Timur

Timur’un Mezarındaki Sır

Bu içerik ilk olarak 9 Şubat 2020 tarihinde yayınlandı. Bu nedenle güncelliğini yitirmiş olabilir.

Emir Timur aslen Moğol’dur. Moğollar Cengiz Han’dan sonra müslümanlaşmış ve Türklerle karışmıştır. Ana dili Türkçeydi.

Kendisi 1366 yılında bugünki Özbekistan sınırlarında bulunan Şehr-i-Sebz‘de doğdu. Gençliğinde bir savaş sırasında attan düşerek sağ ayağı sakat kalmış, sağ elinin iki küçük parmağı kopmuştur. Bundan dolayı kendisine Timur-Lenk (Aksak) lakabını almıştır.

Kendisi büyük bir komutandı. Moğol istilasının perişan ettiği Türkistan’ı bir araya getirdi. 1402 yılında Ankara’da Yıldırım Bayezid’i mağlup etti. Çin üzerine sefere çıkarken öldü.

Timur Mezarındaki Sır

Sovyet bilim adamları 1941 yılında Timur‘un mezarını açıp naaşını incelemek istedi. Bölgede yaşayan Özbekler ise durumu sert tepki gösterdi…

Ama nihayetinde sözlerini dinletemediler. Sovyet bilim adamları 19 Haziran 1941 tarihinde naaşını mezarından çıkardı. Kabirden 1.70 boyunda, sağ ayağı aksak bir ceset bulundu. Bu Aksak Timur’dan başkası değildi.

Timur

Kabrin kapağında ise çok ilginç bir yazıyla karşılaştı Sovyetler. “Mezarımı açan benden daha korkutucu bir düşmanla karşılaşacak”

İşte bu hadisenin üzerinden 3 gün geçtikten sonra Adolf Hitler Rusya’ya savaş açtı. Malum bu savaş iki topluma da ölüm ve acı getirdi.

Bu arada, iskelet halindeki naaş, fotoğraflanıp filme alınıyor, üzerinde incelemeler yapılıyor ve Kasım 1942’de, mezarına geri getirilip İslamî usüle göre tekrar defnediliyor.

Ayrıca araştırmalar sırasında Timur‘un kafatasının kalıbı çıkartıldı, böylelikle yüz tipini çok net biçimde öğrenmiş olduk.
Total
0
Shares
Önceki
Türkiye’nin En Büyük Depremleri
Türkiye'deki En Büyük Depremler

Türkiye’nin En Büyük Depremleri

Türkiye bir deprem ülkesi ve bugüne dek yaşanan çok sayıda büyük deprem

Sonraki
Ziyaret Etmenin Tehlikeli ve Yasak Olduğu 10 Gizemli Yer
Ziyaret Etmenin Tehlikeli ve Yasak Olduğu 10 Gizemli Yer

Ziyaret Etmenin Tehlikeli ve Yasak Olduğu 10 Gizemli Yer

Bu içerik ilk olarak 10 Şubat 2020 tarihinde yayınlandı

Bunları da Beğenebilirsin