Frederick Phiri

Hurda Metalden Sanat Eserine: Frederick Phiri

Bu içerik ilk olarak 24 Kasım 2019 tarihinde yayınlandı. Bu nedenle güncelliğini yitirmiş olabilir.

Frederick Phiri, hurda metalleri çarpıcı sanat eserlerine dönüştüren Zambiya’lı kaynakçı…

Çöpü altın haline getirebilecek biriyle sık sık karşılaşmıyoruz. İşte, Frederick Phiri, küçük bir kasaba olan Mfuwe‘de, Zambiya’nın Luangwa Milli Parkı‘nın hemen dışında, böyle bir simya gerçekleştiren sayılı isimlerden biri.

Frederick Phiri
Frederick Phiri

Frederick Phiri, henüz 22 yaşında fakat etrafında bulunan hurda metallerden karmaşık ve zarif heykeller yapabildiği için genç yaşta uluslararası bir üne kavuştu.

Hayatının çoğu anında olduğu gibi, yeteneklerine iyi zamanlama ve şansın yardım ettiğini söylüyor.

Phiri, Newsweek‘e verdiği röportajda “Babam ilkokula başladığımda öldü. Daha sonra annem ve kızkardeşlerim Lusaka’ya taşındı. Ben büyükbabamla birlikte burada kaldım.” diyor

Frederick Phiri
Frederick Phiri

Dedesi eğitimi için ilkokul masraflarını karşılamış fakat liseye başladığında, okul ücretini ödemek için kendisi de ufak tefek işlere başlamış. “Okulda bile, her zaman çizim ve sınıfta bir şeyler yapıyordum” diyor Phiri.

Mezun olduktan sonra, yıllık ortalama maaşın 1.500 dolar olduğu bir ülkede kendisine destek olmak için elinden geleni yaptığını anlatıyor. Trampet tellerinden hayvan heykelleri yapıp onları turistlere satması yaptıklarından sadece biri.

Hurda Metalden Sanat Eserine: Frederick Phiri

Frederick Phiri

Çalışmaları o kadar popülerdi olmuş ki, Mfuwe‘deki eğitim ve ekonomik kalkınmaya adanmış kar amacı gütmeyen Proje Luangwa‘nın direktörü Karen Beattie‘nin dikkatini çekmiş.

Beattie Newsweek‘e verdiği demeçte,”Onu yerel bir kaynakçıya çırak olarak tanıttım” diyor.

Hurda Metalden Sanat Eserine: Frederick Phiri 1

2017 yılında Phiri, yağmur mevsimi boyunca kaynakçı Moses Mbewe ile çıraklık yaparak Luangwa Projesi için karmaşık bir kapı seti oluşturmaya yardımcı olmuş. Parça Beattie‘nin zihninde Phiri adına farklı bir fikre yol açmış: “Ona bir grup metal hurda verdim ve ‘bununla bir şeyler yap’ dedim. Kısa sürede yaptı. Yaptıkları harikaydı” diyor.

Bugün Phiri sanatına başarıyla devam ediyor. İnsanların artık önemsiz olarak gördüğü parçaları kullanarak (anahtarlar, kırık bisiklet zincirleri, eski bujiler ve hurda metal ne olursa olsun) bunları soyut hayvan (fil, zürafa, bukalemun…) heykelleri haline getiriyor. Ve yaptığı heykelleri Luangwa genel merkezinde satıyor.

Hurda Metalden Sanat Eserine: Frederick Phiri 2

Phiri, “Hayalim, Lusaka’daki Evelyn Hone Koleji’nde sanat üzerine çalışma hakkı kazanmak ve o sayede bir yaşam sürdürebilmek” diyor. “İleride çok daha büyük heykeller yapabilmek için…”
Total
0
Shares
Önceki
Spreewald: Almanya’nın Venedik’i
Spreewald Almanya’nın Venedik’i

Spreewald: Almanya’nın Venedik’i

Almanya'nın doğa harikası biyosfer rezervi

Sonraki
Uzman Tıbbı Tercüme Nedir?
Tıbbı Tercüme

Uzman Tıbbı Tercüme Nedir?

Bu içerik ücretli ortaklık içermektedir

Bunları da Beğenebilirsin