Cumartesi, Ekim 1, 2022

Güzel bir gün olsun!

Öncesi ve Sonrası: Antik...

Roma, Avrupa'nın tarihi açıdan en zengin kentlerinden birisi olma özelliğiyle dikkat çekiyor. Şehirdeki...

Kristina Makeeva Projesi: Dünyada...

Moskovalı fotoğrafçı Kristina Makeeva ilginç bir projeye imza attı. Kışa girmek üzere olduğumuz...

Nobel Tıp Ödülü Açıklandı:...

2017 Nobel Tıp Ödülü sahiplerini buldu: Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash, Michael W....

Firmalar Artık Beynimize Hizmet...

Sapiens ve Homo Deus’un yazarı, tarihçi Yuval Noah Harari, Davos’ta konuştu.   Artık teknolojik gelişmeler...
Ana SayfaSanatDünyaya Bakış Açınızı...

Dünyaya Bakış Açınızı Değiştirecek Belgesel Filmler

Google News

Bazen bir film izlersiniz ve dünyanız değişir. Belgesel filmler, bizi çoğu zaman gerçeklerle tanıştıran önemli eserlerdir.

Hayata bakış açımızı, dünyayı algılayış biçimimizi derinden etkileyen belgesel filmler var. Sizin için size yeni ufuklar katacağını düşündüğümüz önemli belgesel önerilerini derledik.

Searching for Sugar Man

Dünyaya Bakış Açınızı Değiştirecek Belgesel Filmler 1

1970’lerin başlarında farkında olmadan bir müzik efsanesi haline gelen Detroit’li bir yerel müzisyenin hikayesini ele alıyor. Belgesel, Sixto Rodriguez‘in efsaneleşme ve ortadan kaybolma sürecine tanıklık ediyor.

Rodriguez, kısa süreli amatör kariyeri boyunca iki adet satmayan albüm kaydeder. İlk albümü piyasaya çıktığında Güney Afrika’da bir efsane dönüşür. İki Güney Afrikalı hayran, bu kıtada neredeyse The Beatles grubunun efsanevi müzisyeni John Lennon‘a dönüşen bu müzisyenin peşine düşer. İşin garip tarafı, Rodriguez bu şöhretten habersizdir.

İsveçli yönetmen Malik Bendjelloul‘ın ilk ve tek filmi olması özelliğiyle dikkat çeken belgesel, 2013 Oscar Ödülleri‘nde En İyi Belgesel ödülüne layık görüldü.

Fahrenheit 9/11

Dünyaya Bakış Açınızı Değiştirecek Belgesel Filmler

Hollywood‘un tartışmalı işlere imza atan, aykırı yapımcısı Micheal Moore, 11 Eylül olaylarının ardındaki gerçekle ilgilenmeden, Irak’la savaşa balıklama dalan ABD Başkanı George W.Bush ve yakın çevresine kuşkucu bir yaklaşımla yöneliyor. Fahrenheit 9/11, Cannes Film Festivali‘nde, Palme d’Or ve FIPRESCI ödüllerini kazandı.

An Inconvenient Truth

Dünyaya Bakış Açınızı Değiştirecek Belgesel Filmler

Belgesel, ABD‘nin eski başkan yardımcılarından Al Gore‘un küresel ısınmanın tehlikeleri hakkında halkın farkındalığını arttırmak için yaptığı kampanyaları ve acil harekete geçme çağrısı üzerinden ilerliyor.

2000 seçimlerinde, ABD başkanlığını George W. Bush‘a kıl payı kaybeden Al Gore, yenilginin ardından tüm mücadelesini küresel ısınma hakkında, tüm dünya insanlarını bilinçlendirmek ve bu tehlikeye dur diyebilmek için verdi. Bu mücadeleyi filmin yapımcısı Davis Guggenheim belgeselleştirdi. An Inconvenient Truth, 2007 Oscar Ödülleri‘nde En İyi Belgesel ödülüne layık görüldü.

Baraka

Dünyaya Bakış Açınızı Değiştirecek Belgesel Filmler

1992 yapımı belgeselin tanımı zor. Baraka, insanoğlunun yaşamı ve dininin ustalıkla fotoğraflanmış sahnelerinin bir koleksiyonu. Belgeselde konuşma ya da anlatım yok. Belgeselcilikte yeni ve özgün bir üslup tutturan karşılanan Baraka‘nın yönetmen koltuğunda Ron Fricke bulunuyor.

Exit Through the Gift Shop

Dünyaya Bakış Açınızı Değiştirecek Belgesel Filmler

Exit Through The Gift Shop, modern sanat, kapitalizm ve medya eleştiri üzerine çekilmiş bir belgesel.

Her şeyi kayda alma tutkusu olan Thierry Guetta, kuzeni sayesinde sokak sanatçılarının işlerini çekmeye başlar. Sokak sanatını çok seven Thierry, bu alanda popüler kişilerin peşinde koşmaya ve eserlerini çekmeye başlar. Şans eseri Banksy ile tanışmayı başaran adam onu filme almak isterken, kendisi Banksy tarafından filme alınır.

