Einstein’a Göre Mutluluğun Formülü

Einstein’a Göre Mutluluğun Formülü

Albert Einstein 20. yüzyılın en büyük zekalarından biri. Ve bu ünlü fizikçinin mutluluğun formülü üzerine yazdığı iki not 1.8 milyon dolara alıcı buldu.

Walter Isaacson tarafından kaleme alınan Einstein: Hayatı ve Evren isimli biyografide büyük deha, 1922 yılında Japonya’ya para karşılığında konferans vermek için yola çıkıyor. Bu yolculuk esnasında, teorik fiziğe verdiği katkılar sebebiyle Nobel Fizik Ödülü’nü kazandığını öğreniyor.

Einstein’a Göre Mutluluğun Formülü
Albert Einstein

Durum böyle olunca, Einstein Tokyo’ya vardığında binlerce kişi onu görmek istiyor ve bu kalabalıktan sıkılan deha, Imperial Hotel‘de odasına çekilip düşüncelerini kayda geçmek istiyor. Bu sırada bir kurye, ünlü fizikçiye bir paket getiriyor. Paketi getiren kurye, Japon geleneklerine bağlı kalarak Einstein‘dan para almıyor.

Bunun üzerine büyük deha bahşiş niyetine iki küçük not veriyor ve şunları söylüyor: “Eğer şanslıysan, notların kendisi bir gün birkaç parça bozukluktan daha değerli olacak.”

Mutluluğun Formülü

Ünlü fizikçinin bu tahmini günümüzde doğru çıktı ve o kuryenin sahibi Kudüs’te yapılan bir müzayedede o notları 1.8 milyon dolara sattı. O notların diğerine göre uzun olanında şöyle yazıyor:

“Sakin ve gösterişsiz bir hayat, sabit bir huzursuzlukla başarı peşinde koşmaktan daha fazla mutluluk getirir.”

Einstein'a Göre Mutluluğun Formülü 1

Imperial Hotel‘in isminin bulunduğu mutluluğun formülü kağıdının aslında, 5 bin ile 8 bin dolar arasında alıcı bulması bekleniyormuş. 2 bin dolardan başlayan açık arttırmada 1.56 milyon dolara kadar çıkmış. Diğer nottaysa “İstek varsa, bir yol vardır.” yazıyor. Bu kağıdın ise 6 bin dolara alıcı bulması beklenirken, 240 bin dolara alıcı bulmuş.
Albert Einstein: Teorik fizikçi. Tüm zamanların en iyi fizikçilerinden kabul edilen Einstein, en çok görelilik teorisini geliştirmesiyle tanınır.

Total
0
Shares
Önceki
Oscar Gecesinin Tadını Çıkarmak İçin Yapılacak 10 Şey
Oscar Gecesi

Oscar Gecesinin Tadını Çıkarmak İçin Yapılacak 10 Şey

Bu içerik ilk olarak 1 Şubat 2020 tarihinde yayınlandı

Sonraki
Bilimden Sanata 8 Dehanın Tuhaf Alışkanlıkları
Bilimden Sanata 8 Dehanın Tuhaf Alışkanlıkları

Bilimden Sanata 8 Dehanın Tuhaf Alışkanlıkları

Bu içerik ilk olarak 2 Şubat 2020 tarihinde yayınlandı

Bunları da Beğenebilirsin