Sadece paylaşarak para kazanmak ister misiniz? Tamamen ücretsiz. Öğrenmek için buraya tıkla!

Hakan Günday Romanlarından Derin Anlamlı 10 Alıntı

Hakan Günday edebiyatımızın önemli isimlerinden biri. Yeraltına meyyal dili, insanı yorumlama biçimi ve kışkırtıcı cümleleri ile kendine has bir edebiyat yazarı olarak dikkat çekiyor.

İlk romanı Kinyas ve Kayra yayınlandığında edebiyat çevrelerinin ilgiyle izlediği bir isim haline geldi. İstanbul Dot’da tiyatro oyun yazarı olarak görev yapan Hakan Günday, ilk oyunu olan Malafa ile 2010 yılında 17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında gösterim başarısına imza atmıştı. 26 Kasım 2014 tarihinde Paris’te düzenlenen törende 2014 yılı Türk-Fransız Edebiyat Ödülünü de alan Günday, şu ana kadar 8 kitap yayınlamıştır.

“Kaybedenlerin romancısı” denilebilecek bir tarzı olan Hakan Günday ele aldığı dünyayı layıkıyla anlatıyor. Biz de bu romanlardan derin anlamlı alıntıları sizler için derledik.

Hakan Günday
Hakan Günday

Hiçbir şey hayatın sonu değildir. Hayatın sonu bile hayatın sonu değildir! Çünkü sen ölürsün, başkaları yaşar.

Kinyas ve Kayra

Ruhumdaki düğümler fazlasıyla sıkı. Kimsenin onları çözecek kadar ince tırnakları yok. Bense çoktan vazgeçtim tırnaklarımı uzatmaktan. Kendimi bilmeyi bıraktım. Yanıtı olmayan bir soru olarak geldim dünyaya ve sorusu olmayan bir yanıt gibi de gidiyorum.

Kinyas ve Kayra

İnsanları anlamak zor değil. Hepsinin de doğum izleri gibi karakter izleri var sağlarında sollarında. Biraz dikkatli bakmak yeter. Haritalara benzerler. Ölçeklerinin nerede yazıldığını bulana kadar korurlar esrarlarını. Sonra bir güneş kadar bilinir hayatları.

Zargana

İnsan, insan olmaya geliyor dünyaya. Kesinlikle bir tercihi yok. Hiçbir şeyi seçmeden de gömülüyor toprağa. Yerin iki metre altındayken de bin bir böceğe lunapark oluyor daha önce bin bir dudağın öptüğü bedeni.

Kinyas ve Kayra

İnsanın kendiyle mücadelesi, bağımlılıklarını yok etmesiyle başlar.

Kinyas ve Kayra

Kendinden ilham alan kişi her şeyi yapabilir. Bir sanat eseri olarak yaşar ve kendinden eser kalmaz.

Malafa

Hiçbir yere ait olmayanları iyi tanırım. Her yere aitmiş gibi davranırlar.

Kinyas ve Kayra

Asık suratlı olmamalıyım diye düşündüm. Olur olmaz yerlerde gülümsemeliyim. Mutlu olmanın ilk yolu taklidini yapmaktan geçer.

Kinyas ve Kayra

Nereden biliyorsun bardağı taşırmak için sadece bir damla daha gerekmediğini?

Kinyas ve Kayra

Düşünceler mükemmel, ancak davranışlar kusurludur. Bir insanı sevdiğini düşünmek, ona bunu söylemek ve ardından sarılmakla anlatılamayacak kadar mükemmeldir.

Azil
Daha Fazla İçerik
Okuda San Miguel
Okuda San Miguel: Aynada Kafatası Şatosu