Ayakkabı Boyacılığından Futbol Starlığına: Siyah İnci Pele

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcularından kabul edilen Edson Arantes do Nascimento bilinen adıyla Pele 23 Ekim 1940 tarihinde Brezilya‘da dünyaya geldi.

11 yaşına kadar ayakkabı boyacılığı yapan Pele, ailesi tarafından Pepe takma adıyla çağrılırdı ama kuzenleri ve küçük arkadaşları ona yaramaz anlamına gelen Peli lakabını takmışlardı. Bu lakap daha sonra Pele oldu ve dünyada tanımayan kimse kalmadı.

Onu keşfeden Waldemar de Brito 4 yıl sonra “Bu çocuk dünyanın en iyi futbolcusu olacak” diyordu. Ligin yıldız futbolcusu olunca bu sözün doğrulu da ortaya çıkmış oldu.

Édson Arantes do Nascimento, Pele
Édson Arantes do Nascimento

Kariyerine Brezilya liginde mücadele eden Santos‘ta başladı. Futbol tarihinde en çok gol kralı olan futbolcudur ve dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcularından biri olarak kabul edilmektedir.

3 kere FIFA Dünya Kupası‘nı kazanan takımda yer almış ve ilk dünya şampiyonluğunu 1958 yılında yaşamıştır. Söylemesi ve yazması çok kolay olsa da, Pele kariyeri boyunca 1281 gol atarak kırılması çok zor olan bir rekora imza atmıştır.

Tüm bunların yanı sıra, kariyeri boyunca 6 defa bir maçta 5 gol atan ve 30 defa da bir maçta 4 gol atan Pele, tam 92 maçta hat-trick yapma başarısı göstermiştir.

Pele dünya çapında o kadar değerli bir insan haline gelmiştir ki; Nijerya, onun maçını izlemek için Biafra ile olan savaşta 2 günlük ateşkes ilan etmiştir.

Édson Arantes do Nascimento, Pele
Édson Arantes do Nascimento

Brezilya Ligi‘nde oynanan bir maçta hakem ona kırmızı kart göstermiş, bunu üzerine taraftarın tepkisi sonucu oyuna 15 dakika sonra geri dönmüştür. Bu olaydan sonra hakem hakkında cezai bir işlem başlatmak bir yana hakem Pele‘yi oyuna geri aldığı için takdir edilmiştir.

Pele 2013 FIFA Ballon d’Or Prix d’Honneur ödülünü kazanan ilk futbolcudur.

Zeen Social Icons