Belgeselde Thierry’nin Los Angeles’ta vintage kıyafetler satan bir adamdan nasıl bir popüler kültür fenomenine dönüştüğüne, Banksy’nin kamerasıyla tanıklık ediyoruz. Exit Through The Gift Shop belgesel önerileri arasında.

Man on Wire

Dünyaya Bakış Açınızı Değiştirecek Belgesel Filmler 2

Belgesel, fransız ip cambazı Philippe Petit‘in, 1974’te New York‘taki Dünya Ticaret Merkezi‘nin ikiz kuleleri arasında yaptığı gösteriyi konu ediniyor. Man on Wire belgeseli boyunca, Philippe‘in hazırlanışı, kusursuz planı ve eyleme geçişine tanıklık edeceksiniz.

Cesur ancak yasadışı eylem, bazılarına göre “yüzyılın en sanatsal suçu” olarak kabul ediliyor. 2008 yapımı belgeselin yönetmenliğini The Theory of Everything, The King gibi filmlerin yönetmeni James Marsh yapıyor.

Human

Dünyaya Bakış Açınızı Değiştirecek Belgesel Filmler

Human, dünyamızla ilgili hikayelerden ve imgelerden oluşan bir koleksiyon. Belgesel insan olmanın ne anlama geldiğini irdeleniyor. Belgesel insanoğlunun yansımasını izleyiciye gösterirken, hayatın gerçeklerini tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.

Yönetmenliğini Yann Arthus-Bertrand‘ın yaptığı bu çarpıcı belgesel, uluslararası çok sayıda festivalden ödülle dönmeyi başardı.

Food Inc.

Dünyaya Bakış Açınızı Değiştirecek Belgesel Filmler

Food Inc., ABD hükümetinin izniyle uzun süredir müşterilerden saklanan mekanikleşen gıda sistemindeki şok edici gerçekleri gözler önüne seriyor. Belgesel, gıdaların nasıl üretildiğinden, bu gıdaların sağlığımıza olan etkilerine kadar geniş bir yelpazede küresel gıda endüstrisini yargılıyor. Filmin yönetmen koltuğunda ünlü belgeselci Robert Kenner oturuyor. Belgesel önerileri arasında mutlaka izlemeniz gereken yapımlardan biri.

Grizzly Man

Dünyaya Bakış Açınızı Değiştirecek Belgesel Filmler

Grizzly Man, boz ayı uzmanı ve doğa eylemcisi Timothy Treadwell‘in ayılar tarafından parçalanmasını konu ediniyor. Belgesel, Alaska‘daki bir ulusal parkta, ayıların arasında, kız arkadaşı ile birlikte ve herhangi bir korunaktan yoksun olarak 13 yaz boyunca yaşayan Treadwell‘in çarpıcı hikayesine odaklanıyor.

Usta yönetmen Werner Herzog, belgesel formatındaki Grizzly Man‘de bu ölümün ardındaki gerçekler ile doğa ile insan arasındaki ilişkinin düzeyini sorguluyor.

The Salt of the Earth

Dünyaya Bakış Açınızı Değiştirecek Belgesel Filmler 3

Belgesel önerilerinde sıra The Salt of the Earth adlı yapımda. Fotoğrafçı Sebastião Salgado, modern insanlığın henüz zarar veremediği toprakların keşfine çıkıyor. Vrangel AdasıBatı Papua ve Brezilya‘nın Panatanal bölgesi gibi yerlerde sıra dışı çekimler yapıyor. Belgesel, bir fotoğrafçının oğluyla olan çalışma ilişkisine ve Salgado ailesinin yaşantısına değiniyor.

Filmin yönetmenliğini Juliano Ribeiro Salgado ve usta yönetmen Wim Wenders üstleniyor.

Okumaya devam edin

WD’nin Muazzam Sokak Çizimleri

Atina'da yaşayan Endonezyalı sanatçı sokakları tuval olarak kullanıyor. Wild Drawing yani Vahşi Çizim anlamına gelen kelimenin kısaltması olan WD adını kullanan sanatçı, göz alıcı sokak çizimleriyle renklendiriyor. WD, modern metropollerin sokaklarında, boş duvarlarında yenilikçi kompozisyonlar yaratıyor. Endonezyalı olan sanatçı, şu...

Michael Pederson’ın Sahte Sokak Tabelaları

Sidneyli sanatçı Michael Pederson, küçük sokak tabelarıyla esprili mesajlar veriyor. Şehrin en beklenmedik yerlerinde karşınıza çıkıyor. Pederson, halka açık bir alanda "Lütfen burada bekle. Gelecekteki benliğiniz yakında sizinle buluşacak." tabelasıyla karşınıza çıkabiliyor. Ya da halka açık bir telefon kulübesinin içine...

Julius Neubronner: Fotoğrafçı Güvercinlerin Hikayesi

Geçen yüzyılın başında, havacılığın henüz emekleme döneminde, Julius Neubronner adlı bir Alman yeni bir fikir ortaya attı. Bir güvercin göğsüne bağlanabilecek minyatür bir kamerayla havadan fotoğraflar çekebilirdi. Julius Neubronner, Frankfurt yakınlarındaki memleketi Kronberg'in yakınında bulunan bir sanatoryuma ilaç yollamak için...