Perşembe, Eylül 29, 2022

Güzel bir gün olsun!

Kevin Spacey: Artık Eşcinsel...

House Of Cards dizisinde Frank Underwood karakterini canlandıran ve iki kere Oscar ödülü...

Onların Hikayesi: Destan Yazan...

Ampute! Kolu bacağı kesilmiş kişiler için kullanılmakta olan bir tabir. Fiziksel engel anlamında...

House Of Cards Bitti!...

House of Cards dizisi yaşanan olaylardan sonra yayın hayatına devam etmeme kararı aldı. Geçtiğimiz...

Paul Walker Hızlı ve...

Tüm dünyada izlenme rekorları kıran Hızlı ve Öfkeli serisinin başrol oyuncularından Paul Walker...
Ana SayfaİnsanBilimden Sanata 8...

Bilimden Sanata 8 Dehanın Tuhaf Alışkanlıkları

Google News

Sadece yaşadıkları dönemi değil, geleceği aydınlatan ve birçok isme ilham olmuş dehalar kesinlikle sıradan olmayan alışkanlıklarını sizler için derledik.

Albert Einstein

Einstein’a Göre Mutluluğun Formülü

Rahatlığına düşkün olan Einstein kıyafetlerine özen göstermez, saçlarını taramayı ve çorap giymeyi sevmezmiş. Ergenlik döneminden itibaren çorap giymemeyi alışkanlık haline getiren deha, kuzenine yazdığı bir mektupta; “Gençlik yıllarımda giyerdim ancak başparmağım hep çorabı delip dışarı çıkardı. Sonunda vazgeçtim” diyor. Öyle ki Beyaz Saray’da katıldığı davete dahi çorapsız gitmiş.

Nikola Tesla

Bilimden Sanata 8 Dehanın Tuhaf Alışkanlıkları

Tuhaflıklarla dolu bir hayat sürmesiyle ünlü olan Tesla, sosyal yaşamdaki seçiciliği ile bilinir. Vaktinin çoğunu okuyarak ya da çalışarak geçiren dehanın etrafı, kendi seçtiği bir iki kişi ile sınırlı olurmuş. Hatta kadınlarla ilişki kurma çabasına girmez, bundan kaçarmış. “Yalnız kalabilmek yeter. İcatların sırrı bunda yatıyor.” diyen Tesla, toplumdan uzak hayatı sayesinde hiçbir zaman odaklanma sorunu yaşamamış.

Isaac Newton

Bilimden Sanata 8 Dehanın Tuhaf Alışkanlıkları

Hayatı kitaplardan ibaret olan Newton’ın bilinen en önemli özelliği not alma alışkanlığı. Tuhaf karşılanacak derecede çok not alan deha, okuduğu ya da üzerinde çalıştığı kitapların sayfalarında boş alan bırakmaz ve kitap haricinde de sayfalarca not tutarmış. Aldığı tüm notlara daha kolay ulaşabilmek için tüm notlarını içeren bir dizin hazırlayan Newton, alfabetik sırayla ve konu başlıklarına göre çıkardığı bu dizinde kitapların sayfa numaralarıyla beraber ek bilgilere de yer vermiş.

Wolfgang Amadeus Mozart

Bilimden Sanata 8 Dehanın Tuhaf Alışkanlıkları

Einstein’ın tam tersi Mozart’ın en tuhaf özelliği görünümüne aşırı derecede önem vermesiymiş. Hayatı boyunca krallar, kraliçeler ve soylular huzurunda konser veren dehanın gösteriş merakı gayet anlaşılabilir bir durum.

Leonardo Da Vinci

Bilimden Sanata 8 Dehanın Tuhaf Alışkanlıkları

Da Vinci’nin en tuhaf alışkanlığı tıpkı Newton gibi aldığı notlar ve hiç yanından ayırmadığı defteri. Öyle ki defter; bilimsel çalışmaların ve çizimlerin yanı sıra şakalar, masallar, hayran olduğu kişiler hakkında gözlem ve fikirler, mali durumuna dair notlar, mektuplar, yaşadığı kişisel sorunlar hakkında aldığı kararlar, felsefi düşünceleri ve hatta kehanetlerini de içermekte.

