Perşembe, Eylül 29, 2022

Güzel bir gün olsun!

Akıllı Telefonlar Yokken Tuvalette...

Teknolojinin gelişmesi en özel anlarımızdan biri olan tuvalete kadar etki etti. İş...

Dünyadaki En Güzel 9...

Dünya güzellikleri saymakla bitmez ancak şelaleler inanılmaz güzellikleri ile insanların hep ilgisini...

Amerika’nın Kara Turizmi: Cezaevi...

Amerika’nın eski hapishaneleri etkileyici cezaevi müzeleri haline getirilmesi turistlerin ilgisini çekiyor. Alcatraz'dan Cell...

La Casa De Papel...

Bugünlerde uzayda yaşamıyorsanız kulaklarınız mutlaka aşinadır. Soygun teması daha önce işlenen bir tema...
Ana SayfaYolculukBir Garip Festival:...

Bir Garip Festival: Sualtı Müzik Festivali

Google News

35 yıldır düzenlenen, her yıl temmuz ayında tekrarlanan Sualtı Müzik Festivali, mercan kayalarının korunmasına dikkat çekiyor. Yüzeyin 20 feet altında bir derinlikte bulunan Florida Keys kıyılarında, okyanus tabanının dalgalı kumunda yapılan festival, tamamen güvenli bir yerde olmasa bile bu durum tabi ki de müzik meraklılarının su altında dalış yapmasını engellemiyor.

Takımadalarını oluşturan adalardan biri olan Big Pine Key‘in güneyinde yer alan bu cennet, müziği ve kayaları koruma ile eşleştiren bir etkinlik olan Sualtı Müzik Festivali olayına ev sahipliği yapıyor. Gitar, davul ve diğer müzik aletleri ile donatılmış dalgıçlar okyanusun derinliklerine iniyor ve önceden seçilmiş radyo çalma listelerinden oluşan şarkılarını dans edip çalarken ve sualtı hoparlörleri aracılığıyla da yerel radyo istasyonu ABD – 1 radyo 104.1 FM ile canlı gösteri yayınlıyor.

Reklam

Yıllar geçtikçe, olay birkaç kişi tarafından oluşturulmuş küçük tabanlı bir proje olmaktan çıktı ve eski jokey Bill Becker ve diş hekimi Fred Troxel dahil birçok insan arasında yüzeyin altında neler olduğunu görme isteği ve en önemlisi bu koruma kampanyasına destek olma fikri yayıldı. Dünyanın dört bir yanından dalgıçlar ve şnorkelciler bu iki günlük festivale katılmaya başladı.

Sualtı Müzik Festivali

Ses, suda, havada olduğunda 4.3 kat daha hızlı hareket ettiği için yüzlerce dalgıç ve şnorkelci, sadece kulaklarıyla değil, tüm vücuduyla müzik titreşimlerini dinleyebileceği muazzam bir deneyimin tadını çıkarmaya geliyor.

Evet günümüzde dalgıçların derinlere inmeden önce köpekbalığı veya balık kostümleri giymeleri görülmemiş bir şey değildir ancak tüm eğlenceler hazırlıklar bir yana, festivalin odağı her yıl aynı kalır: yerel mercan kayalarını ve Looe Key Sanctuary Koruma Alanını oluşturan hassas deniz ortamını korumak.

Mercan kayaları deniz yaşamı için önemli bir ekosistem sağladığından, özellikle dünyadaki birçok kaya tehdit altında kalmaya devam ettiğinden dolayı korunmaları oldukça önemlidir.

Festivalin öncü isimlerinden olan Dave Turner, “Mercan kayasının korunması ana amacımızdır. Festival, yakındaki bir kumlu alanda gerçekleşir, böylece müzisyenler performans gösterdiklerinde mercanları rahatsız etmezler.” açıklamasını yapıyor.

Sualtı Müzik Festivali

Okumaya devam edin

Dünyanın En Genç Google Ürün Uzmanı KEZZAP KS Oldu

Dünyanın En Genç Uzmanı KEZZAP KS oldu! Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google, aynı zamanda Dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan Google'ın programlarından olan Google ürün uzmanları programı'nın en genç ürün uzmanı 18 Yaşındaki Mersinli içerik...

Oyuncu Mustafa Tunahan Bodur (Tunbdr) : Oyunculukta Tamamen Duygular ve Düşünceler Konu Alınıyor

Mustafa Tunahan Bodur kimdir? Sevgilisi kim? Hangi diziden teklif aldı? Siyah saçlı ve esmer oluşuyla dikkat çeken Mustafa Tunahan Bodur nereli? Mustafa Tunahan Bodur nerede yaşıyor? Mustafa Tunahan Bodur sevgilisi var mı? Mustafa Tunahan Bodur ile keyifli bir röportaj yaptık. Yakışıklı...

Epic Games GTA 5 Hesabı Alma

Son zamanların vazgeçilmezlerinden biri olan GTA 5 oyunu artık çoluk çocuk demeden herkesin diline dolanmış durumda. Özellikle oyun dünyasının inanılmaz geniş bir şekilde yaşandığı bu dönemde herkesin bir GTA 5 ile macerası olduğunu söyleyebiliriz. Oyun Dünyasının En Uygunu Özellikle pandemi sürecinde...