Gezginlerin Tabela Ormanı: Sign Post Forest 1

Gezginlerin Tabela Ormanı: Sign Post Forest

Bu içerik ilk olarak 16 Ocak 2020 tarihinde yayınlandı. Bu nedenle güncelliğini yitirmiş olabilir.

Sign Post Forest, Watson Gölü çevresinde tabelalardan oluşturulmuş bir koleksiyon ormanı. 1942’den bu yana dünyanın dört bir yanından çok sayıda insan Sign Post Forest‘a 91 bin tabela dikti.

Kanada‘nın en yoğun ormanlık alanlarından biri olan Yukon‘un derinliklerinde, diğer ormanlardan farklı bir orman mevcut. On binlerce tabela, rastgele bir şekilde birbirinin üstüne yerleştirilmiş. Hepsi dünyanın farklı noktalarından gelen tabelalar, en büyük tabela koleksiyonu Sign Post Forest‘ı oluşturuyor.

Sign Post Forest

ABD-Kanada sınırının yaklaşık 26 kilometre kuzeyinde yer alan Watson Gölü‘ndeki tabela ormanı Berlin, Moskova, Dublin ve Hawaii gibi yakın veya uzak pek çok noktadan 91 bin tabela içeriyor. İsviçre’nin Uettligen, Washington’daki Guemes Adası gibi küçük bölgelerin tabelaları da yer alıyor.

Sign Post Forest Nasıl Oluştu?

Koleksiyonun korunmasına yardımcı olan Watson Gölü Ziyaretçi Merkezi‘ne göre, Carl K. Lindley adından bir ABD askeri, 1942 yılında stratejik bir karayolu projesi olan Alaska otoyolunun inşasına yardımcı olduğu sırada bölgeye ilk tabelayı koyan kişi olmuş. Kırmızı ve beyaz renkle boyadığı tahtalardan yapılmış olan el yapımı tabelada, “Danville, Illınois, 2 bin 835 mil” yazıyordu. Bu Lindley’in memleketine olan uzaklığını belirtiyordu. Lindley, kendisinden yıllar sonra da gezginlerin ayak izlerini takip edeceğini ve kendi memleketlerinden tabelalar yerleştireceğini düşünüyormuş ve öyle de olmuş. Bu arada Lindley’in koyduğu tabela yıllar sonra kaybolmuş ancak eşi Elinor, 50 yıl sonra 1992’de tabelayı Watson Gölü’ne yeniden yerleştirmiş.

Sign Post Forest

Watson Gölü Ziyaretçi Merkezi şefi Lelah Bruce, “Herkesin koyduğu işaretler var, bu yaptıkları, bir şeyi geçerken bırakma fikri ve insanların ben buradayım demesinin bir yolu” diyor.

Bruce, insanların bir tabela asmak için yola çıkmalarının nadir olmadığını söylüyor. Çok sayıda gezgin kıvrım ve zor arazide, 24 saat açık olan 2 dönümlük bir alanda dolaşmak için Sign Post Forest koleksiyonuna yolculuk planlıyor. Tabelalar oldukça kişisel, öyle ki, büyükbabasının yıllar önce koyduğu tabelayı bulabilmek için her yıl birçok aile tabela ormanını ziyarete geliyor.

Gezginlerin Tabela Ormanı: Sign Post Forest 2

Tabela ormanını ziyaret eden ve yanlarında tabela getirmemiş olan gezginler içinse ziyaretçi merkezinde ahşap ve dekorasyon ürünleri bulunuyor. Ancak bu çok tercih edilen bir şey değil. Genelde yasa dışı da olsa, birçok insan yaşadığı yerden bir metal tabela alarak ya da tahta direkleri birbirine çivileyerek kendi hazırladıkları tabelaları bırakmayı tercih ediyor.

Sign Post Forest

Zamanla Sign Post Forest o kadar genişlemiş ki, ziyaretçi merkezi koleksiyondaki tabelaların envanterini tutmuyor.

Ancak akıllarda hala açıklanmayan bir soru var: Gezginler büyük otoyol tabelalarını çantalarına tam olarak nasıl sığdırdı?
ABD: Orta Kuzey Amerika'da, Kanada ve Meksika arasında bulunan, elli eyalet ve bir federal bölgeden oluşan, federal anayasal cumhuriyet ile yönetilen bir ülke.

Total
0
Shares
Comments 4
    1. Yapılması o kadar zor değil bence ama yine de iyi tabii ki.

    1. Yapılması o kadar zor değil bence ama yine de iyi tabii ki.

Comments are closed.

Önceki
Dünyanın En İkonik Fotoğrafları
Dünyanın En İkonik Fotoğrafları

Dünyanın En İkonik Fotoğrafları

Bu içerik ilk olarak 14 Ocak 2020 tarihinde yayınlandı

Sonraki
Cin Ali Serisinin Yaratıcısı: Rasim Kaygusuz
Cin Ali Serisinin Yaratıcısı: Rasim Kaygusuz

Cin Ali Serisinin Yaratıcısı: Rasim Kaygusuz

Bir dönemin çocukları bu seriyle büyüdü

Bunları da Beğenebilirsin