Geçmişe Açılan Bir Pencere: Boş Evleri Hayata Döndüren Fotoğraflar 1

Geçmişe Açılan Bir Pencere: Boş Evleri Hayata Döndüren Fotoğraflar

İngiltere’li fotoğrafçı Aram Balakjian’ın, babasının ölümünden sonra aile evini temizlemesi adeta geçmişi yaşatan bir fotoğraf projesine yol açtı.

Evleri yedi yatak odasına sahip büyük bir evdi ve 27 yıldır Balakjian ailesine aitti. Ebeveynlerinin sanatçı olması, evin dokunulmasına asla izin verilmeyen nesnelerle dolu olmasına neden oluyordu. 

Boş Evleri Hayata Döndüren Fotoğraflar

Dört yıl önce kanserden annesinin ölümü zaten Aram Balakjian’da bir kariyer değişikliği tetiklemişti: Aram, yazma ve fotoğraf tutkusunu geliştirmek için web tasarım işine başlamayı düşünüyordu. Bu işe evi temizleyerek ve o evin fotoğraflarını çekerek başladı.

“Düşündüm, burayı bir daha göremeyecektim. O yüzden evde nelerin olduğunu yakalamak istedim, fotoğraflar çektim” dedi. Neredeyse otuz yıllık aile hayatını inceleme sürecinin zahmetli ve acı verici olacağını biliyordu ama Londra‘nın kuzeyindeki eve taşındığında Aram altı yaşındaydı ve fotoğraflar onun için anılarını, kız kardeşi Tamar‘ı ve gelecekteki çocuklarını güvence altına almanın bir yoluydu.

Nereden başlayacağını bilmiyordu çünkü ev kayıplarla, anılarla doluydu. Babası Marc Balakjian, annesi Dorothea Wight‘ın dört yıl önce vefat ettiği oturma odasında ölmüştü. 

Boş Evleri Hayata Döndüren Fotoğraflar

Her yer duygusal nesneler ile döşenmişti; annesinin ölümünden sonra babasının tuttuğu bir günlük, kederli çekingen şiirleri… Her biri duygusal bir değerleme gerektiriyordu. “Hayatlarını inceliyorsunuz. Hikayelerinin sonunu… Gerçekten onlar öldükten sonra geriye kalanlar hakkında bir fikirleri var. Ve elbette bir de yüzlerce aile fotoğrafı.”

Boş Evleri Hayata Döndüren Fotoğraflar

Aram Balakjian temizlik bittiğinde, bu kez boş odaları fotoğraflamak için fotoğraf makinesini eline aldı. “İleriye bırakmaya çalıştığım ev değildi. Ebeveynlerimizin hatırasıydı.”

Boş Evleri Hayata Döndüren Fotoğraflar

Evi boşalttıktan sonra boş evin son halini bulduğu fotoğraflarla yan yana koyma ya da birleştirme fikri oluştu. “Bunun nedeni, evi temizlerken yaşadıklarımın garip karşıtlığını göstermek için…”

Boş Evleri Hayata Döndüren Fotoğraflar

Aileden kişilerin içinde bulunduğu dolu bir odanın basılmış fotoğrafını evin tamamen aynı yerinde boş odaları arka plana alarak çekti. Hem öncesini hem de sonrasını tek bir çerçevede gösteren görüntü onu heyecanlandırdı. Aynısını, ortaya çıkardığı yüzlerce aile fotoğrafıyla denedi. “İki görüntünün sıralanmasını sağlayabilirim. Geçmişe açılan bir pencereden bakmak gibi…”

Boş Evleri Hayata Döndüren Fotoğraflar

“Projeyi yapabilmemin tek yolu kendimi baktıklarımdan ayırmaktı” diyor. “Çoğu zaman, tuttuğum anlık görüntüye bakmadım. Kendime o zamana gitme ve o odada bulunma izni vermedim. Daha teknik açıdan baktım ve öyle düşünmeye çalıştım.”

Geçmişe Açılan Bir Pencere: Boş Evleri Hayata Döndüren Fotoğraflar 2

İki ay boyunca, yaklaşık 3.000 fotoğraf çekti.

Geçmişe Açılan Bir Pencere: Boş Evleri Hayata Döndüren Fotoğraflar 3

Aram Balakjian, “Baktığımda, yaptığım şey duygusal değildi” diyor. En sonunda evi yeni bir aileye teslim etmekten çok mutlu olduğunu belirtiyor ve “Bu alanı 30 yıl boyunca ödünç aldığımızı hissettim. Bu muhteşem şeyleri biz inşa ettik ve artık başka birilerinin olmasının zamanı gelmişti.” sözleri de bunu destekliyor.
Total
0
Shares
Önceki
Evrim Teorisi: Maymunlar Neden İnsan Olmuyor?
Evrim Teorisi: Maymunlar Neden İnsan Olmuyor? 4

Evrim Teorisi: Maymunlar Neden İnsan Olmuyor?

Tane tane anlatmışlar

Sonraki
The Julie Project: HIV Virüslü Bir Annenin Son 18 Yılı
The Julie Project

The Julie Project: HIV Virüslü Bir Annenin Son 18 Yılı

Bu içerik ilk olarak 27 Ocak 2020 tarihinde yayınlandı

Bunları da Beğenebilirsin