Perşembe, Eylül 29, 2022

Güzel bir gün olsun!

Shameless Dizisinin Yıldız Oyuncusu...

Yeni sezonu yayınlanmaya başlayan kült dizi Shameless dizisinin ünlü oyuncusu tutuklandı. Dizide Carl karakterini...

Dünyadaki En Güzel 9...

Dünya güzellikleri saymakla bitmez ancak şelaleler inanılmaz güzellikleri ile insanların hep ilgisini...

Epic Games GTA 5...

Son zamanların vazgeçilmezlerinden biri olan GTA 5 oyunu artık çoluk çocuk demeden herkesin...

Müzisyenlere Şöhretin Kapısını Açan...

İnternetin henüz hayal olduğu ya da sınırlı sayıda insan tarafından kullanılan bir...
Ana SayfaGeçmişÇalar Saat Yokken...

Çalar Saat Yokken Onlar Vardı: Knocker-Uppers

Google News

Teknolojik cihazlarla birden fazla alarm ayarlayabilme özelliği, yataktan kalkma çilesini oldukça basit bir hale getiriyor. Çoğu insan, uyanmak için ekstra bir emeğe ihtiyaç duymaz. Ancak 20. yüzyılın başlarında İngiltere‘de durum böyle değildi. Knocker-Uppers olarak bilinen “Uyandırıcılar” işe gitmek için kalkması gerekenlerin pencerelerine tıklatarak onları uyandırıyordu.

Endüstri Devrimi ile birlikte kırsaldaki işçiler kasaba ve şehirlere yerleşti. Sadece kentlerin hızlı tempolu endüstriyel işlerine değil, programlara uyum sağlamak zorundaydılar. Fabrikalardaki gece vardiyaları çok sayıda işçinin uyku düzenini bozuyordu. O dönemde çalar saat vardı ancak pahalı ve güvenilmezdi.

Dönemin şartları oldukça zorluydu. Çalışanların hayatı bıçak sırtındaydı. İşe geç kalmak, işçiler ve aileleri için hızlı bir işten çıkarılma ve yoksulluğa sürüklenme anlamına geliyordu. Knocker-Uppers fikri de işte buradan çıktı.

İnsan Çalar Saat: Knocker-Uppers

Knocker-uppers

İşçileri işlerine yetişebilmeleri için zamanında uyandırma görevi hızla bir meslek haline dönüştü. Knocker-Uppers, işçileri uyandırmak için pek çok farklı yöntem kullanıyordu. Her çalışanın kendine özgü yöntemleri vardı. Bambudan yapılan uzun sopalar, bastonlar ya da bezelye fırlatan tüf-tüfler…

Tüm bu yöntemler kullanılarak, sabahın erken saatlerinde uyanması gereken işçiler, kapıları ya da yatak odalarının camlarına tıklatılarak uyandırılıyordu. Uyandırıcılar müşterisinin uyandığından emin olmadan, evin önünü terk etmezdi.

Uyandırıcı olarak görev yapanlar genellikle orta yaş üstündeki kadın ve erkeklerdi. Ek gelir elde etmek amacıyla sabah devriyelerinde bu görevi üstlenen polis memurları da vardı. Fiziksel olarak zorlayıcı bir iş olmamasına rağmen kolay bir iş değildi. Bu görevi yapanlara çok az ödeme yapılırdı ve sıklıkla sözlü tacizlerle karşılaşırlardı.

Knocker-uppers

Uyandırma mesleği o kadar yaygındı ki, İngiliz edebiyatının en ünlü yazarlarından Charles Dickens “Büyük Umutlar” adlı romanında bir uyandırıcıyı tasvir etmişti.

Knocker-Uppers elektriğin yaygınlaşması ve uygun fiyatlı çalar saatlerin ortaya çıkmasıyla 1940’larda ve 1950’lerde çoğu yerde son buldu. Yine de 1970’ler başına kadar İngiltere’nin bazı kasabalarında varlığını sürdürdü.

Bonus

Okumaya devam edin

Dünyanın En Genç Google Ürün Uzmanı KEZZAP KS Oldu

Dünyanın En Genç Uzmanı KEZZAP KS oldu! Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google, aynı zamanda Dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan Google'ın programlarından olan Google ürün uzmanları programı'nın en genç ürün uzmanı 18 Yaşındaki Mersinli içerik...

Oyuncu Mustafa Tunahan Bodur (Tunbdr) : Oyunculukta Tamamen Duygular ve Düşünceler Konu Alınıyor

Mustafa Tunahan Bodur kimdir? Sevgilisi kim? Hangi diziden teklif aldı? Siyah saçlı ve esmer oluşuyla dikkat çeken Mustafa Tunahan Bodur nereli? Mustafa Tunahan Bodur nerede yaşıyor? Mustafa Tunahan Bodur sevgilisi var mı? Mustafa Tunahan Bodur ile keyifli bir röportaj yaptık. Yakışıklı...

Epic Games GTA 5 Hesabı Alma

Son zamanların vazgeçilmezlerinden biri olan GTA 5 oyunu artık çoluk çocuk demeden herkesin diline dolanmış durumda. Özellikle oyun dünyasının inanılmaz geniş bir şekilde yaşandığı bu dönemde herkesin bir GTA 5 ile macerası olduğunu söyleyebiliriz. Oyun Dünyasının En Uygunu Özellikle pandemi sürecinde...