Deha hakkında bir diğer tuhaf alışkanlık ise iki eliyle yazabiliyor olması ve sağdan sola yazdığı bazı notların ancak aynaya tutulduğu zaman okunabilir hale gelmesiymiş.

Ludwig Van Beethoven

Bilimden Sanata 8 Dehanın Tuhaf Alışkanlıkları 1

Beethoven, kahveye olan düşkünlüğü kadar banyo alışkanlığı ile de ünlüdür. Banyoda vakit geçirmekten büyük zevk alan ve bunun hayatındaki en önemli şeylerden biri olduğunu dile getiren besteci, en önemli yapıtlarının bazılarını banyosunda yaratmış. Her gün, hiç atlamadan rutin haline getirdiği banyo alışkanlığının ardından sırılsıklam halde evin salonuna geçerek çalışmasına devam etmesinden dolayı ev sahipleri salonun zeminini çimento ile kapatmak zorunda kalmış.

Immanuel Kant

Bilimden Sanata 8 Dehanın Tuhaf Alışkanlıkları 2

Hayatının 40 yılını, her gün aynı saatte tam olarak aynı şeyleri yaparak geçiren Kant’ın hayatı başlı başına tuhaf bir alışkanlıkmış.

Salvador Dali

Bilimden Sanata 8 Dehanın Tuhaf Alışkanlıkları

Salvador Dali’nin tuhaf karşılanmayan çok az sayıda davranışı ve alışkanlığı varmış. Tam anlamı ile bir şovmen olarak nitelendirilen sanatçı, dikkatlerin üzerinde olmasından hoşlanır ve çevresindekileri eğlendirmeyi severmiş. Bir keresinde konuşmacı olarak katılacağı bir konferansa dalgıç kıyafeti ile giden deha, bu gibi tuhaf tavırlarını pazarlama tekniğine de dönüştürmüş.

Manhattan’da ünlü bir kitapevinde gerçekleşen kitap tanıtımında, başında bekleyen sahte bir doktor ve hemşirelerin gözetimi altında beyin dalgalarını ölçen makinelere bağlı yatarken, kitabı alan herkese bu makineden çıkan beyin ölçümlerini hediye etmiş.

Okumaya devam edin

Dünyanın En Genç Google Ürün Uzmanı KEZZAP KS Oldu

Dünyanın En Genç Uzmanı KEZZAP KS oldu! Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google, aynı zamanda Dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan Google'ın programlarından olan Google ürün uzmanları programı'nın en genç ürün uzmanı 18 Yaşındaki Mersinli içerik...

Oyuncu Mustafa Tunahan Bodur (Tunbdr) : Oyunculukta Tamamen Duygular ve Düşünceler Konu Alınıyor

Mustafa Tunahan Bodur kimdir? Sevgilisi kim? Hangi diziden teklif aldı? Siyah saçlı ve esmer oluşuyla dikkat çeken Mustafa Tunahan Bodur nereli? Mustafa Tunahan Bodur nerede yaşıyor? Mustafa Tunahan Bodur sevgilisi var mı? Mustafa Tunahan Bodur ile keyifli bir röportaj yaptık. Yakışıklı...

Epic Games GTA 5 Hesabı Alma

Son zamanların vazgeçilmezlerinden biri olan GTA 5 oyunu artık çoluk çocuk demeden herkesin diline dolanmış durumda. Özellikle oyun dünyasının inanılmaz geniş bir şekilde yaşandığı bu dönemde herkesin bir GTA 5 ile macerası olduğunu söyleyebiliriz. Oyun Dünyasının En Uygunu Özellikle pandemi sürecinde...