Cumartesi, Ekim 1, 2022

Güzel bir gün olsun!

Mutlaka İzlemeniz Gereken 2019’un...

2019 sinema adına güzel işlerin yapıldığı bir yıl oldu. Yavaş yavaş geride bıraktığımız...

Platon’un Çağımıza Seslenen “Devlet”...

"Ya hükümdarlar filozof yahut da filozoflar hükümdar olmalıdırlar; böyle olmazsa, devlet ve insanlık...

Ağlayan Çocuk Tablosunun Laneti

Sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada ciddi bir üne sahip Ağlayan Çocuk Çiko resmi....

Okuda San Miguel: Aynada...

İspanyol sokak sanatçısı Okuda San Miguel başarılı çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Devasa boyutlardaki duvarları...
Ana SayfaPop-KültürBlack Mirror Dizisinin...

Black Mirror Dizisinin Ardındaki Gerçek

Google News

Black Mirror Netflix’in popüler dizilerinde biri. Teknolojinin insan hayatını nasıl etkilediği ve gelecekte ne kadar yer alacağını birbirinden ilginç senaryolarıyla ekrana taşıyan dizinin ismi izleyen tarafından uzun zamandır merak konusu.

İlk olarak dizi adının ingilizcede “siyah ayna” anlamına geldiğini hepiniz biliyorsunuz. Ancak neden siyah ayna isminin verildiği de uzun zamandır izleyenler üzerinde merak uyandırıyor.

Kimisi bu ismin teknolojinin insanları karanlık bir yöne ittiğini düşünerek bu ismin kullanıldığını düşünürken, kimisi de teknolojinin insanları karanlık bir çukura çektiğini düşünerek konulduğunu tahmin ediyor.

İzleyenler arasındaki bir diğer görüş de dizinin izlendiği televizyon, bilgisayar, telefon ekranlarının siyah olması ve insanların bu ekranlara baktıklarında kendilerini görmesi.

Black Mirror

Black Mirror Dizisinin Ardındaki Gerçek

Tüm bu tahminlerin yanı sıra dizinin başarılı senaristi Charlie Brooker 2011 yılında ismin nereden geldiğini açıklamıştı.

“Black Mirror (Siyah Ayna) adı sizin her duvarda, her masada, her avuç içinde bulacağınız bir isim: Bir televizyonun, bir monitörün, bir akıllı telefonun soğuk, parlak ekranı”

mcafee satın al

Okumaya devam edin

Dünyanın Gözünden Atatürk

Bugüne kadar Atatürk'ü onun bıraktığı Türk gençliğinden, Atatürk'ü görenlerden, öğretmenlerden, siyasetçilerden ve daha bir çok kişiden dinledik. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü bu kez dünyanın gözünden dinleyelim istedik. Atatürk, uluslar arası anlayış, iş birliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağanüstü...

Ağlayan Çocuk Tablosunun Laneti

Sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada ciddi bir üne sahip Ağlayan Çocuk Çiko resmi. İtalyan Bruno Amadio tarafından yapılan Çiko, tüm dünyada ticari bir amaç olarak kullanıldı. Hiçbir sanatsal değeri olmayan bu tablo kitlesel tüketim için seri halde üretilmeye başlandı ve...

Dünyadaki En Azılı Katiller

Her toplumda ilgi çeken seri katil hikayelerinin günümüzdeki cazibesi hiçbir zaman dinmiyor. Dünyadaki en azılı katiller ile ilgili seri katil filmlerine, hikayelerine, belgesellerine bir bakın; katilleri insan öldürmeye iten nedenler neler, motive olduğu noktalar neler! Yapılanları anlayabilmek çok güç olsa...