Türkiye'nin İklim Raporu

Türkiye’nin İklim Raporu: Kritik Derecede Yetersiz

Maalesef şaşırmadık.

Ülkelerin iklim değişikliği alanında yaptıkları bildirimleri inceleyen bağımsız şirket Climate Action Tracker son değerlendirmesini paylaştı.

33 ülkeyi kapsayan çalışmada; ABD, Rusya, Türkiye ve Suudi Arabistan gibi ülkeler “kritik derecede yetersiz” şekilde tanımlanıyor.

Kuruluş, iklim eylemi değerlendirmesini en son bilimsel verileri ve emisyon trendleri ekleyerek güncelledi ve bazı ülkelerin derecelendirme notları değişti.

CAT hükümetlerin tüm eylemleri ya da eylemsizliklerini doğru tanımlayabilmek için bu güncellemede kategori sayısını dörtten altıya çıkardı: Rol model, 1.5°C derece Paris Anlaşması ile uyumlu, 2°C derece ile uyumlu, Yetersiz, Çok yetersiz, Kritik derecede yetersiz

“Bu yeni kategorileri oluşturmamızın nedeni hükümetlerin taahhütlerinin Paris Anlaşması’nın 1.5°C derecelik ısınma limiti hedefini tutturmak için yeterli olup olmadığını daha kesin bir biçimde göstermek ve eylemlerini değerlendirmek için bir referans çizgisi sağlamak istemiş olmamızdır.”

Daha iyi bir sınıflandırmaya sahip yeni derecelendirme sistemiyle iklim eylemlerinde hangi ülkelerin en iyi ve en zayıf konumda olduğu hemen görülebiliyor:
Total
0
Shares
Önceki
Mona Lisa Tablosunun Nü Taslağı
Mona Lisa Tablosunun Nü Taslağı

Mona Lisa Tablosunun Nü Taslağı

Mona Lisa, dünyanın en ünlü resimlerinden biri ve bu eserle bilinmeyen bir şey

Sonraki
Pentagram 30 Yılın Hikayeleri
Pentagram

Pentagram 30 Yılın Hikayeleri

Rock müziğin Türkiye'deki yolculuğu

Bunları da Beğenebilirsin