Ziyaret Etmenin Tehlikeli ve Yasak Olduğu 10 Gizemli Yer

Ziyaret Etmenin Tehlikeli ve Yasak Olduğu 10 Gizemli Yer

Bu içerik ilk olarak 10 Şubat 2020 tarihinde yayınlandı. Bu nedenle güncelliğini yitirmiş olabilir.

Yasaklar her zaman ilgi çekici olmuştur. Eğer bir yerde tehlikeli ve yasak yazıyorsa, girmemize izin verilmiyorsa, orayı daha fazla görmek isteriz.

Ziyaret etmenin tehlikeli ve yasak olduğu gizemli yerleri sizin için derledik.

Svalbard Küresel Tohum Deposu, Norveç

Ziyaret Etmenin Tehlikeli ve Yasak Olduğu 10 Gizemli Yer

Norveç’e bağlı Svalbard takımadalarında buzların içinde adeta bir Nuh’un Gemisi. Küresel Tohum Deposu ile önemli tohumların felaketlerde güvenliğinin sağlanması amaçlanıyor. Kıyamet günü kasası diye de anılan Svalbard Küresel Tohum Deposu, küresel ısınma, deprem ve hatta nükleer saldırılara karşı dirençli bir şekilde inşa edildi.

Eski bir kömür yatağının 120 metre kadar içine giren bir sığınak şeklindeki tesis, 27 metre uzunluk, on metre genişlik ve altı metre yüksekliğindeki üç ambardan oluşuyor. Şu anki deniz seviyesinin 130 metre üzerinde bulunan depoların, iklim değişikliğine bağlı olarak su seviyesinin büyük ölçüde yükselmesi durumunda bile güvende olacağı hesaplanıyor.

İnşasında kullanılan malzemelerin nükleer savaş ya da uçak çarpmasına karşı da dayanıklı olduğu belirtiliyor. Özel soğutma sisteminin yer aldığı tesiste bilimsel tahminlere göre tohumların, çeşidine göre, 55 yıl ila 10 bin yıl dayanabileceği öngörülüyor.

Kuzey Sentinel Adası, Hindistan

Ziyaret Etmenin Tehlikeli ve Yasak Olduğu 10 Gizemli Yer

Kuzey Sentinel Adası, Bengal Körfezi’ndeki Andaman Adaları’ndan biri olan ve Hindistan devletinin Andaman ve Nikobar adaları yönetim biriminde yer alan adadır. Ada halkını oluşturan Sentinel kabilesinin yaklaşık 60.000 sene önce Afrika’dan Asya’ya göçen insan dalgasıyla birlikte geldikleri ve o zamandan beri bu adada izole kaldıkları düşünülmektedir.

2005 yılında ada halkının tüm yabancıları düşman olarak görüp saldırması nedeniyle adanın doğasını bozmak istemeyen Hindistan hükümeti adayı girişi yasak bölge ilan etmiştir. 2006 yılında da adaya kanunsuz bir biçimde avlanmaya gelen iki balıkçı, botlarının adaya yanaşması üzerine Sentineller tarafından öldürüldü. Balıkçıların cesedini kumsalda çukurlara atan Sentineller, onları almak için gelen helikoptere de saldırdı.

Catacombes de Paris, Fransa

Ziyaret Etmenin Tehlikeli ve Yasak Olduğu 10 Gizemli Yer

18. yüzyılın sonlarına doğru iyice artan veba salgını, Avrupa’da birçok insanın hayatını kaybetmesiyle sonuçlandı. Artan ölümler ve Paris’in ortasında yer alan mezarlıklar salgın hastalıklara davetiye çıkarıyordu. Şehrin yönetiminde üst noktada bulunan kişilerin yaptığı toplantı ile birlikte, Paris’te bulunan mezarlıkların bir araya toplanması kararlaştırıldı. Bunun için en uygun yer ise şehrin altında bulunan taş ocaklarıydı.

Paris’te bulunan ve 6 milyona yakın insanın kemiklerinin istiflenmesiyle olusan dehşet verici bir yer Catacombes de Paris. Yerin 20 metre altında olan bu labirentin uzunluğu 2km’ye yakındır.
 

