Perşembe, Eylül 29, 2022

Güzel bir gün olsun!

“İnsancıl İdam” Arayışlarının Sonucu:...

Daha çok ABD yapımı korku filmlerinde görülen giyotin, bir idam makinesidir. İlk ortaya...

Evrim Teorisi: Maymunlar Neden...

Evrim karşıtı insanların sık sık başvurduğu argüman şu: "Madem maymundan geldik, o zaman...

Denizin Devrimci Çocukları: Zuğaşi...

Zuğaşi Berepe yani denizin çocukları, onlar bu topraklarda kaderi asimile olmak olan topluluklardan...

Yunuslar Ne Kadar Zekidir?

Ted-Ed youtube kanalı, yıllardır süregelen bir merak uyandıran soruyu cevaplıyor. En zeki hayvan...
Ana SayfaYolculukİki Ülkeyi Birbirine...

İki Ülkeyi Birbirine Bağlayan Zipline

Google News

İspanya’nın özerk bölgesi Endülüs’teki Sanlucar de Guadiana ve Portekiz’in Algarve bölgesinde yer alan Alcoutim arasında yer alan Guidiana Nehri, iki ülkeyi ayırıyor. İlk bakışta nehrin üstünden iki farklı ülkeyi birleştiren bu çelik kabloyu hemen fark edemeyebilirsiniz ancak bu çelik kablo, İspanya ve Portekiz‘i birbirine bağlayan 720 metrelik dünyanın uluslararası tek zipline hattı.

İki Ülkeyi Birbirine Bağlayan Zipline 1

Kalkış platformu Sanlúcar de Guadiana kalesinin yanında, nehirden yaklaşık 100 metre yukarda bulunuyor. Varış noktası ise Alcoutim‘de nehirden sadece 15 metre yükseklikte yer alıyor.

Reklam

Zipline bir dakikadan daha kısa bir sürede tamamlanıyor. Ancak ülkelerin kendi yerel saatleri nedeniyle, ziyaretçiler indikleri noktada – yani Portekiz‘de – İspanya saatinden bir saat daha ilerde oluyorlar. Yolculuk tamamlandıktan sonra ziyaretçiler bir vapur yardımıyla nehrin karşı kıyısına, İspanya‘ya geri getiriliyorlar.

İki Ülkeyi Birbirine Bağlayan Zipline 2

Bu yolculuğa katılanlar yaşadıkları deneyimi kaydetmek için bir aksiyon kamerası kiralayabiliyor, fotoğraf ve video çekinebiliyor ve tüm bunların yanında bir de sertifika alabiliyorlar.

Zipline hattı, David Jarman isimli bir ingilizin tutku projesi. Jarman projeden “İki farklı ülkedeki iki köy 150 metre genişliğindeki bir nehirle birbirinden ayrılıyor. Burası zipline için harika bir yer” diye bahsediyor. Yoğun bir günde zipline saatte yaklaşık 30 kişi alıyor. Bu ilginç deneyimin ücreti ise kişi başı 15 euro.

İki Ülkeyi Birbirine Bağlayan Zipline

Projenin sahibi Jarman, hattın yılda 200 gün çalışabileceğini öngörüyor. Kasım ayının ikinci yarısından şubatın ikinci yarısına kadar hat kapanıyor.

Okumaya devam edin

WD’nin Muazzam Sokak Çizimleri

Atina'da yaşayan Endonezyalı sanatçı sokakları tuval olarak kullanıyor. Wild Drawing yani Vahşi Çizim anlamına gelen kelimenin kısaltması olan WD adını kullanan sanatçı, göz alıcı sokak çizimleriyle renklendiriyor. WD, modern metropollerin sokaklarında, boş duvarlarında yenilikçi kompozisyonlar yaratıyor. Endonezyalı olan sanatçı, şu...

Michael Pederson’ın Sahte Sokak Tabelaları

Sidneyli sanatçı Michael Pederson, küçük sokak tabelarıyla esprili mesajlar veriyor. Şehrin en beklenmedik yerlerinde karşınıza çıkıyor. Pederson, halka açık bir alanda "Lütfen burada bekle. Gelecekteki benliğiniz yakında sizinle buluşacak." tabelasıyla karşınıza çıkabiliyor. Ya da halka açık bir telefon kulübesinin içine...

Julius Neubronner: Fotoğrafçı Güvercinlerin Hikayesi

Geçen yüzyılın başında, havacılığın henüz emekleme döneminde, Julius Neubronner adlı bir Alman yeni bir fikir ortaya attı. Bir güvercin göğsüne bağlanabilecek minyatür bir kamerayla havadan fotoğraflar çekebilirdi. Julius Neubronner, Frankfurt yakınlarındaki memleketi Kronberg'in yakınında bulunan bir sanatoryuma ilaç yollamak için...