Ölümlü Trafik Kazası

Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı

Bu içerik ücretli ortaklık içermektedir. Aksi Panda’nın editöryal dokunuşu yoktur, görüşlerini yansıtmayabilir.

Trafik kazası sebebiyle maddi ve manevi tazminat davası denildiğinde, en az bir motorlu aracın katıldığı bir kazada yaralanma ve ölümle sonuçlanması halinde meydana gelen zararların giderilmesi için açılan bir tazminat davası türüdür. Trafik kazası tazminatı, uygulamada hem fiziksel hem de maddi zararları ifade etmek üzere kullanılır. Ölümlü trafik kazası tazminatı konusunda ise bu kazanın ölümle sonuçlanması söz konusu olmaktadır.

Trafik Kazası Sebebiyle Tazminat Davasını Kimler Açabilir?

Trafik kazası esnasında yaralanma olmuşsa, yaralanan kişinin bizzat kendi maddi ve manevi tazminat davası açabilir. Yaralanan kişi maluliyet sebebiyle çalışma yaşamı boyunca uğrayacağı işgücü kaybı sebebiyle maddi tazminat, trafik kazası sebebiyle uğradığı üzüntü ve sıkıntı içinde manevi tazminat talep edebilir. 

Trafik kazası sebebiyle ağır bedensel bir yaralanma olmuşsa, yaralanan kişinin yakınları(ebeveyn, çocuk, eş, nişanlı) da yalnız manevi tazminat davası açabilir. 

Ölümlü trafik kazası tazminatı ise, vefat eden kişiden destek alan herkes maddi ve manevi tazminat davası açabilir. Vefat eden kişi evliyse eşi ve çocuklarına, bekarsa anne ve babasına destek verdiği kabul edilir. Yani bu kişilerin vefat eden kişinin desteğinden faydalandıklarını ispat etmelerine gerek yoktur. Vefat eden kişinin, nişanlısı, teyzesi, dayısı gibi herhangi bir yakınını ölümlü trafik kazası tazminatı talep edebilmesi için vefat eden kişiden yaşarken destek aldığını ispatlaması gerekir.

Ölümlü Trafik Kazası
Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı

Trafik Kazası Sebebiyle Tazminat Davası Kimlere Karşı Açılır?

Trafik kazası hukuki niteliği dolayısıyla haksız bir eylem olarak kabul edildiği için, maddi ve manevi tazminat davası haksız fiil sorumlularına karşı açılır. Fakat trafik kazalarında haksız fiili bizzat işleyen kişiler haricinde de tazminat sorumluları vardır. Trafik kazası sonucunda ölüm, yaralanma yada herhangi bir malvarlığı zararı oluşmuşsa; aracın sürücüsüne, aracın sahibine, aracı işletene ve sigorta şirketine maddi ve manevi tazminat açılabilir. 

Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davasında Hangi Zararlar İstenebilir?

  • Manevi tazminat: Vefat eden kişinin yakınları (ebeveyn, çocuk, eş, kardeş, nişanlı) ölüm sonucunda duydukları acı, üzüntü sebebiyle manevi tazminat talep edebilirler.
  • Hayatını kaybeden kişinin her türlü cenaze masrafları.
  • Vefat hemen gerçekleşmemişse tedavi masrafları.
  • Destekten yoksun kalma tazminatı

Trafik Kazalarında Manevi Tazminat Nasıl Belirlenir?

Yaralanmalı ya da ölümlü trafik kazaları sebebiyle hükmedilen manevi tazminatın amacı zarara uğrayan kişilerde birazcık da olma huzur duygusu yaratmaktır. Manevi tazminat, davacı için hiçbir şekilde zenginleşme aracı olmamalıdır. Mahkeme heyeti manevi tazminatı belirlerken şu noktalara dikkat etmelidir;

  • Tarafların ekonomik ve sosyal durumu
  • Tarafların kusur durumu
  • Hadisenin meydana geliş şekliTotal
0
Shares
Önceki
Uzman Tıbbı Tercüme Nedir?
Tıbbı Tercüme

Uzman Tıbbı Tercüme Nedir?

Bu içerik ücretli ortaklık içermektedir

Sonraki
İş Kazası Avukatı
İş Kazası Avukatı

İş Kazası Avukatı

Bu içerik ücretli ortaklık içermektedir

Bunları da Beğenebilirsin