Riese Projesi: Polonya'daki Gizli Nazi Tünelleri 1

Riese Projesi: Polonya’daki Gizli Nazi Tünelleri

35 kilometrekare alanda dev yeraltı barınağı.

Wroclaw‘ın 80 kilometre güneyinde, Polonya‘nın en eski sıradağlarından Owl Dağları‘nın altında Naziler tarafından inşa edilmiş büyük bir yeraltı kompleksi ve tünel sistemi bulundu.

Bu tünellerin kesin amacı bilinmemekle beraber, karmaşık yapısından dolayı keşfi tam olarak tamamlanamadığı için gerçek boyutu tahmin edilemiyor. Tünellerin Führer‘in karargahı olarak hizmet vereceğini düşünenler de var bir yeraltı silah fabrikası olarak kullanılacağını düşünenler de.

Riese Projesi: Polonya'daki Gizli Nazi Tünelleri 2

Riese Projesi: Polonya’daki Gizli Nazi Tünelleri

Tünellerin inşası, Nazi Almanyası üzerinde müttefiklerin saldırılarının artmasına tepki olarak 1943‘te başlamış. Alman kaynaklarına göre, Adolf Hitler‘in 35 kilometrekareden fazla alanı kaplayan dev bir yeraltı barınağına dönüştürmek istemiş. Ayrıca, ordunun ileri gelen üyeleri için bir sığınak ve belirli sanayi tesisleri için güvenli bir yer olarak planlanmış.

Riese Projesi: Polonya’daki Gizli Nazi Tünelleri

Owl Dağları, Müttefiklerin hava saldırılarına karşı ekstra koruma sağlayacak sert kayalardan dolayı tercih edildi. Polonya‘daki kamplardan zorla çalıştırılan binlerce işçi korkunç koşullarda açlıktan tükenmiş şekilde çalıştılar. Hastalık, yetersiz beslenme, tehlikeli yeraltı çalışmaları ve Alman muhafızların kötü muamelesinden dolayı yaklaşık 5.000 köle işçi hayatını kaybetti.

Riese Projesi: Polonya'daki Gizli Nazi Tünelleri 3

Bugün itibariyle Owl Dağları‘nda, Riese Projesi‘ni oluşturan yedi adet sığınak ve tünel sisteminin varlığı bilinmekte. Hepsi Führer Genel Merkezinin düzenine benzer bir tasarıma sahip. Bu sistemlerden üçü özel mülk sahipleri tarafından işletilmekte ve turistler tarafından ziyaret edilebilmekte.

Sadece tünellere girildiğinde, bu gerçek üstü projenin gerçek yüzü bariz bir şekilde belirir. Gerçekten de “Riese“, “dev” anlamına gelir.

Riese Projesi: Polonya'daki Gizli Nazi Tünelleri 4Almanya: Resmi adıyla Almanya Federal Cumhuriyeti, Orta Avrupa'da bulunan bir ülke.

Nazi Almanyası: Almanya’nın 1933 ile 1945 yılları arasında, Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi idaresi altında, tek parti rejimine dayalı yönetim sistemiyle Führer unvanlı hükümet ve devlet başkanı Adolf Hitler’in liderliğinde egemenlik sürdüğü döneme verilen isim.

Total
0
Shares
Önceki
The Julie Project: HIV Virüslü Bir Annenin Son 18 Yılı
The Julie Project

The Julie Project: HIV Virüslü Bir Annenin Son 18 Yılı

Bu içerik ilk olarak 27 Ocak 2020 tarihinde yayınlandı

Sonraki
Ucuz Uçak Bileti Bulmanın Püf Noktaları
Ucuz Uçak Bileti Bulmanın Püf Noktaları

Ucuz Uçak Bileti Bulmanın Püf Noktaları

Nasıl ucuz uçak bileti bulunur?

Bunları da Beğenebilirsin