Sadece paylaşarak para kazanmak ister misiniz? Tamamen ücretsiz. Öğrenmek için buraya tıkla!

Gutenberg: Matbaayı Bulan Adamın Hazin Hikayesi

Johann Gutenberg Almanya’nın Mainz şehrinde dünyaya geldi. Asil bir aileden geldiği için annesinin soyadıyla anılan Gutenberg, 1434 yılında Strasbourg’a göçerek burada ayna ve cam imalatı yapan bir şirket kurdu. Şirkette matbaacılık üzerine yoğun çaba sarfetti.

Ancak şirket batınca 1444’te Mainz’e geri döndü. 1448’de kurşun-kalay karışımı metal harf döküp, mengene yardımıyla yazıları kağıda basmayı başardı. 1450’de Johann Fust adında bir bankerle ortak oldu. Bastıkları ilk kitap 42 satırlık İncil oldu.

Johann Gutenberg
Johann Gutenberg

Sahtekar Fust şirketi feshetti ve Gutenberg’e ait makineleri elinden aldı. Ama o pes etmedi başka bir ortak buldu. Pfister adlı ortağı ile günde 300 sayfa basacak kapasitede bir matbaa kurdu. Fakat yine olmadı baskı pahalıya mal olduğu için bu şirketi de battı.

Hazin Sonlu Gutenberg

Johann Gutenberg
Johann Gutenberg

Bugün adını sıkça duyduğumuz Johann Gutenberg artık sefalet içindeydi. Nassau Dükü kendisine asalet unvanı ve maaş tahsis etti, 1468’de ümitsizlik içinde öldü.

Onun icadını geliştirip tanıtan ise ilk ortağı sahtekar Fust oldu. Kitapları ucuza mal etti. Kitap kapağına kimin bastığına dair yazı koymak sadece Köln’de adet olduğu için bugün Gutenberg’in hangi kitapları bastığı tam olarak bilinmemektedir.

Daha Fazla İçerik
Pek Bilinmeyen Özellikleriyle Atatürk