Perşembe, Eylül 29, 2022

Güzel bir gün olsun!

Yeni Bir Canlı Türü...

Bilim insanları Kanada Arktik Adalarından Victoria adası sularında yeni bir canlı türü keşfetti....

Kötüden İyiye “En İyi...

Oscar Ödülleri için "En İyi Film" adayları belli oldu. Roma ve The Favourite...

Ziyaret Etmenin Tehlikeli ve...

Yasaklar her zaman ilgi çekici olmuştur. Eğer bir yerde tehlikeli ve yasak yazıyorsa,...

Türk Sporunda İlklerin Adamı:...

Ali Sami Yen ismi her ne kadar Galatasaray ile özdeşleşmiş olsa da, aslında...
Ana SayfaİnsanCin Ali Serisinin...

Cin Ali Serisinin Yaratıcısı: Rasim Kaygusuz

Google News

Cin Ali, nesiller boyunca çocuklara okumayı kolayca öğretmek ve sevdirmek için hazırlanmış bir hikaye kitabı serisi. Peki ya Cin Ali’nin yaratıcısı kim? Öğretmen Rasim Kaygusuz ve onun milyonlarca çocuğu hayatına dokunan hikayesine odaklanıyoruz.

Rasim Kaygusuz Kimdir?

Cin Ali Serisinin Yaratıcısı: Rasim Kaygusuz

Rasim Kaygusuz, 1926 yılında Ankara’nın Yenikayı Köyü’nde doğdu. Adını Çanakkale Savaşı’nda şehit olan dayısından alan Rasim, üç yaşındayken annesini kaybetti. Ona ve kardeşlerine babasının ikinci eşi annelik etti.

1944 yılında Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nden, 1956’da Gazi Eğitim Fakültesi Pedagoji Bölümü’nden mezun oldu. 18 yaşında kendi köyünün ilkokulunda öğretmenlik yapmaya başladı. Öğrencilere okuma yazmanın dışında tarım, marangozluk, elektrik teknisyenliği, su tesisatı döşemek gibi konularda dersler vererek, yaşamda ayakta kalabilecekleri bilgileri öğretti.

Zirkayı Köyü’ndeki Yetiştirme Yurdu’nda çalışırken, ileride eşi olacak Remziye Alişan ile tanıştı. Remziye de kendisi gibi çalışkan, mesleğine aşık ve genç Türkiye Cumhuriyeti’nin yetiştirdiği bir öğretmendi.

Cin Ali Nasıl Ortaya Çıktı?

Cin Ali Serisinin Yaratıcısı: Rasim Kaygusuz

Daha önce Çözümlü Alfabe, Oyunla Okuma Öğretimi, Resimli ve Hareketli Fişler, Çarpma ve Sayma Öğretimi gibi pek çok çalışması bulunan Rasim Kaygusuz, çocukların okumayı öğrenmesine yardımcı olacak bir kitap yazmaya karar verdi. Üzerinde çalıştıktan bir süre sonra hazırladığı kitap taslağını ilk olarak eşi Remziye Hanım ve kızları Nesrin ile Nevin’e okuttu.

Kitap en basit öyküleri içeriyor, yalnızca birkaç harflik sözcüklerden ve kısa hecelerden oluşuyordu. Her kitap bir öncekinden zor, bir sonrakinden kolay olarak tasarlandı. Kitabın adı ise Cin Ali olarak belirlendi.

Kitabın çizimlerini çizer Selçuk Seğmen yaptı. İlk olarak 1968’de yayınlanmaya başlayan seri, düşüncesi, karakteri ve ruhuyla eğitim tarihine damgasını vurdu. Kitleler tarafından kısa sürede benimsenen ve çok sevilen Cin Ali kitapları, Türkiye’nin her köşesine erişti. Televizyon ve gazetelerin bile gidemediği uzak köylere Cin Ali kitapları gitti.

Cin Ali Serisinin Yaratıcısı: Rasim Kaygusuz

Öğretmenlik mesleğini sürdüren Kaygusuz, kitapları tanıtmak için okul okul dolaştı. O artık Cin Ali’nin Babası olarak biliniyor, gittiği okullarda bu lakapla karşılanıyordu. Kitap siparişlerinin hazırlanması, postaya verilmesi gibi işleri ise eşi Remziye Hanım yürütüyordu.

Rasim Öğretmen, görev süresi dolduğunda emekli oldu. Cin Ali Yayınları ise artık Ankara Ulus’taki adrese taşındı. Yayınevi aynı zamanda bir okul gibi çalıştı. Türkiye’nin her bölgesinden gelen öğretmenlere, okuma yazma eğitiminde daha başarılı olabilecekleri yollar öğretildi.

Cin Ali’nin Babası, öğretmen Rasim Kaygusuz 3 Aralık 1988’de aramızdan ayrıldı. O hayatını kaybettiğinde geriden Cin Ali’yle büyüyen milyonlarca çocuk vardı.

Çocukluğumuzun ilk çizgi kahramanı ve nesillere okumayı öğreten Cin Ali serisi, yayınevi tarafından yeniden yayınlanmaya başladı. Okul sıralarından tanışacağı daha pek çok çocuğa okumayı öğretmek için sabırsızlanıyor.

Okumaya devam edin

WD’nin Muazzam Sokak Çizimleri

Atina'da yaşayan Endonezyalı sanatçı sokakları tuval olarak kullanıyor. Wild Drawing yani Vahşi Çizim anlamına gelen kelimenin kısaltması olan WD adını kullanan sanatçı, göz alıcı sokak çizimleriyle renklendiriyor. WD, modern metropollerin sokaklarında, boş duvarlarında yenilikçi kompozisyonlar yaratıyor. Endonezyalı olan sanatçı, şu...

Michael Pederson’ın Sahte Sokak Tabelaları

Sidneyli sanatçı Michael Pederson, küçük sokak tabelarıyla esprili mesajlar veriyor. Şehrin en beklenmedik yerlerinde karşınıza çıkıyor. Pederson, halka açık bir alanda "Lütfen burada bekle. Gelecekteki benliğiniz yakında sizinle buluşacak." tabelasıyla karşınıza çıkabiliyor. Ya da halka açık bir telefon kulübesinin içine...

Julius Neubronner: Fotoğrafçı Güvercinlerin Hikayesi

Geçen yüzyılın başında, havacılığın henüz emekleme döneminde, Julius Neubronner adlı bir Alman yeni bir fikir ortaya attı. Bir güvercin göğsüne bağlanabilecek minyatür bir kamerayla havadan fotoğraflar çekebilirdi. Julius Neubronner, Frankfurt yakınlarındaki memleketi Kronberg'in yakınında bulunan bir sanatoryuma ilaç yollamak için...