28 Days Later

Ünlü Filmlere Set Olan Popüler Mekanlar

Bu içerik ilk olarak 11 Şubat 2020 tarihinde yayınlandı. Bu nedenle güncelliğini yitirmiş olabilir.

Dünyanın farklı kentlerinde öyle yapılar, öyle meydanlar, öyle manzaralar var ki hiç gitmemiş olsak bile çoğumuz hangisinin nerede olduğunu biliriz. Dünyanın bize en uzak köşelerinin bile aklımızda bu denli sağlam şekilde yer etmesine sebep olan şey ise film endüstrisi ve set.

Spider-Man, The Devil’s Advocate, Men In Black ve John Wick: Bu filmlerin ortak noktası, her birinde New York’un ünlü meydanı Central Park’ın bu filmlerin kareleri arasında yer almış olması.

Sinema filmleri için gerçek mekanlarda çekim yapmak, yapıma büyük değerler katan bir fenomen. GoCompare de dünya üzerinde sıklıkla film seti olarak kullanılan mekanları listelediği bir çalışma yaptı.

Ünlü Filmlere Set Olan Popüler Mekanlar

Filmlerde en sık kullanılan 20 mekanın bulunduğu listede ilk sırada Central Park yer alıyor. Son 20 yılda 231 kez beyaz perdede boy gösteren Central Park’ı 161 yapıma film seti olmasıyla Los Angeles’taki Venice Beach takip ediyor.

John Wick
John Wick

Son 20 yılda çekilmiş 340 binden fazla filmin lokasyonlarına odaklanan listede IMDB verilerinden de yararlanılıyor. Listenin ilk sırasında yer alan Central Park, The Devil’s Advocate(1997), Men in Black II (2002), Superman Returns (2006) and Spider-Man 3 (2007) filmleri de dahil toplam 231 filmde görülmüş. Top 20 listesindeki 14 lokasyon ABD’de bulunuyor. Sadece New York’ta bunların dokuz tanesi bulunuyor. Requiem for a Dream’de Coney IslandVanilla Sky’da Times Meydanı ve The Royal Tenenbaums’ta Harlem.

28 Days Later

Liste’de ABD dışında en çok mekana ev sahipliği yapan ülke İngiltere. Piccadilly Circus, Trafalgar Square ve South Bank, Londra’nın Top 20 listesinde kendine yer bulan lokasyonları.

La La Land

GoCompare’in çalışmasında 340 bin yapımın film lokasyonlarına göre dağılımına da yer veriliyor. 139.506 filmle ABD, filmlerde kullanılan lokasyonlarda başı çekiyor. İkinci sıradaki İngiltere 25.768, Kanada 21.088, Almanya 12.567, Fransa ise 10.338 yapımla listede üst sıralarda. Listelerin tamamını GoCompare’in web sitesinde bulabilirsiniz.
Total
0
Shares
Önceki
Dünyada Bir İlk: Kuzey Kore Panoraması
Kuzey Kore Panoraması

Dünyada Bir İlk: Kuzey Kore Panoraması

Hakkında birçok bilinmeyen olan, gizemli bir ülkenin bu büyüleyici tarafını

Sonraki
Dünyada Gidip Görülmesi Gereken Antik Yapılar
Antik Yapılar

Dünyada Gidip Görülmesi Gereken Antik Yapılar

Bu içerik ilk olarak 11 Şubat 2020 tarihinde yayınlandı

Bunları da Beğenebilirsin