Sadece paylaşarak para kazanmak ister misiniz? Tamamen ücretsiz. Öğrenmek için buraya tıkla!

Dünyanın En İkonik Fotoğrafları

Fotoğraf makinesinin icadından bu yana milyonlarca fotoğraf çekildi ve bunların bazıları zamana ve tarihe ışık tutan ikonik fotoğraflardı.

Öyle ki insanlara bir fikir, inanç veya nefret aşıladılar. Sizler için dünyanın gelmiş geçmiş en meşhur ikonik fotoğraflarını sizler için derledik.

Vulture (1993)

Vulture, Kevin Carter
Vulture, Kevin Carter

Kevin Carter‘ın Güney Sudan‘da çektiği bu fotoğraf 1993 yılında kendisine Pulitzer ödülünü kazandırmıştır. Yıllardır dünya açlıkla mücadele düşüncesinin ikonik fotoğrafıdır.

Falling Man (2001)

Falling Man, Richard Drew
Falling Man, Richard Drew

Richard Drew‘in objektifinden yansıyan bu fotoğraf terörün korkunç yüzünü bizlere yansıtıyor. 11 Eylül 2001 tarihinde Dünya Ticaret Merkezi’ne gerçekleştirilen terör saldırısında binada bulunan bu adam binanın tepesinden aşağıya düştü. O anlarda Drew bu pozu yakalamıştır.

Migrant Mother (1936)

Migrant Mother, Dorothea Lange
Migrant Mother, Dorothea Lange

Dorothea Lange‘ın 1936 yılında çektiği bu fotoğraf, Kaliforniya‘ya göç etmiş bir kadın çiftçinin gözlerindeki umutsuzluğu gösteriyor. Çocuklarının karnını doyurmanın düşüncesi…

The Kissing Sailor (1945)

The Kissing Sailor, George Mendonsa
The Kissing Sailor, George Mendonsa

2. Dünya Savaşı‘nın bitiminin ardından ülkesine dönen denizci, New York‘taki ünlü Times Meydanı‘nda bir kadını öpüyor. Yıllar yılı çok konuşulan ve defalarca taklitleri yapılan bu poz dünyada en ünlü fotoğraflar arasında yer alıyor.

Black Power (1968)

Black Power, Peter Norman
Black Power, Peter Norman

ABD adına yarışan Tommie Smith ve John Carlos 1968 Olimpiyatlarında 200 metre finalinde altın ve bronz madalyayı hak ettiler. Seremonide ellerini havaya kaldırarak spor dalında Siyahlar için bir sivil eyleme imza attılar.

Bu fotoğrafın bir diğer özelliği ise gümüş madalyayı kazanan ve kürsüde sol tarafta duran Peter Norman‘ın bu eyleme verdiği büyük destek sonrasında büyük eleştiriye maruz kalmasıdır.

Hindenburg Disaster (1937)

The Hindenburg Disaster, Sam Shere
The Hindenburg Disaster, Sam Shere

Bu ikonik fotoğraf 1937 yılında New Jersey yakınlarında meydana gelen ve 36 kişinin hayatını kaybettiği felakette Sam Shere tarafından çekildi. Olayın dehşet verici yanını fotoğrafta tüm çıplaklığı ile görüyoruz.

The Terror Of War (1972)

The Terror Of War, Nick Ut
The Terror Of War, Nick Ut

Savaşların iğrenç yüzünü en açık şekilde gösteren bu fotoğraf ibretlik nitelikte. Associated Press foto muhabiri Nick Ut tarafında çekilen bu fotoğrafta, Güney Vietnamlılar tarafından yanlışlıkla atıldığı söylenen bomba sonrası çocukların korku içinde kaçtıklarını görüyoruz.

Saigon Execution (1969)

Saigon Execution, Eddie Adams
Saigon Execution, Eddie Adams

Eddie Adams tarafından Vietnam‘da çekilen bu ikonik fotoğraf 1969 yılında Pulitzer ödülünün sahibi olmuştur. Fotoğrafta Güney Vietnam’lı polis şefi Vietkong’lu generali infaz ederken görülüyor.

Daha Fazla İçerik
Kohei Ohmori’den Hiperrealist Resimler