Pluto’nun Kapısı, Türkiye

Ziyaret Etmenin Tehlikeli ve Yasak Olduğu 10 Gizemli Yer

Pluto’nun kapısı, Yunan-Roma mitolojisinde yeraltına açılan bir kapı olarak kabul ediliyordu. Yunan filozof ve yazar Cicero ile Yunan coğrafyacı Strabon’un eserlerinde de yer verdiği antik yapı, ‘ölüler dünyasına açılan geçit’ olarak da adlandırılıyordu. Pluto’ya kurban edilmek istenen hayvanlar tapınağa getiriliyor ve zehirli gazlar nedeniyle ölüyordu.

Tapınak yakınlarında halen zehirli gazdan zehirlenip ölen hayvanlar oluyor.

51. Bölge, ABD

Ziyaret Etmenin Tehlikeli ve Yasak Olduğu 10 Gizemli Yer

51’inci Bölge, popüler kültürde ‘Dünya’ya gelen uzaylıların tutulduğu yer’ olarak kabul ediliyor. Yıllarca ABD, bu bölgenin varlığını reddetti. 66 yıl sonra 2013’te üssün varlığını kabul etti. Dışarıdan bakıldığında bir üs gibi görünen bölgenin yer altında daha büyük bir gizem taşıdığı ve asıl üssün orada yer aldığı düşünülüyor.

Metro-2, Rusya

Ziyaret Etmenin Tehlikeli ve Yasak Olduğu 10 Gizemli Yer

Moskova metrosuna paralel ve varlığı tartışılan bir gizli yeraltı tünelidir. Böyle bir tünelin varlığı şimdiye kadar ne yalanlanmış ne de kabul edilmiştir. Dört ayrı hattan oluşan ve acil durumlarda üst düzey hükümet görevlilerini, bilim adamlarını, akademisyenleri ve askeri komuta zincirini şehirden uzaklaştırılmak için, Stalin döneminde KGB tarafından D-6 (Д-6) kod adı ile inşaa edilmiştir.

Günümüzde Devlet Başkanlığı Özel Programlar Genel Müdürlüğü ve Savunma Bakanlığı tarafından işletildiği düşünülmektedir.
 

Lascaux Mağarası, Fransa

Ziyaret Etmenin Tehlikeli ve Yasak Olduğu 10 Gizemli Yer

Fransa’nın güneyinde Bordeaux/Starlat yakınlarında 1940 yılında 4 çocuk tarafından bulunan mağara. Millattan 13.000 yıl önce çizildiği saptanılan paleolitik tarzda resimlerin bulundugu bu mağara 1963’te turistlere kapatılmıştır.

İçerisinde bulunan resimlerden dolayı büyü konularıyla anılmaktadır. Bu yüzden gizemini halen korur. Günde sadece 1 kişinin girmesine izin verilen mağara, o kişiyi de özel izinle içeri alıyor.

Poveglia Adası, İtalya

Ziyaret Etmenin Tehlikeli ve Yasak Olduğu 10 Gizemli Yer

Veba hastalığının 16. yüzyılda İtalya’da yayılması sonucu ölüme terk edilen insanlar, İtalya’daki Poveglia Adası’na getirilmiş ve ada bir karantina bölgesine dönüştürülmüş. İnsanların cesetlerinin bir kısmı yakıldı, bir kısmı da toprağa gömüldü. Adadaki akıl hastanesi devamlılığını sürdürdü; ancak hastane doktorlarından biri hastalarını kobay olarak kullanıp, onların mental sorunlarını çözmek için açık beyin ameliyatları yapmaya başladı.

Adadaki hastalarına, çan kulesinde çeşitli işkenceler yaptığı söylenen doktor sonunda kendi akıl sağlığını yitirmiş. Anlatılan “hikayelere” göre doktor, ölen kişilerin hayaletlerini görür ve onlar tarafından çan kulesinden atılır. 160.000 kişinin ölümüne ev sahipliği yapan bu adaya, anlatılan hikayelerden dolayı balıkçılar dahi gitmek istemiyor.

Rivayetlere göre, yüzyıllar geçmesine rağmen, adanın yakınında çığlık sesleri ve adada kimse yaşamadığı halde çan sesleri duyulmakta.

Yılan Adası, Atlantik Okyanusu

Ziyaret Etmenin Tehlikeli ve Yasak Olduğu 10 Gizemli Yer

Ilha de Queimada Grande olarak bilinen Yılan Adası, Brezilya São Paulo’ dan bir kaç mil uzaklıkta yer almaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi, bu küçük ada yılanlar (neredeyse 2000-4000) ile doludur. Bilim adamları metre kare başına neredeyse 1-3 yılan düştüğünü söylemektedir.

