Perşembe, Eylül 29, 2022

Güzel bir gün olsun!

Onların Hikayesi: Destan Yazan...

Ampute! Kolu bacağı kesilmiş kişiler için kullanılmakta olan bir tabir. Fiziksel engel anlamında...

Al Pacino’nun Yeni Filmi...

2017’nin son aylarından bu yana hem Hollywood, hem de Avrupa sinemasının gündeminde sektördeki...

Dünyanın En İkonik Fotoğrafları

Fotoğraf makinesinin icadından bu yana milyonlarca fotoğraf çekildi ve bunların bazıları zamana ve...

Game of Thrones’un Çekildiği...

Dünya çapında milyonlarca izleyicisi olan Game of Thrones’un 8. ve son sezonunun ilk...
Ana SayfaİnsanHurda Metalden Sanat...

Hurda Metalden Sanat Eserine: Frederick Phiri

Google News

Frederick Phiri, hurda metalleri çarpıcı sanat eserlerine dönüştüren Zambiya’lı kaynakçı…

Çöpü altın haline getirebilecek biriyle sık sık karşılaşmıyoruz. İşte, Frederick Phiri, küçük bir kasaba olan Mfuwe‘de, Zambiya’nın Luangwa Milli Parkı‘nın hemen dışında, böyle bir simya gerçekleştiren sayılı isimlerden biri.

Frederick Phiri
Frederick Phiri

Frederick Phiri, henüz 22 yaşında fakat etrafında bulunan hurda metallerden karmaşık ve zarif heykeller yapabildiği için genç yaşta uluslararası bir üne kavuştu.

Hayatının çoğu anında olduğu gibi, yeteneklerine iyi zamanlama ve şansın yardım ettiğini söylüyor.

Phiri, Newsweek‘e verdiği röportajda “Babam ilkokula başladığımda öldü. Daha sonra annem ve kızkardeşlerim Lusaka’ya taşındı. Ben büyükbabamla birlikte burada kaldım.” diyor

Frederick Phiri
Frederick Phiri

Dedesi eğitimi için ilkokul masraflarını karşılamış fakat liseye başladığında, okul ücretini ödemek için kendisi de ufak tefek işlere başlamış. “Okulda bile, her zaman çizim ve sınıfta bir şeyler yapıyordum” diyor Phiri.

Mezun olduktan sonra, yıllık ortalama maaşın 1.500 dolar olduğu bir ülkede kendisine destek olmak için elinden geleni yaptığını anlatıyor. Trampet tellerinden hayvan heykelleri yapıp onları turistlere satması yaptıklarından sadece biri.

Hurda Metalden Sanat Eserine: Frederick Phiri

Frederick Phiri

Çalışmaları o kadar popülerdi olmuş ki, Mfuwe‘deki eğitim ve ekonomik kalkınmaya adanmış kar amacı gütmeyen Proje Luangwa‘nın direktörü Karen Beattie‘nin dikkatini çekmiş.

Beattie Newsweek‘e verdiği demeçte,”Onu yerel bir kaynakçıya çırak olarak tanıttım” diyor.

Hurda Metalden Sanat Eserine: Frederick Phiri 1

2017 yılında Phiri, yağmur mevsimi boyunca kaynakçı Moses Mbewe ile çıraklık yaparak Luangwa Projesi için karmaşık bir kapı seti oluşturmaya yardımcı olmuş. Parça Beattie‘nin zihninde Phiri adına farklı bir fikre yol açmış: “Ona bir grup metal hurda verdim ve ‘bununla bir şeyler yap’ dedim. Kısa sürede yaptı. Yaptıkları harikaydı” diyor.

Bugün Phiri sanatına başarıyla devam ediyor. İnsanların artık önemsiz olarak gördüğü parçaları kullanarak (anahtarlar, kırık bisiklet zincirleri, eski bujiler ve hurda metal ne olursa olsun) bunları soyut hayvan (fil, zürafa, bukalemun…) heykelleri haline getiriyor. Ve yaptığı heykelleri Luangwa genel merkezinde satıyor.

Hurda Metalden Sanat Eserine: Frederick Phiri 2

Phiri, “Hayalim, Lusaka’daki Evelyn Hone Koleji’nde sanat üzerine çalışma hakkı kazanmak ve o sayede bir yaşam sürdürebilmek” diyor. “İleride çok daha büyük heykeller yapabilmek için…”

Okumaya devam edin

Dünyanın En Genç Google Ürün Uzmanı KEZZAP KS Oldu

Dünyanın En Genç Uzmanı KEZZAP KS oldu! Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google, aynı zamanda Dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan Google'ın programlarından olan Google ürün uzmanları programı'nın en genç ürün uzmanı 18 Yaşındaki Mersinli içerik...

Oyuncu Mustafa Tunahan Bodur (Tunbdr) : Oyunculukta Tamamen Duygular ve Düşünceler Konu Alınıyor

Mustafa Tunahan Bodur kimdir? Sevgilisi kim? Hangi diziden teklif aldı? Siyah saçlı ve esmer oluşuyla dikkat çeken Mustafa Tunahan Bodur nereli? Mustafa Tunahan Bodur nerede yaşıyor? Mustafa Tunahan Bodur sevgilisi var mı? Mustafa Tunahan Bodur ile keyifli bir röportaj yaptık. Yakışıklı...

Epic Games GTA 5 Hesabı Alma

Son zamanların vazgeçilmezlerinden biri olan GTA 5 oyunu artık çoluk çocuk demeden herkesin diline dolanmış durumda. Özellikle oyun dünyasının inanılmaz geniş bir şekilde yaşandığı bu dönemde herkesin bir GTA 5 ile macerası olduğunu söyleyebiliriz. Oyun Dünyasının En Uygunu Özellikle pandemi sürecinde...