Perşembe, Eylül 29, 2022

Güzel bir gün olsun!

Öncesi ve Sonrası: Antik...

Roma, Avrupa'nın tarihi açıdan en zengin kentlerinden birisi olma özelliğiyle dikkat çekiyor. Şehirdeki...

Bermuda Şeytan Üçgeni’nin Sırrı

Bermuda Şeytan Üçgeni, Atlantik Okyanusu'nda Bermuda Adası, Florida Yarımadası ve Porto Riko...

Ormanda Uzay İstasyonu İnşa...

10-18 yaş arası 90’nın üzerinde çocuk ABD’nin New Hampshire eyaletinde bir ormanda terkedilmiş...

Türkiye’de İlkleri Başaran Kadınlar

8 Mart Dünya Kadınlar günü kutlu olsun! Günün anlam ve önemine binaen Türkiye'de...
Ana SayfaSanatThe Julie Project:...

The Julie Project: HIV Virüslü Bir Annenin Son 18 Yılı

Google News

“Çağdaş konularda ve uzun vadeli projelerde uzmanlaşmış; belgesel fotoğrafçısı, foto muhabiri ve öğretim görevlisi.” kendini böyle tanımlıyor Darcy Padilla. 2012 yılında yayınladığı “The Julie Projectbelgesel fotoğrafçılığında yeni bir çığır açtı.

Darcy Padilla’nın 1993 yılında tanıştığı Julie; 8 günlük anne, uyuşturucu bağımlısı ve bebeğin babasından hiv virüsü kapmış genç bir kadın. Darcy, 2010’da Julie hayatını kaybedene kadar belirli aralıklarla Julie’nin hayatını fotoğraflıyor.

Proje Julie’nin ölümüne kadarki 18 yılını belgesel-fotoğraflar ve kısa metinlerle anlatıyor. HIV virüslü bir annenin son 18 yılına çarpıcı bir bakış atan proje, birçok ödüle layık görüldü.

Hayat…

The Julie Project: HIV Virüslü Bir Annenin Son 18 Yılı 1
Julie Project © Darcy Padilla

Bir doktor Julie’nin bebeğini elinde tutuyor.

Otel Lobisi

The Julie Project: HIV Virüslü Bir Annenin Son 18 Yılı 2
Julie Project © Darcy Padilla

Julie, yaşadığı otelin lobisinde 3 aylık kızıyla ile birlikte. Hem Julie hem de eşi seropozitif, Julie “Kızım bize yaşamak için bir neden verdi” diyor.

Jason ve Elyssa

The Julie Project: HIV Virüslü Bir Annenin Son 18 Yılı 3
Julie Project © Darcy Padilla

Jason ve Elyssa evlerinin ön bahçesinde. Jason endişe, travma sonrası stres bozukluğu ve HIV enfeksiyonu için marijuana kullanıyor.

Paskalya

The Julie Project
Julie Project © Darcy Padilla

Julie, Paskalya’da babasının kalp krizinden ani ölümünden sonra, depresyona girdi. “Ölüme ilk kez merhaba dedim” diyor. “Artık acı çekmeyeceğim. Bazen daha hızlı gelmesini istiyorum. Artık kavga edemiyorum.”

Ve ölüm…

The Julie Project
Julie Project © Darcy Padilla

Julie bir süre sonra öleceği bakım evinde.

Sanatçının diğer fotoğraflarına ve projelerine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. Projenin diğer fotoğrafları da aşağıdaki galeride yer almakta.

Okumaya devam edin

WD’nin Muazzam Sokak Çizimleri

Atina'da yaşayan Endonezyalı sanatçı sokakları tuval olarak kullanıyor. Wild Drawing yani Vahşi Çizim anlamına gelen kelimenin kısaltması olan WD adını kullanan sanatçı, göz alıcı sokak çizimleriyle renklendiriyor. WD, modern metropollerin sokaklarında, boş duvarlarında yenilikçi kompozisyonlar yaratıyor. Endonezyalı olan sanatçı, şu...

Michael Pederson’ın Sahte Sokak Tabelaları

Sidneyli sanatçı Michael Pederson, küçük sokak tabelarıyla esprili mesajlar veriyor. Şehrin en beklenmedik yerlerinde karşınıza çıkıyor. Pederson, halka açık bir alanda "Lütfen burada bekle. Gelecekteki benliğiniz yakında sizinle buluşacak." tabelasıyla karşınıza çıkabiliyor. Ya da halka açık bir telefon kulübesinin içine...

Julius Neubronner: Fotoğrafçı Güvercinlerin Hikayesi

Geçen yüzyılın başında, havacılığın henüz emekleme döneminde, Julius Neubronner adlı bir Alman yeni bir fikir ortaya attı. Bir güvercin göğsüne bağlanabilecek minyatür bir kamerayla havadan fotoğraflar çekebilirdi. Julius Neubronner, Frankfurt yakınlarındaki memleketi Kronberg'in yakınında bulunan bir sanatoryuma ilaç yollamak için...