Salvator Munti

Da Vinci’nin Hatalı Eseri: Salvator Munti

Bu içerik ilk olarak 28 Şubat 2020 tarihinde yayınlandı. Bu nedenle güncelliğini yitirmiş olabilir.

Da Vinci‘nin ‘Salvator Munti‘ yani dünyanın kurtarıcısı isimli son eseri 15 Kasım 2017’de New York‘ta müzayedeye çıkacak. Eserin en az 90 milyon dolara alıcı bulması düşünülüyor. Ancak eser bundan 60 yıl öncesinde, 60 dolara bir sanatsever tarafından alınmıştı.

Eser Mona Lisa tablosuyla aynı dönemde yapılmış. 1500’lü yıllarda yapıldığı düşünülen Salvator Munti‘de, elinde cam küreyle tasvir edilen ‘Hz İsa‘ görülüyor.

Salvator Munti

Ancak bu eserde bir hata olduğu iddia edildi. Uzmanlar Salvator Munti adlı eserde Hz İsa‘nın elindeki kürenin, Da Vinci tarzına aykırı olarak gerçekçi bir şekilde resmedilmediğini ortaya çıkardı.

Salvator Munti

Uzmanlara göre Da Vinci, bu tabloda optik kurallarını ihmal etmiş. ‘Salvator Munti‘ eserinde küreye yanısyan ışık olması gerektiği gibi kırılmıyor.

Da Vinci, Salvator Munti Eserinde Gerçekçilik Anlayışının Dışına Çıkmış Olabilir

Salvator Munti
Walter Isaacson ve Da Vinci hakkında yazdığı kitabı

Da Vinci hakkında araştırmalar yapan Walter Isaacson da açıklamada bulundu: “Küresel bir düzlemde katı cam veya kristal üzerinden yansıyan ışık cisimlerin gerçeğinden daha büyük ve ters çevrilmiş görüntülerini üretir. Aksine Da Vinci, küreyi sanki içinden geçen ışığı bozmayan boş bir cam baloncuk gibi çizdi. Sanatçı bu küreyi dikkat dağıtmamak için bu şekilde resmetmeyi tercih etmiş olabilir. Belki de Hz. İsa ve onun yörüngesine mucizevi bir nitelik kazandırmak istiyordur.”

Da Vinci Kimdir?

Asıl adı Leonardo di ser Piero da Vinci olan ünlü sanatçı 1452’de İtalya’nın Floransa kentinde dünyaya geldi. Adı Vinci’li üstad Piero’nun oğlu Leonardo anlamına gelir.

Da Vinci, eğitim yıllarında aritmetik ve geometride gözle görülür bir şekilde başarılıydı. Bu yeteneği küçük yaşlarda dikkat çekmeye başladı. Çocukluk yıllarında keyif alarak yaptığı resim çizmek, onu en çok tanınan ressamlardan biri yapacaktı. Babası Piero, yeteneğini fark ettiğinde bir atölyeye çırak olarak verdi. Babasının evlilik dışı bir ilişkisi sonucu dünyaya gelen Leonardo’nun eğitim hayatı dönemin şartlarından dolayı oldukça kısa sürdü. Evlilik dışı çocukların üniversite eğitim almasının yasak olmasından dolayı üniversite okuyamadı.

Çırak olarak girdiği atölyede Andrea del Verrocchio, Lorenzo di Credi ve Pietro Perugino gibi dönemin ünlü sanatçılarıyla çalışma fırsatı buldu. 1482’de Floransa’yı terk eden Da Vinci, dünya tarihinin en ünlü iş başvurularından biri olarak kabul edilen mektubu bu dönemde kaleme aldı. Milano Dükü Sforza için 17 yıl çalışan sanatçı, resim ve heykelin dışında bina, makine ve silah tasarımları da yaptı.
Total
0
Shares
Önceki
Kelly Odell ve Ruhların Bedeni
Kelly Odell ve Ruhların Bedeni

Kelly Odell ve Ruhların Bedeni

Bu içerik ilk olarak 27 Şubat 2020 tarihinde yayınlandı

Sonraki
Yeni Nesil Bağımlılık: Bilgisayar Oyunları
Yeni Nesil Bağımlılık: Bilgisayar Oyunları

Yeni Nesil Bağımlılık: Bilgisayar Oyunları

Eğlenmek, hoşça vakit geçirmek için kullandığımız bilgisayar oyunları,

Bunları da Beğenebilirsin