Mona Lisa Tablosunun Nü Taslağı

Mona Lisa Tablosunun Nü Taslağı

Mona Lisa, dünyanın en ünlü resimlerinden biri ve bu eserle bilinmeyen bir şey daha ortaya çıktı. Da Vinci üzerinden bir çok film ve bir çok kitap yazıldı.

Mona Lisa tablosunu dünya üzerinde herhalde bilmeyen kimse yoktur. İşte o eserle ilgili yeni bir bilgi ortaya çıktı.

‘Mona Vanna’ 150 yıldır Paris’in kuzeyindeki Conde Müzesi‘nde sergileniyor. Şimdi bu eserin, Mona Lisa tablosuyla bir bağlantısı ortaya çıktı. Mona Vanna, ünlü Mona Lisa‘nın bir “Nü Taslağı” olabilir.

Küratör Mathieu Deldicque: Resimde yüzün ve ellerin çizimindeki kalite kesinlikle eşsiz. Burada Leonardo’nun hayatının son dönemlerinde Mona Lisa’ya paralel olarak çalıştığı bir esere bakıyoruz. Neredeyse kesinlikle bir yağlı boya işi için bir ön çalışma olduğunu söyleyebiliriz.

Uzmanlar Mona Lisa Taslağı Olabileceği Görüşünde

Mona Lisa Tablosunun Nü Taslağı

Mona Vanna’nın, rönesans döneminde, da Vinci’nin atölyesinden çıktığı zaten biliniyordu ancak resmin da Vinci tarafından yapıldığı akla hiç gelmemişti. Paris Louvre Müzesi’nde yapılan testlere göre, uzmanlar bu resmin “en azından kısmen” Mona Lisa’nın taslağı olabileceği görüşünde.

Yalnız ortada küçük bir nüans var: Sağ el ve sol el tartışması. Louvre Müzesi muhafaza uzmanı Bruno Martini, eserin çok yüksek kalitede olduğunu söyleyerek, bir kaç bulguya dikkati çekti.

Eller ve vücutlar neredeyse aynı. Portrelerin boyutları neredeyse denk. Figürün etrafına açılan küçük delikler, figürün tuvalde kullanmaya yönelik olduğu fikrini uyandırıyor.

Fakat Mottin’in kafasında bir soru işareti var: Figürün kafasının hemen üstündeki taramaların, sağ elini kullanan biri tarafından yapıldığı, da Vinci’nin ise solak olduğu.

Muhafaza Uzmanı Bruno Mottin: İhtiyatlı olmaya devam etmeliyiz. Bu iş biraz vakit alacak. Bu resim üzerinde çalışmak çok zor çünkü resim epey narin.
Total
0
Shares
Önceki
6 Yıllık Deprem: Tarihin En Uzun Deniz Göçü
6 Yıllık Deprem: Tarihin En Uzun Deniz Göçü

6 Yıllık Deprem: Tarihin En Uzun Deniz Göçü

Bu bir rekor

Sonraki
Türkiye’nin İklim Raporu: Kritik Derecede Yetersiz
Türkiye'nin İklim Raporu

Türkiye’nin İklim Raporu: Kritik Derecede Yetersiz

Maalesef şaşırmadık

Bunları da Beğenebilirsin