Cin Ali Serisinin Yaratıcısı: Rasim Kaygusuz

Cin Ali Serisinin Yaratıcısı: Rasim Kaygusuz

Bir dönemin çocukları bu seriyle büyüdü.

Cin Ali, nesiller boyunca çocuklara okumayı kolayca öğretmek ve sevdirmek için hazırlanmış bir hikaye kitabı serisi. Peki ya Cin Ali’nin yaratıcısı kim? Öğretmen Rasim Kaygusuz ve onun milyonlarca çocuğu hayatına dokunan hikayesine odaklanıyoruz.

Rasim Kaygusuz Kimdir?

Cin Ali Serisinin Yaratıcısı: Rasim Kaygusuz

Rasim Kaygusuz, 1926 yılında Ankara’nın Yenikayı Köyü’nde doğdu. Adını Çanakkale Savaşı’nda şehit olan dayısından alan Rasim, üç yaşındayken annesini kaybetti. Ona ve kardeşlerine babasının ikinci eşi annelik etti.

1944 yılında Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nden, 1956’da Gazi Eğitim Fakültesi Pedagoji Bölümü’nden mezun oldu. 18 yaşında kendi köyünün ilkokulunda öğretmenlik yapmaya başladı. Öğrencilere okuma yazmanın dışında tarım, marangozluk, elektrik teknisyenliği, su tesisatı döşemek gibi konularda dersler vererek, yaşamda ayakta kalabilecekleri bilgileri öğretti.

Zirkayı Köyü’ndeki Yetiştirme Yurdu’nda çalışırken, ileride eşi olacak Remziye Alişan ile tanıştı. Remziye de kendisi gibi çalışkan, mesleğine aşık ve genç Türkiye Cumhuriyeti’nin yetiştirdiği bir öğretmendi.

Cin Ali Nasıl Ortaya Çıktı?

Cin Ali Serisinin Yaratıcısı: Rasim Kaygusuz

Daha önce Çözümlü Alfabe, Oyunla Okuma Öğretimi, Resimli ve Hareketli Fişler, Çarpma ve Sayma Öğretimi gibi pek çok çalışması bulunan Rasim Kaygusuz, çocukların okumayı öğrenmesine yardımcı olacak bir kitap yazmaya karar verdi. Üzerinde çalıştıktan bir süre sonra hazırladığı kitap taslağını ilk olarak eşi Remziye Hanım ve kızları Nesrin ile Nevin’e okuttu.

Kitap en basit öyküleri içeriyor, yalnızca birkaç harflik sözcüklerden ve kısa hecelerden oluşuyordu. Her kitap bir öncekinden zor, bir sonrakinden kolay olarak tasarlandı. Kitabın adı ise Cin Ali olarak belirlendi.

Kitabın çizimlerini çizer Selçuk Seğmen yaptı. İlk olarak 1968’de yayınlanmaya başlayan seri, düşüncesi, karakteri ve ruhuyla eğitim tarihine damgasını vurdu. Kitleler tarafından kısa sürede benimsenen ve çok sevilen Cin Ali kitapları, Türkiye’nin her köşesine erişti. Televizyon ve gazetelerin bile gidemediği uzak köylere Cin Ali kitapları gitti.

Cin Ali Serisinin Yaratıcısı: Rasim Kaygusuz

Öğretmenlik mesleğini sürdüren Kaygusuz, kitapları tanıtmak için okul okul dolaştı. O artık Cin Ali’nin Babası olarak biliniyor, gittiği okullarda bu lakapla karşılanıyordu. Kitap siparişlerinin hazırlanması, postaya verilmesi gibi işleri ise eşi Remziye Hanım yürütüyordu.

Rasim Öğretmen, görev süresi dolduğunda emekli oldu. Cin Ali Yayınları ise artık Ankara Ulus’taki adrese taşındı. Yayınevi aynı zamanda bir okul gibi çalıştı. Türkiye’nin her bölgesinden gelen öğretmenlere, okuma yazma eğitiminde daha başarılı olabilecekleri yollar öğretildi.

Cin Ali’nin Babası, öğretmen Rasim Kaygusuz 3 Aralık 1988’de aramızdan ayrıldı. O hayatını kaybettiğinde geriden Cin Ali’yle büyüyen milyonlarca çocuk vardı.

Çocukluğumuzun ilk çizgi kahramanı ve nesillere okumayı öğreten Cin Ali serisi, yayınevi tarafından yeniden yayınlanmaya başladı. Okul sıralarından tanışacağı daha pek çok çocuğa okumayı öğretmek için sabırsızlanıyor.
Total
0
Shares
Önceki
Gezginlerin Tabela Ormanı: Sign Post Forest
Gezginlerin Tabela Ormanı: Sign Post Forest 1

Gezginlerin Tabela Ormanı: Sign Post Forest

Bu içerik ilk olarak 16 Ocak 2020 tarihinde yayınlandı

Sonraki
Ölüm Sonrası Hızlı ve Doğal Çürüme İmkanı: Recomposte
Recomposte

Ölüm Sonrası Hızlı ve Doğal Çürüme İmkanı: Recomposte

Çevreci bir çözüm

Bunları da Beğenebilirsin