Cumartesi, Ekim 1, 2022

Güzel bir gün olsun!

Harry Potter 20. Yılında...

Scholastic Yayınevi, J.K. Rowling‘in dünya çapında büyük hayran kitlesi edinen Harry Potter serisinin...

Legolarla Canlandırılan Macar Devrimi...

1956 yılında Macaristan'daki Sovyetler Birliği'nin destek verdiği hükümete karşı başlatılan halk hareketi sonucu,...

Fotoğraflarla Brüksel’in Çizgi Roman...

Belçika'nın başkenti Brüksel tarihi ve kültürüyle Avrupa'nın görülmesi gereken yerlerinden. Gezginler için Brüksel'i...

Sürü Bağışıklığı Nedir? Koronavirüsü...

Koronavirüs (Covid-19) salgınını tamamen durdurmanın bilinen üç yolu var. Bunlardan biri salgını durdurmak...
Ana SayfaYolculukGezip Görülmeye Değer...

Gezip Görülmeye Değer 10 Şehir

Google News

Şehir hayatı günümüzde çok büyük öneme sahipler. Bizler için kimi zaman şehirde yaşamak bir eziyet haline gelse de bizi buralarda tutan hep bir şeyler var. Şimdi sizleri dünyanın en yaşanası gidip görülesi 10 şehri ile baş başa bırakıyoruz.

Brugge, Belçika

Gezip Görülmeye Değer 10 Şehir

Brugge, Belçika’nın kuzeybatı kesiminde Batı Flandre eyaletinin en büyük şehridir ve aynı zamanda Belçika’nın başkentidir merkezidir. Ortaçağ mimarisi ile yapılandırılmış kent UNESCO tarafından dünya mirasları listesinde yer alır.

Reklam

Bir zamanlar dünyanın en önemli ticaret merkezlerinden biri olan Brugge ‘Kuzey Venedik’ adı ile de anılır.

Budapeşte, Macaristan

Gezip Görülmeye Değer 10 Şehir

Avrupa’nın en büyük şehirlerinden bir olan Budapeşte Macaristan’ın başkentidir. Dünya Mirasları listesinde birçok eseri içinde barındıran şehir aynı zamanda Olimpiyat Oyunları, Avrupa Şampiyonası ve Dünya Şampiyonaları gibi birçok organizasyona ev sahipliği yapmıştır.

Roma, İtalya

Gezip Görülmeye Değer 10 Şehir

Tarihin en önemli şehirlerinden bir olan Roma birçok İmparatorluğa ev sahipliği yaptığı gibi bugün de İtalya’nın başkentidir. İçerisinde barındırdığı tarihi ve sanat eserleri ile dünya çapında en çok turist çeken şehirlerdendir.

Floransa, İtalya

Gezip Görülmeye Değer 10 Şehir

Floransa, ortaçağ Avrupasında en zengin finansal ve ticaret merkeziydi. Dan Brown, “Cehennem” adlı kitabında, kentin bu özelliğinin önemini vurguladı. Floransa’nın en önemli özelliklerinden bir diğeri ise Rönesans’ın bu topraklar üzerinde doğmuş olmasıdır. Birçok tarihi yapıyı içinde barındıran bu güzide şehir her yıl binlerce turist ağırlıyor.

Amsterdam, Hollanda

Gezip Görülmeye Değer 10 Şehir

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olmasının yanı sıra dünyanın en önemli liman kentlerindendir. Temmuz 2010’da, 17. yüzyılda Amsterdam’da yapılan kanal UNESCO Dünya Mirası Listesine eklendi. Amsterdam’ı bu kadar ünlü yapan ise tabi ki gece hayatıdır.

Rio de Janeiro, Brazilya

Gezip Görülmeye Değer 10 Şehir

Futbol ve Samba’nın toprakları… Güney Amerika’nın en büyük 3. Şehri olan Rio asıl ününü plajlarından ve karnavalından alıyor. Her yıl binlerce turist ağırlayan şehir Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak listemizde yer alıyor.

Lizbon, Portekiz

Gezip Görülmeye Değer 10 Şehir

Lizbon, Portekiz’in başkenti ve ülkenin en büyük şehridir. Bu şehrin mimarisi son derece çeşitlidir. Lizbon Avrupa Birliği’nin 11. en kalabalık şehri, ticaret, eğitim, eğlence, medya ve sanat alanında dünyada önemli bir yere sahiptir. Şehir, dünyanın en eski kentlerinden biri olarak tanınmaktadır. Bu da şehre gelenlerin sayısını arttırmaktadır.

Prag, Çekya

Gezip Görülmeye Değer 10 Şehir

Çekya’nın başkenti Rönesans mimarisi ile her yıl binlerce turist çekmektedir. En eski şehirlerden bir olan Prag tam tamına 1100 yaşındadır.

Paris, Fransa

Gezip Görülmeye Değer 10 Şehir

Aşkın şehri olarak da anılan Paris şüphesiz dünyanın en güzel kentlerinden. Şehrin sembolü Eyfel Kulesi dünyanın en güzel ikonlarından biridir. Muhteşem parfümleri ve gurme restoranları ile birçok turistin göz bebeğidir.

Venedik, İtalya

Gezip Görülmeye Değer 10 Şehir

İtalya kentleri her zaman tarihin önemli birer parçaları oldular. Tarihinen önemli ticaret kentlerinden olan Venedik bugünlerde ününü hala koruyor. Ancak bu sefer ticaret ile değil turizm ile…

Muhteşem mimari yapısı, sudan sokaklar,aşk gondolları ile romantik bir ikon haline gelen Venedik en önemli turizm kentlerinden.

Okumaya devam edin

Dinozorlar Bugün Yaşasaydı

BBC’den John Pickrell "Dinozorların nesli tükenmemiş olsaydı, dinozorlar bugün yaşasaydı ne olurdu?" yazısında dinozorların bugün yaşasalardı hayatımızda ne gibi değişiklikler olacağını kaleme aldı. Hepimizin dinozorların nasıl yok oldukları konusunda bilgisi vardır. Ancak tekrardan hatırlatmakta fayda var. Bundan tam 66 milyon yıl...

Ünlü Tabloları Yeniden Canlandıran Kadın: Laura Hofstadter

66 yaşındaki Amerikalı fotoğrafçı Laura Hofstadter, klasik başyapıt resimleri siyah beyaz portre serisinde kendisi yeniden canlandırdı. Laura, ünlü sanat eserlerini yeniden yaratma projesiyle sadece eğlenmekle kalmayıp aynı zamanda sanat için yaş sınırı olmadığını kanıtladı. Esperanza-George Frederick Watts İnci Küpeli Kız-Johannes Vermeer Dante Alighieri-Sandro...

Dünya Onların Sayesinde Daha Güzel

Dünya her ne kadar kötülüklerle dolu bir yer olsa da tarih boyunca kendini insanların iyiliği ve güzelliğine adamış insanlar hep olmuştur ve olacaktır. Belki milyonlarca hayatı kurtaran emniyet kemerini icat edenden, bebeklerin hayatını kurtaran adama kadar birçok insan, insanlık için...