Michael Moore

Geçmişten Günümüze Oscar Protestoları

Bu içerik ilk olarak 3 Şubat 2020 tarihinde yayınlandı. Bu nedenle güncelliğini yitirmiş olabilir.

Oscar Ödülleri yakında sahiplerini bulacak. Sinemanın en prestijli ödülleri tarihi boyunca yer yer büyük protestolara sahne oldu. Biz de Oscar Ödüllerine damga vuran Oscar protestoları listesini hazırladık.

Marlon Brando

1973 yılında Oscar’ı kazanan Marlon Brando aldığı ödülü kabul etmemişti. Brando yerine ödül töreninde, Sacheen Littlefeather isimli Kızılderili kız konuşma yapmıştı. Ünlü oyuncu bu protestosunu şu sözlerle açıklamıştı:

“Kızılderililerin Amerikan tarihinin hiçbir yerinde seslerini duyurabilme imkanı olmadığından, 85 milyona sesini duyurabilmenin olağanüstü bir imkan olduğunu düşündüm. Hollywood’un onlara ne yaptığını anlatma hakları olduğunu düşündüm.”

Brando’nun 1973 yılındaki bu protestosu, Oscar protestoları arasında ilk ve en önemli protestolarından biridir.

Spike Lee

Geçmişten Günümüze Oscar Protestoları 1

Spike Lee, Malcolm X filminin efsanevi yönetmeni. 2016 yılında #OscarsSoWhite hareketini başlatarak ödüllerin beyazlardan oluştuğuna vurgu yapmıştı. Tören günü bir NBA maçına giden Lee, siyahi sanatçıların aday gösterilmemesini protesto etmişti.

Woody Allen

Oscar Protestoları

Annie Hall, Paris’te Gece Yarısı, Hannah ve Kızkardeşleri filmleriyle bir çok kez Oscar kazanan ABD’li Woody Allen, Oscar’a pek itibar etmiyor. Oscar Ödüllerine katılmak yerine barda klarnet çalmayı tercih eden yönetmen, diğer törenlere de pek katılmıyor.

Asghar Farhadi

Oscar Protestoları

Asghar Farhadi 89. Oscar Ödülleri’nde ‘En İyi Yabancı Film’ ödülünü, The Salesman filmiyle almıştı. İranlı yönetmen törene Başkan Trump’ın vize kısıtlamasını protesto etmek amacıyla katılmamıştı. İranlı yönetmeni temsilen Astronot Anousheh Ansari ödülü almıştı.

Michael Moore

İrlanda asıllı ABD’li aktör Michael Moore, George W. Bush’u 75. Oscar Ödülleri’nde şiddetli konuşmasıyla protesto etmişti. Oscar protestoları tarihine geçen sözleri hala hatırlanıyor.

Ödülü aldıktan sonra diğer belgesel yönetmenlerini de sahneye çağırarak “Biz uydurma olmayan şeyleri seviyoruz. Şimdi uydurma bir zamanda yaşıyoruz. Uydurma bir seçim sonucu uydurma bir başkan seçildi. Bizi uyduruk nedenlerle savaşa gönderen bir adam var. Biz savaşa karşıyız. Utanın Bay Bush” diye bağırmıştı.

2020 Oscar Ödülleri – Ödüllü Tahmin YarışmasıTotal
0
Shares
Önceki
Dünyanın En İyi 10 Tren Rotası
Dünyanın En İyi 10 Tren Rotası

Dünyanın En İyi 10 Tren Rotası

Bu içerik ilk olarak 2 Şubat 2020 tarihinde yayınlandı

Sonraki
Çalar Saat Yokken Onlar Vardı: Knocker-Uppers
Knocker-uppers

Çalar Saat Yokken Onlar Vardı: Knocker-Uppers

Bu içerik ilk olarak 3 Şubat 2020 tarihinde yayınlandı

Bunları da Beğenebilirsin