Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon! 21. yüzyılın en önemli sanatçılarından biri. 1954 yılında hayatını kaybeden ünlü ikonun ilk ve tek ses kaydı yayınlandı.

Meksikalı sanatçı Frida Kahlo fırtınalı bir hayat yaşamış, resim sanatına kattıklarıyla tarihin önemli figürlerinden biri haline gelmişti. 1907 doğumlu sanatçının bugüne kadar sesini duymamıştık.

Meksika‘da bulunan Ulusal Meksika Ses Kütüphanesi’nde Kahlo‘nun ölmeden önce katıldığı bir radyo programının kayıtları bulundu. İddiaya göre sanatçı bu radyo programına 1953/54 yıllarında katılsa da, program öldükten bir yıl sonra 1955 yılında yayınlanmış. El Bachiller adlı radyo programının pilot bölümü için mikrofonun başına geçen sanatçının bugüne kadar kaydedilmiş ilk ve tek ses kaydını The Guardian yayınladı.

Kütüphane direktörü Pável Granados, The Guardian’a yaptığı açıklamada kayıtta Kahlo’nun kocası Diego Rivera hakkında kendi yazdığı bir denemeyi okuduğunu söylüyor.

Araştırmacılar sesin Kahlo’ya ait olup olmadığından emin olmak için, Televisa Radio için kaydedilen programın toplamda 1300 adet olan diğer bölümlerini de dikkatle inceliyor.

Frida Kahlo’nun İlk ve Tek Ses Kaydı