Rusya’daki “Tüm Dinler Tapınağı” Görenlerin İlgisini Çekiyor

“Tüm Dinler Tapınağı”, Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da bulunan bir dini yapılar kompleksidir. İçinde bir Ortodoks kilisesi, bir cami ve bir sinagog da dahil olmak üzere birçok dini yapıdan oluşur. Yerel sanatçı ve hayırsever İldar Khanov tarafından 1992 yılında başlatılan proje halen yapım aşamasında.

Khanov, tüm dinlerin eşit olduğuna inanıyordu. “Tüm Dinler Tapınağı” hepsini tek bir çatıda toplamanın ona göre en iyi yöntemiydi. 1992 yılında başlayan ve halen yapımı devam eden proje tamamlandığında 16 büyük dünya dininin içinde bulunduğu bir kompleks olacak. Ne yazık ki İldar Khanov, Şubat 2013 yılında vefat ettiği için projenin tamamlandığını göremeyecek.

Tüm Dinler Tapınağı
Tüm Dinler Tapınağı

Kazan Sanat Okulu mezunu olan İldar Khanov, İsa ile üç yaşındayken tanıştığını iddia eden ilginç bir kişiydi. Sovyet Rusya’nın Nazi Almanya’sına karşı kazandığı “Büyük Anayurt Savaşı” yıllarında, açlıktan ölmek üzereydi. Hz. İsa‘nın kendisine cenneti ve cehennemi gösterdiğine inanıyordu. İldar Khanov o yıllarda sanatçı ve şifacı olarak yoluna devam etmeye karar verdi.

40 yılı aşkın süre boyunca Khanov, 70’i üzerinde heykel ve anıtsal eserin yanı sıra yüzlerce resim yapmıştır. Eserlerinin bir kısmı Rus müzelerinde, bir kısmı da Tataristan‘daki birçok şehrin sokaklarında sergileniyor. Khanov ayrıca alkolizm ve uyuşturucu bağımlılığı tedavisi için gösterdiği çabayla bilinir. Bir şifacı olarak yardımcı olmaya çalıştığı birçok hastası da, doğrudan ya da dolaylı yoldan “Tüm Dinler Tapınağı” projesinin korunması ve geliştirilmesine yardımcı olmuşlar.

Tüm Dinler Tapınağı
Tüm Dinler Tapınağı

Tapınak, Müslüman Tatar, Ortodoks Rus ve diğer din mensupları için barışçıl birlikteliğin sembolu haline gelmiş, Kazan şehri için önemli bir dönüm noktası olmuştur. Hem turistler hem de Khanov’un iyileştirici dokunuşunu arayan insanlar tarafından her yıl ziyaret edilmektedir.

Zeen Social Icons