Da Vinci’nin Hatalı Eseri: Salvator Munti

Da Vinci‘nin ‘Salvator Munti‘ yani dünyanın kurtarıcısı isimli son eseri 15 Kasım 2017’de New York‘ta müzayedeye çıkacak. Eserin en az 90 milyon dolara alıcı bulması düşünülüyor. Ancak eser bundan 60 yıl öncesinde, 60 dolara bir sanatsever tarafından alınmıştı.

Eser Mona Lisa tablosuyla aynı dönemde yapılmış. 1500’lü yıllarda yapıldığı düşünülen Salvator Munti eserinde, elinde cam küreyle tasvir edilen ‘Hz İsa‘ görülüyor.

Ancak bu eserde bir hata olduğu iddia edildi. Uzmanlar Salvator Munti adlı eserde Hz İsa‘nın elindeki kürenin, Da Vinci tarzına aykırı olarak gerçekçi bir şekilde resmedilmediğini ortaya çıkardı.

Uzmanlara göre Da Vinci, bu tabloda optik kurallarını ihmal etmiş. ‘Salvator Munti‘ eserinde küreye yanısyan ışık olması gerektiği gibi kırılmıyor.

Da Vinci Son Eserinde Gerçekçilik Anlayışının Dışına Çıkmış Olabilir

Walter Isaacson
Walter Isaacson ve Da Vinci hakkında yazdığı kitabı

Da Vinci hakkında araştırmalar yapan Walter Isaacson da açıklamada bulundu: “Küresel bir düzlemde katı cam veya kristal üzerinden yansıyan ışık cisimlerin gerçeğinden daha büyük ve ters çevrilmiş görüntülerini üretir. Aksine Da Vinci, küreyi sanki içinden geçen ışığı bozmayan boş bir cam baloncuk gibi çizdi. Sanatçı bu küreyi dikkat dağıtmamak için bu şekilde resmetmeyi tercih etmiş olabilir. Belki de Hz. İsa ve onun yörüngesine mucizevi bir nitelik kazandırmak istiyordur.”

Zeen Social Icons