Game of Thrones’un Çekildiği Yerler Büyülüyor

Game of Thrones’un Çekildiği Yerler Büyülüyor

Kült dizinin kendisi kadar kült mekanları.

Dünya çapında milyonlarca izleyicisi olan Game of Thrones’un 8. ve son sezonunun ilk bölümü geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Amansız taht kavgasının sonu gelirken; geriye kalan bölümlerde nelerin yaşanacağı, fantastik evrenin gizemleri bizi meraklandırmaya devam ediyor.

Unutulmayacak bir deneyim yaşamak isteyen Game of Thrones hayranları, fantezi dramında yer alan bu destinasyonlardan birini ziyaret edebilir; bilgi edinmek, tarihi mekanların, canlı şehirlerin ve harika manzaraların karışımı olan Westeros’un zorlayıcı, kurgusal dünyasına dahil olabilirler.

Merakla gelecek bölümler beklenirken, Game of Thrones dizisinin çekildiği büyüleyici coğrafyaları sizler için derledik.

Dubrovnik, Hırvatistan (King’s Landing)

Game of Thrones’un Çekildiği Yerler Büyülüyor
Dubrovnik, Hırvatistan

16. yüzyıldan kalma taş duvarları, göz kamaştırıcı turuncu çatıları olan evleri ve ayaklarının altındaki görkemli Adriyatik Denizi ile (serideki Blackwater Körfezi olarak bilinir) Dubrovnik, King’s Landing için mükemmel bir stand.

Örneğin, Ploče Gate, Red Keep Gate ve çoğu pazar sahnesinin açıldığı St. Dominic Caddesi var. Gundulić Meydanı’nı Aziz Ignatius kilisesiyle birleştiren geniş Cizvit Merdiven, Cersei Lannister’in kefaret arayan utanç yürüyüşünü akla getiriyor.

Trsteno Arboretum, Hırvatistan (King’s Landing)

Game of Thrones'un Çekildiği Yerler Büyülüyor 1
Trsteno Arboretum, Hırvatistan

Hayranların Dubrovnik’e girmesini sağlayacak çok şey var, ancak 30 dakikalık uzaklıkta olan Trsteno’ya yolculuk yapılmıyor. 15. yüzyılda inşa edilen yemyeşil bir botanik bahçesi olan Trsteno Arboretum‘un arazisinde begonviller, devasa Doğu Çınarları, 400’den fazla türü kapsayan bir bitki yaşamı koleksiyonu ve Adriyatik’in etkileyici bakışlarını sağlayan bir çardak bulunmaktadır. Game of Thrones izleyicileri, bu mimari eseri, King’s Landing‘deki, heykeller ve yeşillikler arasında çok fazla bağlantı bulunan bahçeler olarak tanıyacaklar.

Doune Kalesi, İskoçya (Winterfell)

Game of Thrones’un Çekildiği Yerler Büyülüyor
Doune Kalesi, İskoçya

14. yüzyılda inşa edilen Doune Kalesi, çoğu zaman film ve televizyon dünyasında yer alır. Game of Thrones’da bu ortaçağ yapısı ve kalenin 100 metre yüksekliğindeki giriş kapısı, Winterfell‘in setlerinden biri olmuştur.

Downhill Plajı, Kuzey İrlanda (Dragonstone)

Game of Thrones’un Çekildiği Yerler Büyülüyor
Downhill Plajı, Kuzey İrlanda

16 kilometrelik doğal ve sessiz bir plaj olan Downhill Strand, Westeros‘un Yedi Tanrı’nın yakıldığı ve Melisandre’nin ‘geceleri karanlık ve dehşet dolu olduğunu’ ilan ettiği Dragonstone ile iki kat ön plana çıktı. Dramatik bir şekilde 120 metrelik bir uçurumun kenarında yer alan dairesel şekilli Mussenden Tapınağı 18. yüzyılın sonlarında yaz kütüphanesi olarak inşa edilmişti.

Ballymoney Karanlık Ağaçlık, Kuzey İrlanda (King’s Road)

Game of Thrones’un Çekildiği Yerler Büyülüyor
Ballymoney Karanlık Ağaçlık, Kuzey İrlanda

Kuzey İrlanda’nın en gözde cazibe merkezlerinden biri olan Bregagh Yolu, Arya Stark‘ın kaçış planının bir parçası olan Kral’ın dizideki yoluna dönüşür.

Mdina, Malta (King’s Landing)

Game of Thrones'un Çekildiği Yerler Büyülüyor 2
Mdina, Malta

Game of Thrones’in ilk sezonunda, güneşli Mdina, King’s Landing için fon oldu. Giriş kapısı, örneğin, Ned Stark’ın Catelyn Stark‘a evlilik teklif ettiğinde sahnede görülüyor. Genellikle “sessiz şehir” olarak adlandırılan Mdina, dikkate değer bir ortaçağ ve barok mimarinin vitrinidir.

Manoel Kalesi, Malta (The Great Sept of Baelor)

Game of Thrones'un Çekildiği Yerler Büyülüyor 3
Manoel Kalesi, Malta

Manoel Kalesi, dizideki Büyük Baelor’un ibadet merkezi olarak gözüküyor.

Alcazar Sarayı, İspanya (Water Gardens of Dorne)

Game of Thrones’un Çekildiği Yerler Büyülüyor
Alcazar Sarayı, İspanya

Game of Thrones’un sık sık sessiz olan setlerinin canlı bir zıtlığına sahip olan Dorne’ın canlı ve renkli su bahçeleri Seville’deki Real Alcázar’da çekildi.

Castillo Kalesi, İspanya (Casterly Rock and Highgarden)

Game of Thrones’un Çekildiği Yerler Büyülüyor
Castillo Kalesi, İspanya

Endülüs’ün Córdoba eyaletindeki Castillo Kalesi, hem İslami hem de Hıristiyan mirasını yansıtıyor. Kale, dizide bulunan Casterly Rock ve Tygad başkanı Highgarden’a hayat verdi.

Thingvellir Milli Parkı, İzlanda (Eyrie)

Game of Thrones'un Çekildiği Yerler Büyülüyor 4
Thingvellir Milli Parkı, İzlanda

Brienne ve Hound’un savaştığı Game of Thrones‘deki Eyrie’ye geçiş olarak da bilinen Thingvellir Milli Parkı, İzlanda’nın siyasi tarihinde önemli bir rol oynamaktadır.

Grjótagjá, İzlanda (Jon and Ygritte’s Cave)

Game of Thrones’un Çekildiği Yerler Büyülüyor
Grjótagjá, İzlanda

18. yüzyıldan kalma dışlanmış bir suçlu olan Jón Markússon, bir zamanlar Mývatn Gölü yakınlarındaki küçük bir lav mağarası olan Grjótagjá‘da saklandı. Aynı şekilde, bu rüya gibi efsanevi mağara Jon Snow ve Ygritte için saklanıp birlikte olabilecekleri bir yer oldu.
Total
0
Shares
Önceki
Nefes Kesen 9 Ekstrem Spor
Ekstrem Spor

Nefes Kesen 9 Ekstrem Spor

Spor başlı başına heyecan verici bir olay

Sonraki
Dünya Onların Sayesinde Daha Güzel
Dünya Onların Sayesinde Daha Güzel

Dünya Onların Sayesinde Daha Güzel

Bu içerik ilk olarak 15 Mart 2020 tarihinde yayınlandı

Bunları da Beğenebilirsin