Sadece paylaşarak para kazanmak ister misiniz? Tamamen ücretsiz. Öğrenmek için buraya tıkla!

Dünya’nın Müziği ve Dansı: En İyi Festivaller ve Karnavallar

Şehirlerin, ülkelerin yarın hiç olmayacakmış gibi eğlendiği zamanlar festivaller ve karnavallar. Benzersiz kostümler, hiç susmayan müzikler ve hiç durmadan edilen danslar…

Tabii festival anlayışı ülkeden ülkeye, şehirden şehre değişiklik gösteriyor. İşte en renkli, en ilginç olanlarından bir kaçı…

Mardi Gras – New Orleans, ABD

Mardi Gras Festivali
Mardi Gras Festivali

Mardi Gras, yani şişman salı. Hristiyanların Mardi Gras döneminde, Büyük Perhiz başlamadan bir gün öncesine kadar çılgınca yiyip içtikleri ve sürekli eğlendikleri festival. Sokaklarda dekorlu arabalar, kostümlü geçitler, maskeli balolar… Festivale herkes kostümlü katılıyor, kostümün nasıl olduğunun ya da ne olduğunun hiç bir önemi yok; renkli görünmeniz ve eğlenceli olmanız yeterli.

Bu festivalde Büyük Perhiz döneminde yenmemesi gereken ne varsa yeniyor. Festivalin amacı da zaten bu: Büyük Perhiz döneminde yenemeyecek her şeyi tüketmek. Festivalin kendine ait renkleri de var: Altın (Güç), Mor (Adalet), Yeşil (İnanç). Festival hem diğer şehirlerden farklı bir kültüre sahip olması hem de Jazz müziğinin doğduğu yer olduğu için New Orleans‘ta yapılıyor.

Rio Karnavalı – Rio De Janerio, Brezilya

Festivaller
Rio Karnavalı

Yine Hristiyanların Büyük Perhiz öncesinde yaptığı bir festival. Rio Karnavalı dünyanın en büyük ve en ünlü karnavalı.

Her yıl mutlaka bir çok ülkenin gündemine oturuyor. Günde 2 milyon katılımcıya sahip festival , 1973 yılından bu yana yapılıyor. Festivalde her yıl Rio kentindeki samba okulları en yetenekli kızlarını “Samba Kraliçesi” seçilmesi için yarıştırıyor. Sambacılar Marques de Sapucai yolundan geçerek hünerlerini sergiliyor ve bir çok bando ekibi samba başta olmak üzere canlı müzik yapıyorlar.

Holi -Goca ve Yeni Delhi, Hindistan

Festivaller
Holi Festivali

Hindu inancına göre Holi, dini bayram olarak kutlanıyor. İnanışa göre; küçük bir çocuk olan Tanrı Krishna‘yı öldürmek isteyen kış ve karanlık efendisi Şeytan Pootna‘nın ölümü kutlanıyor. Holi ülkenin bir çok kentinde farklı farklı şekillerde kutlanıyor fakat en çok bilineni, kışın bitişi ve baharın başlangıcının, renkli boyalar, müzik, dans ve ziyafetlerle kutlanması. Holi en eğlenceli festivaller arasında yer alıyor.

Full Moon Partisi – Ko Pha Ngan, Tayland

Festivaller
Full Moon Partisi

Dolunay Partisi olarak bilinen Full Moon Partisinin nasıl başladığı tam olarak bilinmiyor. Ancak rivayete göre seksenli yıllarda bölgeye giden bir grup backpackerın, kamp ateşi etrafında müzik yapmasıyla başlamış. Her ay dolunayda Ko Pha-Ngan Adası‘nda yapılan parti, dünyanın en büyük elektronik plaj partisi. Full Moon partisi en eğlenceli festivaller arasında yer alıyor.

Venedik Karnavalı – Venedik, İtalya

Festivaller
Venedik Karnavalı

Venedik Karnavalı, İtalya‘nın Venedik şehrinde 13. yy’dan beri süre gelen bir gelenek haline gelmiş. Karnavalın çıkış noktasıysa çok ilginç.

14. yy’da büyük bir veba salgını Venedik‘i kırıp geçiriyor. Ardından hayatta kalmayı başaran Venedik halkı, veba salgınından arda kalan izleri gizleyebilmek için maske takıp, uzun kıyafetler giymeye başlıyorlar. Günümüzdeyse bu durum teatral kostümlere ve dünyaca ünlü bir karnavala dönüşüyor.

Karnaval Büyük Perhiz‘e son on bir gün kala kutlanıyor. Venedik‘in tüm meydanları ve sokakları, maskeler ve barok kostümlü Venedikliler ve turistlerle dolup taşıyor.

İspanya Domates Festivali: La Tomatina – Buñol, İspanya

Festivaller
İspanya Domates Festivali: La Tomatina

Buñol festivalinin ortaya çıkış noktasıysa çok ilginç. Halk, zamanında Buñol bölgesine gelen konsey üyelerini protesto etmek amacıyla üyelere domates fırlatır ve tepki günümüze kadar evrilerek festival olarak kutlanmaya başlanır. Valencia bölgesindeki Buñol adlı şehirde kutlanan festivalde, bir gün boyunca 40 ton domates harcanıyor.

Daha Fazla İçerik
Dünyadaki En Azılı Katiller