Artemis Tapınağı

100 Yıllık Serüven: Artemis Tapınağı

Yunanistan’ın Eğriboz Adası’nda, antik coğrafyacı Strabon’un yanlış yönlendirmesiyle 100 yıldır bulunamayan Artemis Tapınağı sonunda bulundu.

Kayıp tapınağın yerinin Antik coğrafyacı Strabon tarafından neden yanlış verildiği bilinmiyor ancak 100 yıldır kayıp olan Antik Yunan Tanrıçası Artemis’in tapınağı Yunanistan Kültür Bakanlığı arkeoloji ekipleri tarafından bulundu.

Artemis Tapınağı
Artemis Tapınağı

100 Yıllık Serüven: Artemis Tapınağı

100 yıldır bulunamayan tapınağın referansı olan Strabon, M.Ö 1 yy’da doğmuştur. 19 yy’dan beridir Artemis Tapınağı’nın referansları ile hareket eden ekipler hiçbir netice alamamıştı.

Yunan Adası Eğriboz’da 100 yıl sonra bulunan Artemis Tapınağı birçok soruya cevap verdi. Tapınakta Artemis’e atıfta bulunan yazıtların yanı sıra M.Ö 6 ve M.Ö 2 yy’lara ait çeşmeler bulundu.

Antik Yunan mitolojisine göre Artemis, tanrıların kralı ve yıldırım demetini silah olarak kullanmasıyla bilinen göklerin tanrısı Zeus’un kızıydı. Artemis bekaret, avcılık, ay ve doğa tanrıçasıydı. Aynı zamanda doğum yapan kadınların koruyucusuydu. Tüm bu özellikleriyle Artemis’in oldukça popüler bir tanrısallığı vardı.
Total
0
Shares
Önceki
Prag Kalesi
Prag Kalesi

Prag Kalesi

Bu içerik ücretli ortaklık içermektedir

Sonraki
Onların Hikayesi: Destan Yazan Ampute Futbol Milli Takımı
Onların Hikayesi: Destan Yazan Ampute Futbol Milli Takımı 1

Onların Hikayesi: Destan Yazan Ampute Futbol Milli Takımı

Eksikleri yok fazlası var

Bunları da Beğenebilirsin