Perşembe, Eylül 29, 2022

Güzel bir gün olsun!

Kelly Odell ve Ruhların...

Hayatımızın belli dönemlerinde hepimiz bir takım problemler yaşamışızdır. Geçmişin bizimle birlikte geldiğini,...

Elon Musk Trafik Sorununu...

Tesla ile elektrikli otomobil üreten, SpaceX ile uzay seyahatlerin seyrini değiştirmeye çalışan ve...

Hugh Jackman ve Deadpool...

Deadpool ve Wolverine gibi sinemanın en sevilen iki karakterinin bir filmde bir araya...

Beklenmedik Ziyaretçilerin Trollediği 20+...

Düğünlerin vazgeçilmezi, o özel günü belgeleyen düğün fotoğrafları bazen beklemediğimiz şekilde gerçekleşebiliyor. Biz de...
Ana SayfaİnsanAyakkabı Boyacılığından Futbol...

Ayakkabı Boyacılığından Futbol Starlığına: Siyah İnci Pele

Google News

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcularından kabul edilen Edson Arantes do Nascimento bilinen adıyla Pele 23 Ekim 1940 tarihinde Brezilya‘da dünyaya geldi.

11 yaşına kadar ayakkabı boyacılığı yaptı. Ailesi tarafından Pepe takma adıyla çağrılırdı ama kuzenleri ve küçük arkadaşları ona yaramaz anlamına gelen Peli lakabını takmışlardı. Bu lakap daha sonra Pele oldu ve dünyada tanımayan kimse kalmadı.

Ayakkabı Boyacılığından Futbol Starlığına: Siyah İnci Pele

Onu keşfeden Waldemar de Brito 4 yıl sonra “Bu çocuk dünyanın en iyi futbolcusu olacak” diyordu. Ligin yıldız futbolcusu olunca bu sözün doğrulu da ortaya çıkmış oldu.

Kariyerine Brezilya liginde mücadele eden Santos‘ta başladı. Futbol tarihinde en çok gol kralı olan futbolcudur ve dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcularından biri olarak kabul edilmektedir.

Ayakkabı Boyacılığından Futbol Starlığına: Siyah İnci Pele

Siyah İnci Pele

3 kere FIFA Dünya Kupası‘nı kazanan takımda yer almış ve ilk dünya şampiyonluğunu 1958 yılında yaşamıştır. Söylemesi ve yazması çok kolay olsa da, kariyeri boyunca 1281 gol atarak kırılması çok zor olan bir rekora imza atmıştır.

Tüm bunların yanı sıra, kariyeri boyunca 6 defa bir maçta 5 gol atan ve 30 defa da bir maçta 4 gol atan siyah inci, tam 92 maçta hat-trick yapma başarısı göstermiştir.

Pele dünya çapında o kadar değerli bir insan haline gelmiştir ki; Nijerya, onun maçını izlemek için Biafra ile olan savaşta 2 günlük ateşkes ilan etmiştir.

Ayakkabı Boyacılığından Futbol Starlığına: Siyah İnci Pele

Brezilya Ligi‘nde oynanan bir maçta hakem ona kırmızı kart göstermiş, bunu üzerine taraftarın tepkisi sonucu oyuna 15 dakika sonra geri dönmüştür. Bu olaydan sonra hakem hakkında cezai bir işlem başlatmak bir yana hakem Pele‘yi oyuna geri aldığı için takdir edilmiştir.

Pele 2013 FIFA Ballon d’Or Prix d’Honneur ödülünü kazanan ilk futbolcudur.

Okumaya devam edin

Dünyanın Gözünden Atatürk

Bugüne kadar Atatürk'ü onun bıraktığı Türk gençliğinden, Atatürk'ü görenlerden, öğretmenlerden, siyasetçilerden ve daha bir çok kişiden dinledik. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü bu kez dünyanın gözünden dinleyelim istedik. Atatürk, uluslar arası anlayış, iş birliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağanüstü...

Ağlayan Çocuk Tablosunun Laneti

Sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada ciddi bir üne sahip Ağlayan Çocuk Çiko resmi. İtalyan Bruno Amadio tarafından yapılan Çiko, tüm dünyada ticari bir amaç olarak kullanıldı. Hiçbir sanatsal değeri olmayan bu tablo kitlesel tüketim için seri halde üretilmeye başlandı ve...

Dünyadaki En Azılı Katiller

Her toplumda ilgi çeken seri katil hikayelerinin günümüzdeki cazibesi hiçbir zaman dinmiyor. Dünyadaki en azılı katiller ile ilgili seri katil filmlerine, hikayelerine, belgesellerine bir bakın; katilleri insan öldürmeye iten nedenler neler, motive olduğu noktalar neler! Yapılanları anlayabilmek çok güç olsa...