Cumartesi, Ekim 1, 2022

Güzel bir gün olsun!

House Of Cards Bitti!...

House of Cards dizisi yaşanan olaylardan sonra yayın hayatına devam etmeme kararı aldı. Geçtiğimiz...

Julius Neubronner: Fotoğrafçı Güvercinlerin...

Geçen yüzyılın başında, havacılığın henüz emekleme döneminde, Julius Neubronner adlı bir Alman yeni...

Unutanlar İçin: En İyi...

Bir edebiyat uyarlaması olan Behzat Ç., yayınlandığı yıllar boyunca birçok insan tarafından sevilerek...

Film Önerileri: Tatilde İzlenecek...

Senenin bütün yorgunluğunu atmak, tatilde keyifli vakit geçirmek için yapılabilecek en iyi şeylerden...
Ana SayfaSanatDa Vinci'nin Hatalı...

Da Vinci’nin Hatalı Eseri: Salvator Munti

Google News

Da Vinci‘nin ‘Salvator Munti‘ yani dünyanın kurtarıcısı isimli son eseri 15 Kasım 2017’de New York‘ta müzayedeye çıkacak. Eserin en az 90 milyon dolara alıcı bulması düşünülüyor. Ancak eser bundan 60 yıl öncesinde, 60 dolara bir sanatsever tarafından alınmıştı.

Eser Mona Lisa tablosuyla aynı dönemde yapılmış. 1500’lü yıllarda yapıldığı düşünülen Salvator Munti‘de, elinde cam küreyle tasvir edilen ‘Hz İsa‘ görülüyor.

Salvator Munti

Ancak bu eserde bir hata olduğu iddia edildi. Uzmanlar Salvator Munti adlı eserde Hz İsa‘nın elindeki kürenin, Da Vinci tarzına aykırı olarak gerçekçi bir şekilde resmedilmediğini ortaya çıkardı.

Salvator Munti

Uzmanlara göre Da Vinci, bu tabloda optik kurallarını ihmal etmiş. ‘Salvator Munti‘ eserinde küreye yanısyan ışık olması gerektiği gibi kırılmıyor.

Da Vinci, Salvator Munti Eserinde Gerçekçilik Anlayışının Dışına Çıkmış Olabilir

Salvator Munti
Walter Isaacson ve Da Vinci hakkında yazdığı kitabı

Da Vinci hakkında araştırmalar yapan Walter Isaacson da açıklamada bulundu: “Küresel bir düzlemde katı cam veya kristal üzerinden yansıyan ışık cisimlerin gerçeğinden daha büyük ve ters çevrilmiş görüntülerini üretir. Aksine Da Vinci, küreyi sanki içinden geçen ışığı bozmayan boş bir cam baloncuk gibi çizdi. Sanatçı bu küreyi dikkat dağıtmamak için bu şekilde resmetmeyi tercih etmiş olabilir. Belki de Hz. İsa ve onun yörüngesine mucizevi bir nitelik kazandırmak istiyordur.”

Da Vinci Kimdir?

Asıl adı Leonardo di ser Piero da Vinci olan ünlü sanatçı 1452’de İtalya’nın Floransa kentinde dünyaya geldi. Adı Vinci’li üstad Piero’nun oğlu Leonardo anlamına gelir.

Da Vinci, eğitim yıllarında aritmetik ve geometride gözle görülür bir şekilde başarılıydı. Bu yeteneği küçük yaşlarda dikkat çekmeye başladı. Çocukluk yıllarında keyif alarak yaptığı resim çizmek, onu en çok tanınan ressamlardan biri yapacaktı. Babası Piero, yeteneğini fark ettiğinde bir atölyeye çırak olarak verdi. Babasının evlilik dışı bir ilişkisi sonucu dünyaya gelen Leonardo’nun eğitim hayatı dönemin şartlarından dolayı oldukça kısa sürdü. Evlilik dışı çocukların üniversite eğitim almasının yasak olmasından dolayı üniversite okuyamadı.

Çırak olarak girdiği atölyede Andrea del Verrocchio, Lorenzo di Credi ve Pietro Perugino gibi dönemin ünlü sanatçılarıyla çalışma fırsatı buldu. 1482’de Floransa’yı terk eden Da Vinci, dünya tarihinin en ünlü iş başvurularından biri olarak kabul edilen mektubu bu dönemde kaleme aldı. Milano Dükü Sforza için 17 yıl çalışan sanatçı, resim ve heykelin dışında bina, makine ve silah tasarımları da yaptı.

işletim sistemi lisansı satın al

Okumaya devam edin

Dünyanın Gözünden Atatürk

Bugüne kadar Atatürk'ü onun bıraktığı Türk gençliğinden, Atatürk'ü görenlerden, öğretmenlerden, siyasetçilerden ve daha bir çok kişiden dinledik. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü bu kez dünyanın gözünden dinleyelim istedik. Atatürk, uluslar arası anlayış, iş birliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağanüstü...

Ağlayan Çocuk Tablosunun Laneti

Sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada ciddi bir üne sahip Ağlayan Çocuk Çiko resmi. İtalyan Bruno Amadio tarafından yapılan Çiko, tüm dünyada ticari bir amaç olarak kullanıldı. Hiçbir sanatsal değeri olmayan bu tablo kitlesel tüketim için seri halde üretilmeye başlandı ve...

Dünyadaki En Azılı Katiller

Her toplumda ilgi çeken seri katil hikayelerinin günümüzdeki cazibesi hiçbir zaman dinmiyor. Dünyadaki en azılı katiller ile ilgili seri katil filmlerine, hikayelerine, belgesellerine bir bakın; katilleri insan öldürmeye iten nedenler neler, motive olduğu noktalar neler! Yapılanları anlayabilmek çok güç olsa...