En İyi 10 İngiliz Komedi Dizisi

Farklı Mizah Arayanlar İçin En İyi 10 İngiliz Komedi Dizisi

Black Books’tan Fawlty Towers’a kadar en iyiler.

Monty Python, Life of Brian gibi yapımları izlediyseniz bilirsiniz, İngilizler nispeten farklı bir mizaha sahipler. Sinema dünyasına birçok komedi başyapıtı kazandıran İngilizler, televizyon dünyasında da birçok başarılı İngiliz komedi dizisine imza attı.

Sitcom kültürünün belki de atası sayılabilecek işler çıkartarak, Amerikan dizilerine yön vermeyi başardılar.

Amerikan klasik mizahından sıkıldıysanız, sizin için başka bir ufuk açacak İngiliz komedilerini tavsiye ediyoruz. Tuttuğunda işin cılkını çıkartan Amerikan dizilerine karşı; tadı kaçmadan, kısa ve öz bir şekilde yayınlanıp sonlanan İngiliz dizilerini izlemek için birçok sebebiniz var. Nereden başlamalıyız diyorsanız, sizler için bunu da düşündük.

Farklı mizahıyla, sevenin çok sevdiği bir yapıda olan İngiliz komedi dizilerini sizler için derledik.

Coupling (2000-2004)

En İyi 10 İngiliz Komedi Dizisi

4 sezon – 28 bölüm

Coupling, birbirleri ile ilişki içinde, ilişkileri olmuş ve olmak isteyen altı arkadaş hakkında neler olup bittiğini anlatıyor. Kendilerini tuhaf ve utanç verici durumlar içinde bulan karakterler, en gizli sırlarını açıklamak zorunda kalıyor. Cinsellik konulu, cüretkar ve bir o kadar da komik bir İngiliz komedi dizisi Coupling.

Jeeves and Wooster (1990-1993)

En İyi 10 İngiliz Komedi Dizisi

4 sezon – 23 bölüm

Kusursuz şekilde giyinen Bertie Wooster ve onun sadık-bilge uşağı Jeeves’in başına gelen çeşitli olayları anlatan dizi dürüst diyaloglar, unutulmaz ahmak ve garip karakterlere sahip dizi.

Dizide House M.D. dizisinden tanıdığımız Hugh Laurie ve V for Vendetta filminden hatırladığımız, usta aktör Stephen Fry başrolleri paylaşıyor.

The Inbetweeners (2008-2010)

En İyi 10 İngiliz Komedi Dizisi

3 sezon – 18 bölüm

The Inbetweeners lisedeki son senelerini bitirmeye uğraşan bir arkadaş grubunu konu edinen, gençlik temalı dizi. Dizi başarısıyla dünyanın en prestijli ödüllerinden olan BAFTA‘ya aday gösterilmiştir.

Black Books (2000-2004)

En İyi 10 İngiliz Komedi Dizisi

3 sezon – 18 bölüm

Black Books isimli bir kitapçıda geçen dizi, nevrotik bir kitabevi sahibi, onun tuhaf yardımcısı ve yakın arkadaşlarının başından geçenleri anlatır. Birbirinden ilginç üç arkadaşın maceralarını konu alan dizi, 2002’de İngiliz televizyonunun en komik dizisi seçilmişti.

The Office (2001-2003)

En İyi 10 İngiliz Komedi Dizisi

3 sezon – 14 bölüm

Küçülmeye giden bir şirketin kararları sonucunda kapanmakla yüz yüze gelen bir ofisin hikayesi. Yönetici Brent ve çalışanları günlük yaşamlarını sürdürürken bir belgesel film ekibi tarafından filme alınmaktadırlar.

Ünlü İngiliz komedyen Ricky Gervais ve Fargo, Sherlock gibi dizilerden tanıdığımız Martin Freeman dizinin başrolünde.

Mr. Bean (1990-1995)

En İyi 10 İngiliz Komedi Dizisi

1 sezon – 15 bölüm

Bir yetişkin olmasına rağmen, en basit görevleri bile yerine getiremeyen Mr. Bean için hayat çok zordur. Ancak ısrarcılığının sonuçlarını genellikle alır ve sorunlarını ustaca çözmeyi bilir. Mimikleriyle inanılmaz işler başaran Rowan Atkinson‘un tek kişilik başyapıtı. Az çok herkesin aşina olduğu Mr. Bean karakteri daha sonrasında birçok filmde devam etti.

The Vicar of Dibley (1994-2007)

En İyi 10 İngiliz Komedi Dizisi

5 sezon – 26 bölüm

Oxfordshire’daki kurgusal Dibley köyünde geçen dizi. Kadın bir bakanın tuhaf ve muhafazakar küçük bir kasabanın kilisesinde çalışmak üzerine kasabaya gelişi konu edilmiş. The Vicar of Dibley en iyi İngiliz komedi dizilerinden biri.

The IT Crowd (2006-2013)

En İyi 10 İngiliz Komedi Dizisi

5 sezon – 25 bölüm

Yüksek teknolojili ultra modern kulelerde çalışan mutlu mesut insanlara, kulenin karanlık bodrumunda eşlik etmeye çalışan 2 kafadar Roy ve Moss‘un hikayesine odaklanan dizi. Başlarına işten hiç anlamayan bir müdürün atanmasıyla olaylar gelişiyor. Bilgi işlem birimi çalışanı kafadarların, gelen sorulara cevabı ise tanıdık: “Sisteminizi açıp kapatmayı denediniz mi?”

Monty Python’s Flying Circus (1969-1974)

En İyi 10 İngiliz Komedi Dizisi

4 sezon – 46 bölüm

İngiliz mizahının temel taşını oluşturan efsanevi Monty Python ekibinin, efsane sıfatına erişmesini sağlayan sağlayan dizi. Ekip, dizinin ardından sinema tarihine geçecek Monty Python and the Holy Grail ve Life of Brian gibi işler yaptılar.

Fawlty Towers (1975-1979)

En İyi 10 İngiliz Komedi Dizisi

2 sezon – 12 bölüm

Acemi ve manik İngiliz otel sahibi ve yöneticisi Basil Fawlty, aslında bu  iş için uygun değildir. Tahammülsüz, kaba ve paranoyak biridir. Basil oteli yürütmeye çabalarken, pek yararlı(!) karısının durmaksızın sözlü saldırıları ve kabiliyetsiz ama kolay lokma olan İspanyol garson Manuel tarafından engellemeleriyle büyük kıyamet kopar.
Total
0
Shares
Önceki
Şifre Kıran İlk Hacker: Allan Scherr
Allan Scherr

Şifre Kıran İlk Hacker: Allan Scherr

Bu içerik ilk olarak 6 Mart 2020 tarihinde yayınlandı

Sonraki
İldar Khanov’un Tüm Dinler Tapınağı
Tüm Dinler Tapınağı İldar Khanov

İldar Khanov’un Tüm Dinler Tapınağı

Tüm Dinler Tapınağı, Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti

Bunları da Beğenebilirsin