Desert Cave: Çölün Ortasındaki Kapı

Avustralya çölünün ortasında göze çarpan delik görünümlü bir kapı var. Bu merak uyandıran kapının sırrını öğrenmek için içerisine girmek dışında bir çareniz yok.

Güney Avusturalya‘daki çölün derinliklerinde bulunan kasaba Coober Pedy‘de bulunan bu tozlu kapı, beraberinde birçok merak unsurunu getiriyor.

HOLE-IN-DESERT-485501.jpg
Getty Images

Başlangıçta bir maden kasabası olarak kurulan köy, günümüzde 3500’den fazla insana ev sahipliği yapmaktadır. Bu mütevazi topluluk, Fransa ve Almanya‘nın birleşimi kadar büyük bir çölün güneydoğusunda bulunuyor.

Yeraltı ağı kızıl toprak tabakasının altında uzar ve tünellerden oluşur. İçlerinde evler bulunan bu yeraltı ağı sıradan mobilyalarla dizayn edilmiştir.

Desert Cave
Getty Images

İçerisinde 5 kilise, bir restoran ve bir de otel bulunmaktadır. Desert Cave Oteli, mağaranın temel yapısını bozmadan yerli kayalar ve renkler kullanılarak dizayn edilmiş. Aynı zamanda odalar yer altında olduğu için doğal sıcaklıkları vardır ve klima ihtiyacı duymazsınız, bu nedenle gayet de çevre dostudur.

Mağara restoranında Aussie mutfağı sunulur ve çift kişilik odaların fiyatları da 193 dolardan başlar.

Desert Cave
Desert Cave Hotel

Peki neden hiçbir yerin ortasında bir yeraltı kasabası var? Bu sorunun cevabı 1915 yılına dayanıyor. Bir baba oğul altın aramaya giderken burayı keşfetmiş. Aradıklarını bulamayan baba oğul bölgenin sıcaklığından kurtulmak için madende bir barınak inşa etti. Buldukları enteresan tabakanın altını kazmaya başlayan madencilerin kazısı, 1500 ev ve kumsalın altındaki sığınaklar ortaya çıkana kadar büyüdü.

Desert Cave
Getty Images

Yerel ismi Kupa Piti olan bu yerin kelime anlamı “delikteki beyaz adam” anlamına gelir.

Zeen Social Icons