Perşembe, Eylül 29, 2022

Güzel bir gün olsun!

Michael Wolf: Hong Kong’un...

Alman fotoğraf sanatçısı Michael Wolf, Hong Kong'un kalabalık apartmanlarını fotoğrafladı. 100 binden fazla insanın...

Yılan Korkunuzu Yenebileceğiniz Birbirinden...

Sevimli hayvan denildiğinde, muhtemelen aklınıza gelecek en son hayvanlardan biri yılan olacaktır....

Hugh Laurie, Catch-22 ile...

George Clooney’nin yeni mini dizisi Catch-22'nin kadrosuna 3 Altın Küre ödüllü aktör Hugh...

Hayvan Çiftliği Film Oluyor

George Orwell'in edebiyat tarihine geçen, çarpıcı romanı Hayvan Çiftliği film oluyor. Romanın haklarını...
Ana SayfaSanatOkuda San Miguel:...

Okuda San Miguel: Aynada Kafatası Şatosu

Google News

İspanyol sokak sanatçısı Okuda San Miguel başarılı çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Devasa boyutlardaki duvarları sanatla buluşturan sanatçı, terk edilmiş bir Fransız şatosunu kendine tuval yaptı.

Okuda San Miguel birçok başarılı projeye imza atmış bir sokak sanatçısı. Daha önce kaykay parkına dönüştürülen bir kilisenin duvarlarını boyayan, terk edilmiş bir kiliseni ise duvarlarına hayvanlar serpiştiren Okuda San Miguel, yeni işi Skull in Mirror ile Fransa’nın Loire Vadisi’ndeki bir kalenin ön cephesine dev boyutlarda simetrik kuru kafalar yerleştirdi.

Okuda San Miguel

Okuda San Miguel: Aynada Kafatası Şatosu

Loire Vadisi’nde bulunan Château de La Valette adlı kale, 1936’da İspanya İç Savaşı sırasında, başlangıçta çocuklarını çatışmadan korumak daha sonrasında ise sürgünde kullanmak için Cumhuriyetçiler tarafından satın alınmış ve bir süre kullanılmış.

80’li yıllardan itibaren terk edilmiş halde bulunan bina artık bir sanat eseri. Okuda terk edilmiş kaleyi renkli geometriler ve canlı motiflerle süsledi. Aynada Kafatası adını verdiği bu çalışmayla devasa şatonun cephesini renklendirdi.

Okuda San Miguel’in karakteristik mavi, sarı, kırmızı ve pembenin tonlarıyla düşük poligonlu figürlerden oluşturduğu kompozisyon sanatseverlerin ilgisini çekiyor. Sanatçının Skull in Mirror adlı çalışması Paris’te düzenlenen sokak sanatları festivali Label Valette Festival‘in bir parçası olarak hayata geçirildi.

Okuda San Miguel

Okuda, sol ve sağ taraftaki gök kuşağı desenleriyle kendini ifade ederken, eserlerinin nasıl ortaya çıktığını şöyle açıklıyor:

“Kariyerimin olgunluk döneminde dünyayı gezmek en büyük ilham kaynağım. Diğer kültürlerle olan geri bildirim beni canlı hissettiriyor ki bu da her zaman olumlu yapısı olan eserlerime yansıyor.”

Sanatçının daha fazla eserini görmek için instagram hesabını ziyaret edebilirsiniz.

Okumaya devam edin

Dünyanın Gözünden Atatürk

Bugüne kadar Atatürk'ü onun bıraktığı Türk gençliğinden, Atatürk'ü görenlerden, öğretmenlerden, siyasetçilerden ve daha bir çok kişiden dinledik. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü bu kez dünyanın gözünden dinleyelim istedik. Atatürk, uluslar arası anlayış, iş birliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağanüstü...

Ağlayan Çocuk Tablosunun Laneti

Sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada ciddi bir üne sahip Ağlayan Çocuk Çiko resmi. İtalyan Bruno Amadio tarafından yapılan Çiko, tüm dünyada ticari bir amaç olarak kullanıldı. Hiçbir sanatsal değeri olmayan bu tablo kitlesel tüketim için seri halde üretilmeye başlandı ve...

Dünyadaki En Azılı Katiller

Her toplumda ilgi çeken seri katil hikayelerinin günümüzdeki cazibesi hiçbir zaman dinmiyor. Dünyadaki en azılı katiller ile ilgili seri katil filmlerine, hikayelerine, belgesellerine bir bakın; katilleri insan öldürmeye iten nedenler neler, motive olduğu noktalar neler! Yapılanları anlayabilmek çok güç olsa...