Perşembe, Eylül 29, 2022

Güzel bir gün olsun!

Erkeklerin Asla Büyümediğinin Kanıtı...

İnsan büyüdüğünde birçok zorlukla karşılaşır, sorumlulukları artar. Hatta genç erkeklere amiyene tabirle adama...

Julius Neubronner: Fotoğrafçı Güvercinlerin...

Geçen yüzyılın başında, havacılığın henüz emekleme döneminde, Julius Neubronner adlı bir Alman yeni...

Sherlock Holmes ve Yazarı...

Dünya tarihi boyunca birçok roman karakteri çok sevilmiş, dünya çapında etki yaratmıştır. Bunlardan...

Agorafobi Hastası Korkularını Yendi...

Açık alan korkusu olan Yeni Zelandalı Jacqui Kenny dünyayı dolaşmak istiyordu. Ancak sokağa...
Ana SayfaSanatSokakları Sanatla Buluşturan...

Sokakları Sanatla Buluşturan 5 Sokak Sanatçısı

Google News

Sanatı müze ve galerilerin tekelinden kurtarıp, sokağa taşıyan sokak sanatçısı-sanatçıları; sokaklar var olduğundan bu yana var. Her sokakta karşılaşabileceğiniz sanat eserleri, sokağın ve insanlığın bir parçası.

Pek bilinmeyen ve çoğu zaman anonim olan bu sanatçıları sizler için derledik.

Banksy

Sokakları Sanatla Buluşturan 5 Sokak Sanatçısı

Konu sokak sanatıysa Banksy’nin adını anmamak mümkün değil. En lümpen sanat galerisi sahibinin ya da sıradan bir sanatseverin bile eserini gördüğünde ayırt edeceği bir sanatçı Banksy. Anonim olması bir yana, üretkenliğiyle dikkat çeken bir sanatçı.

Invader

Sokakları Sanatla Buluşturan 5 Sokak Sanatçısı

Adını retro video oyunu Space Invaders‘dan alan Fransız sokak sanatçısı Invader, popüler kültürü kent duvarlarına taşımasıyla olduğu kadar popüler kültüre bir hayli uygun teknikleriyle de dikkat çekiyor.

Star Wars ve Marvel karakterleri, Pembe Panter ya da Temel Reis gibi nostaljik çizgi film karakterleri, Pac Man ya da Space Invaders gibi video oyunları, Invader’ın sıkça kullandığı görseller arasında yer alıyor, bazen de çalıştığı şehrin ve ülkenin popüler kültüründen etkileniyor.

JR

Sokakları Sanatla Buluşturan 5 Sokak Sanatçısı

Fotoğraf sanatının da sokak sanatının da sınırlarını zorlayan, bu iki sanatı etkileyici işlerle iç içe geçiren JR, kimliğini gizlemeyen Fransız bir sanatçı.

JR, Paris’in yeraltı tünellerinde bulduğu bir fotoğraf makinesiyle kentin kenar mahallerinde, yeraltı tünellerinde ve çatılarında çektiği portreleri yine kentin duvarlarına uygulayarak başladığı sanatını bugün çok daha büyük ölçeklerde sürdürüyor: Brezilya’nın favelalarındaki panolarda, Orta Doğu kentlerinin sokaklarında, Fransa’nın gecekondu mahallelerinde, Afrika’nın yıkık köprülerinde…

Sokakları Sanatla Buluşturan 5 Sokak Sanatçısı

Dünyayı dolaşıp peşine düştüğü insan yüzlerini dev ölçeklerde baskılarla, sahibi olduğu dev galeride – yani sokaklarda sergiliyor.

Roa

Sokakları Sanatla Buluşturan 5 Sokak Sanatçısı

Sanatını Belçika’nın Gent şehrinin sokaklarında icra etmeye başlayan Roa’nın hayvanlara, özellikle de kemirgenlere karşı özel bir zaafı var. Yine de bu duvarlara şirin hayvanlar çizmekle yetindiği anlamına gelmiyor.

Sokakları Sanatla Buluşturan 5 Sokak Sanatçısı

Roa’nın eserlerinde, yaşam ve ölümün iç içe geçtiği, doğanın kanunlarının tüm çıplaklığıyla gözler önüne serildiği, ölmüş, yara almış, acı çeken hayvanlar, çürümekte olan, kemikleri, kasları, hatta sinirleri belirgin bir şekilde gözüken hayvan leşleri de yer alıyor.

softmvh.com

Okumaya devam edin

WD’nin Muazzam Sokak Çizimleri

Atina'da yaşayan Endonezyalı sanatçı sokakları tuval olarak kullanıyor. Wild Drawing yani Vahşi Çizim anlamına gelen kelimenin kısaltması olan WD adını kullanan sanatçı, göz alıcı sokak çizimleriyle renklendiriyor. WD, modern metropollerin sokaklarında, boş duvarlarında yenilikçi kompozisyonlar yaratıyor. Endonezyalı olan sanatçı, şu...

Michael Pederson’ın Sahte Sokak Tabelaları

Sidneyli sanatçı Michael Pederson, küçük sokak tabelarıyla esprili mesajlar veriyor. Şehrin en beklenmedik yerlerinde karşınıza çıkıyor. Pederson, halka açık bir alanda "Lütfen burada bekle. Gelecekteki benliğiniz yakında sizinle buluşacak." tabelasıyla karşınıza çıkabiliyor. Ya da halka açık bir telefon kulübesinin içine...

Julius Neubronner: Fotoğrafçı Güvercinlerin Hikayesi

Geçen yüzyılın başında, havacılığın henüz emekleme döneminde, Julius Neubronner adlı bir Alman yeni bir fikir ortaya attı. Bir güvercin göğsüne bağlanabilecek minyatür bir kamerayla havadan fotoğraflar çekebilirdi. Julius Neubronner, Frankfurt yakınlarındaki memleketi Kronberg'in yakınında bulunan bir sanatoryuma ilaç yollamak için...