Cumartesi, Ekim 1, 2022

Güzel bir gün olsun!

Mahallenin Kedilerine Sahip Çıkan...

Kırşehir'in Dinekbağı Mahallesindeki Suludere Camisi imamı Alparslan Ercan, her gün sokak kedilerini esnaftan...

Sherlock Holmes ve Yazarı...

Dünya tarihi boyunca birçok roman karakteri çok sevilmiş, dünya çapında etki yaratmıştır. Bunlardan...

Sebastião ve Lélia Salgado:...

Sebastião ve Lélia Salgado yok olmaya yüz tutmuş bir ormanı 20 yılda 2...

Erkeklerin Asla Büyümediğinin Kanıtı...

İnsan büyüdüğünde birçok zorlukla karşılaşır, sorumlulukları artar. Hatta genç erkeklere amiyene tabirle adama...
Ana SayfaHer ŞeyEinstein'a Göre Mutluluğun...

Einstein’a Göre Mutluluğun Formülü

Google News

Albert Einstein 20. yüzyılın en büyük zekalarından biri. Ve bu ünlü fizikçinin mutluluğun formülü üzerine yazdığı iki not 1.8 milyon dolara alıcı buldu.

Walter Isaacson tarafından kaleme alınan Einstein: Hayatı ve Evren isimli biyografide büyük deha, 1922 yılında Japonya’ya para karşılığında konferans vermek için yola çıkıyor. Bu yolculuk esnasında, teorik fiziğe verdiği katkılar sebebiyle Nobel Fizik Ödülü’nü kazandığını öğreniyor.

Einstein’a Göre Mutluluğun Formülü
Albert Einstein

Durum böyle olunca, Einstein Tokyo’ya vardığında binlerce kişi onu görmek istiyor ve bu kalabalıktan sıkılan deha, Imperial Hotel‘de odasına çekilip düşüncelerini kayda geçmek istiyor. Bu sırada bir kurye, ünlü fizikçiye bir paket getiriyor. Paketi getiren kurye, Japon geleneklerine bağlı kalarak Einstein‘dan para almıyor.

Bunun üzerine büyük deha bahşiş niyetine iki küçük not veriyor ve şunları söylüyor: “Eğer şanslıysan, notların kendisi bir gün birkaç parça bozukluktan daha değerli olacak.”

Mutluluğun Formülü

Ünlü fizikçinin bu tahmini günümüzde doğru çıktı ve o kuryenin sahibi Kudüs’te yapılan bir müzayedede o notları 1.8 milyon dolara sattı. O notların diğerine göre uzun olanında şöyle yazıyor:

“Sakin ve gösterişsiz bir hayat, sabit bir huzursuzlukla başarı peşinde koşmaktan daha fazla mutluluk getirir.”

Einstein'a Göre Mutluluğun Formülü 1

Imperial Hotel‘in isminin bulunduğu mutluluğun formülü kağıdının aslında, 5 bin ile 8 bin dolar arasında alıcı bulması bekleniyormuş. 2 bin dolardan başlayan açık arttırmada 1.56 milyon dolara kadar çıkmış. Diğer nottaysa “İstek varsa, bir yol vardır.” yazıyor. Bu kağıdın ise 6 bin dolara alıcı bulması beklenirken, 240 bin dolara alıcı bulmuş.

Okumaya devam edin

Dünyanın Gözünden Atatürk

Bugüne kadar Atatürk'ü onun bıraktığı Türk gençliğinden, Atatürk'ü görenlerden, öğretmenlerden, siyasetçilerden ve daha bir çok kişiden dinledik. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü bu kez dünyanın gözünden dinleyelim istedik. Atatürk, uluslar arası anlayış, iş birliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağanüstü...

Ağlayan Çocuk Tablosunun Laneti

Sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada ciddi bir üne sahip Ağlayan Çocuk Çiko resmi. İtalyan Bruno Amadio tarafından yapılan Çiko, tüm dünyada ticari bir amaç olarak kullanıldı. Hiçbir sanatsal değeri olmayan bu tablo kitlesel tüketim için seri halde üretilmeye başlandı ve...

Dünyadaki En Azılı Katiller

Her toplumda ilgi çeken seri katil hikayelerinin günümüzdeki cazibesi hiçbir zaman dinmiyor. Dünyadaki en azılı katiller ile ilgili seri katil filmlerine, hikayelerine, belgesellerine bir bakın; katilleri insan öldürmeye iten nedenler neler, motive olduğu noktalar neler! Yapılanları anlayabilmek çok güç olsa...