Perşembe, Eylül 29, 2022

Güzel bir gün olsun!

Laurent Rosset: Bir Photoshop...

Laurent Rosset kendi çalışmasıyla gerçeğe meydan okumaya çalışıyor. Bir photoshop ustası cennet...

Yıllar Sonra Yeniden Canlandırılmış...

Son yıllarda insanlar çocukluk fotoğraflarını yeniden canlandırıyor. Aptalca yüz ifadeleri, göz kamaştırıcı pozlar… Hepsi...

Oyuncu Mustafa Tunahan Bodur...

Mustafa Tunahan Bodur kimdir? Sevgilisi kim? Hangi diziden teklif aldı? Siyah saçlı ve...

Aksi Panda Büyümeye Devam...

Aksi Panda, artık daha çok insana erişmek için dünyanın en kaliteli, seçkin içeriklerini...
Ana SayfaDünyaDünyanın 8. Kıtası...

Dünyanın 8. Kıtası 80 Milyon Yıllık Zelandiya

Google News

Zelandiya sularının üzerinde kalan farklı adacıkların sırrı, uzun süren araştırmalardan sonra ortaya çıktı.

JOIDES Expedition adlı gemiyi Avustralya‘daki Hobart şehrinin limanına demirleyen uluslararası araştırma ekibi, 9 haftalık araştırmalar sonucunda milyonlarca yıl öncesinden fosil bulduklarını belirtti.

Zelandiya

Zelandiya ilk kez geçtimiz şubat ayında dünyanın sekizinci kıtası olarak tanıtılmıştı ancak, bu ada diğerlerinden biraz farklı. %94’ü suların altında olan kıta tam beş milyon kilometre karelik bir alan kaplıyor.

Su yüzeyinde kalan kara parçaları, önceden birbirinden farklı bir kaç adacık sanılıyordu. Araştırmalar sonundaysa bir kıta olduğu ortaya çıktı. Araştırmayı yürüten ekibin bir parçası olan Jamie Allen ” Bu keşif, Yeni Zelandiya’daki dağ oluşumundan, Dünya’nın tektonik plakalarına kadar birçok konuda Dünya tarihine bakışımızı çeşitlendiriyor. ” diyor.

Zelandiya

Araştırma ekibinin ilk amacı, bölgeden örnekler toplamaktı. Derine inildikçe, katmanlardan tortul örnekleri alındı. 2,5 kilometre derinlikten toplanan tortul örneklerinin; Zelandiya coğrafyasının, volkanizmasının ve ikliminin nasıl değiştiğine dair bilgi vereceği tahmin ediliyor.

Araştırma Ekibi Araştırmalarına Önümüzdeki Yıl Devam Edecek

Zelandiya

Yapılan ilk analizlere göre, Zelandiya her zaman su altında değildi. Araştırmalar sonucunda, 8 binden fazla ve bir kaç yüz tane de fosil örneği bulundu. 40-50 milyon yıl öncesinde gerçekleşen volkanik hareketlerden önce, Zelandiya‘nın farklı farklı hayvan ve bitki türlerini barındırmış olabileceği tahmin ediliyor.

Zelandiya‘nın Avustralya ve Antarktika kıtasıyla bir olduğu, 80 milyon önce bu iki kıtadan ayrıldığı tahmin ediliyor. Fakat batmasına neden olan şeyin ne olduğu bilgisi henüz yok. JOIDES Resolution gemisinin araştırmaları önümüzdeki yıl devam edecek.

Okumaya devam edin

Dünyanın Gözünden Atatürk

Bugüne kadar Atatürk'ü onun bıraktığı Türk gençliğinden, Atatürk'ü görenlerden, öğretmenlerden, siyasetçilerden ve daha bir çok kişiden dinledik. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü bu kez dünyanın gözünden dinleyelim istedik. Atatürk, uluslar arası anlayış, iş birliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağanüstü...

Ağlayan Çocuk Tablosunun Laneti

Sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada ciddi bir üne sahip Ağlayan Çocuk Çiko resmi. İtalyan Bruno Amadio tarafından yapılan Çiko, tüm dünyada ticari bir amaç olarak kullanıldı. Hiçbir sanatsal değeri olmayan bu tablo kitlesel tüketim için seri halde üretilmeye başlandı ve...

Dünyadaki En Azılı Katiller

Her toplumda ilgi çeken seri katil hikayelerinin günümüzdeki cazibesi hiçbir zaman dinmiyor. Dünyadaki en azılı katiller ile ilgili seri katil filmlerine, hikayelerine, belgesellerine bir bakın; katilleri insan öldürmeye iten nedenler neler, motive olduğu noktalar neler! Yapılanları anlayabilmek çok güç olsa...