrıntı son anda fark edilir; konuk devletin görevlileri devlet başkanlarını temsil eden bir flama hazırlamışlar ancak biz de buna mukabil bir sembol olmadığı...

Timur’un Mezarındaki Sır

Emir Timur aslen Moğol’dur. Moğollar Cengiz Han’dan sonra müslümanlaşmış ve Türklerle karışmıştır. Ana dili Türkçeydi. Kendisi 1366 yılında bugünki Özbekistan sınırlarında bulunan Şehr-i-Sebz'de doğdu. Gençliğinde bir savaş sırasında attan düşerek sağ ayağı sakat kalmış, sağ elinin iki küçük parmağı kopmuştur....

Gutenberg: Matbaayı Bulan Adamın Hazin Hikayesi

Johann Gutenberg Almanya’nın Mainz şehrinde dünyaya geldi. Asil bir aileden geldiği için annesinin soyadıyla anılan Gutenberg, 1434 yılında Strasbourg’a göçerek burada ayna ve cam imalatı yapan bir şirket kurdu. Şirkette matbaacılık üzerine yoğun çaba sarfetti. Ancak şirket batınca 1444’te Mainz’e...