Perşembe, Eylül 29, 2022

Güzel bir gün olsun!

Bir Garip Gezginler: Henry...

Onlar birbirlerinin en iyi dostu. Sahipleri kampa gittiğinde bile birlikte gidip, birlikte yatıp...

Netflix Mayıs Ayı Programı...

Bu ay Netflix’te 39 Netflix orijinal yapımı, 76 lisanslı film ve dizi...

Geçmişten Günümüze Oscar Protestoları

Oscar Ödülleri yakında sahiplerini bulacak. Sinemanın en prestijli ödülleri tarihi boyunca yer yer...

Yılan Korkunuzu Yenebileceğiniz Birbirinden...

Sevimli hayvan denildiğinde, muhtemelen aklınıza gelecek en son hayvanlardan biri yılan olacaktır....
Ana SayfaYolculukÜnlü Filmlere Set...

Ünlü Filmlere Set Olan Popüler Mekanlar

Google News

Dünyanın farklı kentlerinde öyle yapılar, öyle meydanlar, öyle manzaralar var ki hiç gitmemiş olsak bile çoğumuz hangisinin nerede olduğunu biliriz. Dünyanın bize en uzak köşelerinin bile aklımızda bu denli sağlam şekilde yer etmesine sebep olan şey ise film endüstrisi ve set.

Spider-Man, The Devil’s Advocate, Men In Black ve John Wick: Bu filmlerin ortak noktası, her birinde New York’un ünlü meydanı Central Park’ın bu filmlerin kareleri arasında yer almış olması.

Reklam

Sinema filmleri için gerçek mekanlarda çekim yapmak, yapıma büyük değerler katan bir fenomen. GoCompare de dünya üzerinde sıklıkla film seti olarak kullanılan mekanları listelediği bir çalışma yaptı.

Ünlü Filmlere Set Olan Popüler Mekanlar

Filmlerde en sık kullanılan 20 mekanın bulunduğu listede ilk sırada Central Park yer alıyor. Son 20 yılda 231 kez beyaz perdede boy gösteren Central Park’ı 161 yapıma film seti olmasıyla Los Angeles’taki Venice Beach takip ediyor.

John Wick
John Wick

Son 20 yılda çekilmiş 340 binden fazla filmin lokasyonlarına odaklanan listede IMDB verilerinden de yararlanılıyor. Listenin ilk sırasında yer alan Central Park, The Devil’s Advocate(1997), Men in Black II (2002), Superman Returns (2006) and Spider-Man 3 (2007) filmleri de dahil toplam 231 filmde görülmüş. Top 20 listesindeki 14 lokasyon ABD’de bulunuyor. Sadece New York’ta bunların dokuz tanesi bulunuyor. Requiem for a Dream’de Coney IslandVanilla Sky’da Times Meydanı ve The Royal Tenenbaums’ta Harlem.

28 Days Later

Liste’de ABD dışında en çok mekana ev sahipliği yapan ülke İngiltere. Piccadilly Circus, Trafalgar Square ve South Bank, Londra’nın Top 20 listesinde kendine yer bulan lokasyonları.

La La Land

GoCompare’in çalışmasında 340 bin yapımın film lokasyonlarına göre dağılımına da yer veriliyor. 139.506 filmle ABD, filmlerde kullanılan lokasyonlarda başı çekiyor. İkinci sıradaki İngiltere 25.768, Kanada 21.088, Almanya 12.567, Fransa ise 10.338 yapımla listede üst sıralarda. Listelerin tamamını GoCompare’in web sitesinde bulabilirsiniz.

Okumaya devam edin

Dünyanın En Genç Google Ürün Uzmanı KEZZAP KS Oldu

Dünyanın En Genç Uzmanı KEZZAP KS oldu! Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google, aynı zamanda Dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan Google'ın programlarından olan Google ürün uzmanları programı'nın en genç ürün uzmanı 18 Yaşındaki Mersinli içerik...

Oyuncu Mustafa Tunahan Bodur (Tunbdr) : Oyunculukta Tamamen Duygular ve Düşünceler Konu Alınıyor

Mustafa Tunahan Bodur kimdir? Sevgilisi kim? Hangi diziden teklif aldı? Siyah saçlı ve esmer oluşuyla dikkat çeken Mustafa Tunahan Bodur nereli? Mustafa Tunahan Bodur nerede yaşıyor? Mustafa Tunahan Bodur sevgilisi var mı? Mustafa Tunahan Bodur ile keyifli bir röportaj yaptık. Yakışıklı...

Epic Games GTA 5 Hesabı Alma

Son zamanların vazgeçilmezlerinden biri olan GTA 5 oyunu artık çoluk çocuk demeden herkesin diline dolanmış durumda. Özellikle oyun dünyasının inanılmaz geniş bir şekilde yaşandığı bu dönemde herkesin bir GTA 5 ile macerası olduğunu söyleyebiliriz. Oyun Dünyasının En Uygunu Özellikle pandemi sürecinde...