Perşembe, Eylül 29, 2022

Güzel bir gün olsun!

Ayakkabı Boyacılığından Futbol Starlığına:...

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcularından kabul edilen Edson Arantes do Nascimento bilinen...

Nuri Bilge Ceylan’ın Yeni...

Ülke sinemasının en önemli yönetmenlerinden Altın Palmiye ödüllü Nuri Bilge Ceylan'ın yeni filmi...

Oscar Gecesinin Tadını Çıkarmak...

Dünyanın en prestijli sinema ödülü Oscar 2020'e çok az bir süre kaldı. Bu...

Game of Thrones’un Peşinde...

Alman blog yazarı Andrea David dünyayı gezerek, Game of Thrones sahnelerinin çekildiği yerleri...
Ana SayfaDünyaDünya’daki En Tehlikeli...

Dünya’daki En Tehlikeli 10 Aktif Yanardağ

Google News

Yanardağlar, tarih boyunca insanoğlu tarafından hem en çok korkulan hem de gizemi çözülemediği için kutsallaştırılan doğa harikaları.

Dünyadaki en tehlikeli aktif yanardağlar ve halen aktif olan en tehlikeli 10 yanardağı sizler için derledik.

Eyjafjallajökull, İzlanda

Yanardağlar
Eyjafjallajökul

Bu yanardağ İzlanda‘nın daha küçük buzullarından biridir. Buz kapağı, 1.666 metre zirve yüksekliğine sahiptir. 2010 yılındaki patlama, batı ve kuzey Avrupa‘daki hava yolculuğunda büyük bir aksaklığa neden olmuş, yaklaşık 20 ülke hava sahasını trafiğe kapattı ve 100.000’den fazla yolcu bu durumdan etkilendi.

Vezüv Dağı, İtalya

Yanardağlar
Vezüv Dağı

Napoli‘nin sadece 9 km doğusunda yer alan bu bölge dünyadaki en yoğun nüfuslu volkanik bölgedir. Vezüv Dağı, dünyanın en tehlikeli yanardağlarından biri haline getiren bir geçmişi vardır. Son patlama 1944’te meydana gelmiştir. Ancak filmlere dahi konu olan en unutulmaz patlama M.S. 79 yılında Herculaneum ve Pompeii şehirlerini yok etmişti.

Sakurajima, Japonya

Yanardağlar
Sakurajima

Aktif bir yanardağ ve eski bir ada. 1914 yılındaki patlamayla oluşan lav akışı, eski adanın Osumi Yarımadası‘na bağlanmasına neden oldu. Çevreye çok miktarda volkanik kül düştü. Daha önce meydana gelen patlamalar sebebiyle bölgede beyaz kum yaylaları oluşmuştur. Volkanik aktivite halen devam etmektedir.

Mount Merapi, Endonezya

Dünya’daki En Tehlikeli 10 Aktif Yanardağ
Mount Merapi

“Yangın Dağı” olarak adlandırılan volkan, Orta Java ve Endonezya arasındaki sınırda bulunan aktif bir yanardağdır. Aynı Endonezya‘daki en aktif yanardağ ve 1548’den bu yana düzenli olarak patlamaktadır. Yanardağın eteklerinde halen binlerce kişi yaşamaktadır.

Nyiragongo Dağı, Kongo Cumhuriyeti

Dünya’daki En Tehlikeli 10 Aktif Yanardağ
Nyiragongo Dağı

Virunga Ulusal Parkı‘nda bulunan aktif bir yanardağdır. Ana krater yaklaşık 2 km genişliğindedir ve genellikle bir lav gölü içerir. Nyiragongo‘nun lav gölü, yakın tarihte bilinen en büyük lav gölüdür. Nyiragongo, civardaki Nyamuragira ile birlikte Afrika‘nın tarihi volkanik patlamalarının %40’ından sorumludur.

Ulawun, Papua Yeni Gine

Dünya’daki En Tehlikeli 10 Aktif Yanardağ
Ulawun

Yeni Britanya adasında yer alan yanardağ, Bismarck Takımadalarındaki en yüksek dağdır ve yüksekliği 2.334 metredir. Papua Yeni Gine‘deki en aktif volkanlardandır. Yanardağ eteklerinde birkaç bin kişi yaşıyor. 18. yüzyıldan bu yana 22 volkanik patlama meydana gelmiştir.

Taal Volcano, Filipinler

Dünya’daki En Tehlikeli 10 Aktif Yanardağ
Taal Volcano

Filipinler‘deki ikinci en aktif yanardağdır. Patlamaları, Taal Gölü ortasına yakın bir ada olan Volkan Adası‘nda yoğunlaşmaktadır. Taal Volkanı ve göl, Filipinler‘deki en çekici manzaralardan birini sunar.

Mauna Loa, Hawaii

Dünya’daki En Tehlikeli 10 Aktif Yanardağ
Mauna Loa

Hawaii Adası‘nı oluşturan yanardağdır ve hacim/alan bakımından dünyanın en büyük beş yanardağından biridir. Hawaii dilince “Uzun Dağ” anlamına gelen “Mauna Loa” olarak adlandırılır. Mauna Loa‘dan gelen lav patlamaları çok akıcıdır ve yanardağ nispeten sığ yamaçlara sahiptir.

Galeras, Kolombiya

Dünya’daki En Tehlikeli 10 Aktif Yanardağ
Galeras

Bu zirve, deniz seviyesinden 4,276 metre yüksekliğindedir. 1993’te meydana gelen bir patlama, gazları örneklemek için yanardağ kraterine inen altı bilim adamının da içinde olduğu dokuz kişiyi öldürdü. Şu anda Kolombiya‘da en aktif yanardağdır.

Santa María, Guatemala

Dünya’daki En Tehlikeli 10 Aktif Yanardağ
Santa María

1902 yılında meydana gelen patlama, 20. yüzyılın en büyük dört patlamasından biriydi ve son 200 yılın en büyük beş yanardağ patlamasından biriydi.

Okumaya devam edin

Dünyanın En Genç Google Ürün Uzmanı KEZZAP KS Oldu

Dünyanın En Genç Uzmanı KEZZAP KS oldu! Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google, aynı zamanda Dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan Google'ın programlarından olan Google ürün uzmanları programı'nın en genç ürün uzmanı 18 Yaşındaki Mersinli içerik...

Oyuncu Mustafa Tunahan Bodur (Tunbdr) : Oyunculukta Tamamen Duygular ve Düşünceler Konu Alınıyor

Mustafa Tunahan Bodur kimdir? Sevgilisi kim? Hangi diziden teklif aldı? Siyah saçlı ve esmer oluşuyla dikkat çeken Mustafa Tunahan Bodur nereli? Mustafa Tunahan Bodur nerede yaşıyor? Mustafa Tunahan Bodur sevgilisi var mı? Mustafa Tunahan Bodur ile keyifli bir röportaj yaptık. Yakışıklı...

Epic Games GTA 5 Hesabı Alma

Son zamanların vazgeçilmezlerinden biri olan GTA 5 oyunu artık çoluk çocuk demeden herkesin diline dolanmış durumda. Özellikle oyun dünyasının inanılmaz geniş bir şekilde yaşandığı bu dönemde herkesin bir GTA 5 ile macerası olduğunu söyleyebiliriz. Oyun Dünyasının En Uygunu Özellikle pandemi sürecinde...