Ada hakkında bir çok korkunç hikaye anlatılmaktadır. Hikayelerden birinde bir balıkçının muz aramak için adaya gittiği, balıkçının yılanlar tarafından ısırıldığı anlatılır. Botuna ulaşmayı başaran balıkçı, zehir etki etmeye başladığı anda ölmüş, cesedi yüzen botun içinde kanlar içinde bulunmuş.

North Brother Adası, ABD

Ziyaret Etmenin Tehlikeli ve Yasak Olduğu 10 Gizemli Yer 1

 
North Brother adası New York’ta yer alan küçük bir adadır. Adayı ilginç kılan ise şehre bu kadar yakın olmasına rağmen, kimsenin ayak basmıyor olması. Büyüklüğü yaklaşık 400 metreye 250 metre. Virane haline gelen adada yaşayan canlı yok ancak şehre yakın oluşundan dolayı sıkı bir şekilde korunuyor ve gizemini koruyor.

Çernobil Patlama Bölgesi, Ukrayna

Ziyaret Etmenin Tehlikeli ve Yasak Olduğu 10 Gizemli Yer 2

Ukrayna’da 1986’da meydana gelen nükleer patlamada 4000 kişi hayatını kaybetti. En büyük radyasyon payı elektrik santralinin yanındaki ormana düştü. Yüksek radyasyon nedeniyle ağaçların çoğu öldü, kalanları kahve-kırmızı renge büründü, şimdi bu yer ‘kızıl orman’ adını taşıyor. Ağaçlar halen yüksek dozda radyasyon bulunduruyor ve insanların orada bulunması tehlikeli ve yasak.

İlk Çin İmparatoru’nun Mozolesi, Çin

Ziyaret Etmenin Tehlikeli ve Yasak Olduğu 10 Gizemli Yer 3

Çin’in Şensi eyaletindeki Xi’an’daki Lintong Bölgesinde bulunmaktadır. Mozolenin M.Ö. 246 – 208 yılları arasında inşa edildiği ve kesik bir piramit şeklinde 76 metre yüksekliğinde bir mezarın höyüğün altında yer aldığı belirtilmiştir.

Mozolenin düzeni, iç ve dış şehirlere bölünmüş Çin başkenti Xianyang’dan modellenmiştir. Mezarın kendisi henüz kazılmamıştır. Günümüzde halen bölgeye girmek tehlikeli ve yasak.

Surtsey Adası, İzlanda

Ziyaret Etmenin Tehlikeli ve Yasak Olduğu 10 Gizemli Yer 4

1963 yılında, İzlanda açıklarında avlanan balıkçılar denizden yükselen bir duman görmüş. Su altı yanardağı ilk patlamayı izleyen dört yıl içerisinde aralıklı olarak patlamayı sürdürmüş ve zamanla beraber lav ve küller su yüzeyinde yer kaplamaya başlamıştır. Bilim insanları tarafından ada göç eden canlı popülasyonlarının yeni bir kara parçasını ne şekilde kolonize ettiklerini görmek amacıyla kullanılmaktadır.

Adadaki insan yapısı tek şeyler zirve noktasında bir fener inşaatı için atılan temel (adanın bilimsel incelemeler için kapatılmasının ardından inşaat iptal edilmiştir) ve incelemelerde bulunan bilimadamlarının kalması için bir güneş paneli ve yataklarla donatılmış bulunan prefabrik bir kulübedir.

Surtsey adasına giriş kesinlikle yasaktır.
Total
0
Shares
Comments 1
  1. Türkiye’deki yeri bilmiyordum, öğrenmiş oldum teşekkürler 🙂

Comments are closed.

Önceki
Timur’un Mezarındaki Sır
Timur

Timur’un Mezarındaki Sır

Bu içerik ilk olarak 9 Şubat 2020 tarihinde yayınlandı

Sonraki
Dünyada Bir İlk: Kuzey Kore Panoraması
Kuzey Kore Panoraması

Dünyada Bir İlk: Kuzey Kore Panoraması

Hakkında birçok bilinmeyen olan, gizemli bir ülkenin bu büyüleyici tarafını

Bunları da Beğenebilirsin